header
 

Światowe Radio Adwentystyczne w Laosie

AWR Laos Szesnastego lipca (2009) Adwentystyczne Radio Światowe (AWR) rozpoczęło w Laosie działalność, emitując programy w miejscowym języku.
– To pamiętna chwila – mówił Ben Schoun, prezes radia. – Mamy pierwszy przyczółek medialny, z którego Laotańczycy mogą odbierać adwentystyczne programy w ojczystej mowie.

Laos to niewielki, sześciomilionowy kraj. Przeważającą część Laotańczyków nizinnych, dominującą pod względem politycznym i kulturowym, stanowi ludność rdzenna. Większość mieszkańców żyje w dolinach rzeki Mekong i jej dopływów. Populacja prefektury Wientian, w obrębie której leży jednoimienna z nią stolica i zarazem największe miasto w kraju, sięga w przybliżeniu 700 tys. ludności.

Jedynie słuszna partia (w kraju panuje ustrój komunistyczny) narzuciła bardzo surowe przepisy regulujące wolność religijną. Ewangelizacja publiczna podlega odgórnym ograniczeniom. Bywało i tak, że władze próbowały zmusić chrześcijan do wyparcia się wiary, a nawet zlikwidowały kilka chrześcijańskich Kościołów. Nie należy też do rzadkości proceder zatrzymywania duchownych za działalność o charakterze religijnym.

W sierpniu 2008 roku studio AWR funkcjonujące w Wyższej Szkole Misyjnej w Tajlandii postanowiło wyznaczyć sobie nie lada jaki cel: stworzyć audycje radiowe w języku laotańskim, emitowane na falach krótkich ze stacji AWR na wyspie Guam. Pastor Brian Wilson z Unii Azji Południowo-Wschodniej z pomocą i pod kierownictwem pastora Suracheta Insoma, koordynatora tajlandzkiego oddziału AWR, podjął inicjatywę zrealizowania celu wespół ze studiującą na uczelni garstką młodzieży adwentystycznej. Stosunkowo niedawno do zespołu dokooptowano kluczową dla całego przedsięwzięcia osobę brata Boali z Laosu, który zajmuje się produkcją programów.

Audycje AWR w języku laotańskim z Guamu można usłyszeć w każdy czwartek i sobotę między 8.30 a 9.00 czasu lokalnego na falach krótkich o częstotliwości 11 880 KHz w paśmie 25 metrów. Radio planuje również podbić serca około 700 tys. mieszkańców prefektury Wientian poprzez audycje płynące w eter w systemie FM z tajlandzkiej prowincji Nong Khai.

– Wysławiamy naszego wielkiego Boga za to, że cały czas czuwa nad funkcjonowaniem radia – cieszyła się Anniston Matthews, kierownik azjatycko-pacyficznego programu AWR. – On kocha każdego Laotańczyka i pragnie dotrzeć do wszystkich ludzi w tym kraju.

– Studio potrzebuje waszej pomocy – dodała – więc zwracamy się z prośbą o nadsyłanie historii, muzyki i artykułów, które można by wykorzystać do realizacji dobrych jakościowo programów. Każdy może mieć swój wkład, dostarczając opracowania lub chrześcijańską muzykę rodowitych Laotańczyków na następujący adres mailowy tajlandzkiego oddziału AWR: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

© Anniston Matthews/AWR Tłum. Paweł Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni