header
 

O nas


stare radioNazwa „Głos Nadziei” nie jest przypadkowa, gdyż w pełni oddaje charakter i cel działalności tej instytucji, którą jest budowanie silnych więzi rodzinnych, kształtowanie poprawnych stosunków międzyludzkich, promocja zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej, pomoc w walce z uzależnieniami, poradnictwo wychowawcze i rodzicielskie, wreszcie osobisty rozwój duchowy - słowem wszystko to, co wychodzi naprzeciw różnorodnym potrzebom człowieka.

Historia powstania ORTV „Głos Nadziei” sięga roku 1972, kiedy to rozpoczęto starania o uzyskanie zgody od ówczesnych władz państwowych, na zbudowanie studia nagraniowego w celu przygotowywania programów radiowych służących misyjnym potrzebom Kościoła. Odpowiedź nadeszła dopiero jesienią 1979 roku, kiedy to Kościół otrzymał zezwolenie na powołanie instytucji o nazwie „Audycje Radiowe Głos Nadziei” oraz zgodę na emisję programów radiowych na falach krótkich nadawanych z zagranicy.

Pierwszy program „Głosu Nadziei” wyemitowany został na falach krótkich (w paśmie 31 m), dokładnie 6 lipca 1980 roku o godzinie 9:15 ze stacji nadawczej w Sines w Portugalii, w ramach działalności Światowego Radia Adwentystycznego (Adventist World Radio) - międzynarodowej sieci radiowej skupiającej adwentystyczne ośrodki medialne z ponad 40 krajów świata.

Nagrane w warszawskim studiu taśmy z programami po każdorazowym zatwierdzeniu treści przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wędrowały drogą pocztową do Portugalii, by wrócić do Polski na falach eteru. Duża moc nadajnika sprawiała, iż program słyszany był praktycznie na terenie całej Europy.

Znamiennym przełomem w nadawaniu radiowych nabożeństw i audycji religijnych były postulaty „Solidarności” zawarte słynnych Porozumieniach Sierpniowych, dotyczących m.in. powszechnego dostępu Kościołów do publicznych środków masowego przekazu. W wyniku ich akceptacji przez władze komunistyczne w 1981 roku podpisano umowę pomiędzy Polskim Radiem a Kościołem Adwentystów, dotyczącą retransmisji nabożeństw na ogólnopolskiej antenie IV Programu Polskiego Radia.

W czasie stanu wojennego programy radia „Głos Nadziei” można było odnaleźć w eterze tuż obok Radia Wolna Europa, BBC czy „Głosu Ameryki” stanowiąc prawdziwy głos nadziei, w tych trudnych dla Polaków czasach.

W 1995 roku na mocy Ustawy Sejmowej dotyczącej Stosunku Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego (Dz. U. z 1995 roku, Nr 97 poz. 481) „Głos Nadziei” otrzymał osobowość prawną pod nazwą Ośrodek Radiowo-Telewizyjny Głos Nadziei. W ciągu następnych blisko 15 lat Ośródek przeżywał rożne etapy większych lub mniejszych sukcesów, jednak zawsze jego poświeceni pracownicy czynili wszystko aby, niekiedy wbrew realnym możliwościom ekonomicznym, kontynuować tę medialną misję Kościoła Adwentystów w Polsce.

Z okazji 35-lecia działalności „Głosu Nadziei” życzymy wszystkim wielu sposobności odnajdywania w życiu tego prawdziwego głosu nadziei pochodzącego z głębi serca i wiary, a jeśli w jakimś stopniu nasze programy radiowe czy telewizyjne przyczyniają się do refleksji i zadumy nad Dobrą Nowiną, przyniesie nam to najwyższą satysfakcję z wykonywanej pracy.

Zespół Redakcyjny

Przewiń w górę^
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni