header
 

Wesprzyj misję AWR, potrzebujemy Cię!

Wesprzyj misję AWR, potrzebujemy Cię!Światowe Radio Adwentystyczne (ang. AWR) co roku organizuje zbiórkę finansów na działalność i nowe projekty misyjne. Poniżej prezentujemy wywiad z prezesem AWR Dowellem Chowem (DC), który wyjaśnia, czym jest kolekta i dlaczego ma takie znaczenie dla działalności AWR, a także przedstawia plany na najbliższy okres.

 

Czym jest „doroczna kolekta” na AWR?

DC: Wszystkie instytucje i sekretariaty Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów mają w kalendarzu swój dzień, w którym na całym świecie zbierane są pieniądze na ich działalność. W większości z trzynastu globalnych wydziałów Kościoła datki na AWR zbiera się zazwyczaj w drugą sobotę marca*. Wyznawcy z całego świata mogą w ten sposób wesprzeć nasze radio jednorazową darowizną.

 

Jak duża część funduszy AWR pochodzi z tej kolekty?

DC: AWR ma dwa główne źródła finansowania:

1) środki z ofiar dziesięcinowych, które przechodzą przez Generalną Konferencję i stanowią około 25% całego budżetu AWR na rok 2013;

2) środki z dorocznej kolekty, część ofiar składanych na misję światową przez cały rok, datki bezpośrednie oraz zapisy spadkowe ofiarodawców.

Doroczna kolekta stanowi około 8% budżetu, a zatem jest podstawowym źródłem finansowania AWR. Największe kwoty z kolekty wpływały zazwyczaj z wydziałów: północno-, południowo- i środkowoamerykańskiego, środkowoeuropejskiego oraz południowopacyficznego.

Na co przeznaczane są pieniądze z tej kolekty?

DC: Pokrywamy z nich koszty produkcji i transmisji (czas antenowy) programów. Inne wydatki, np. wynagrodzenie dla pracowników, pokrywane są ze środków wyasygnowanych przez Kościół.

 

W miejscach, do których AWR w mniejszym stopniu kieruje swoje programy, np. w Ameryce Północnej czy Australii, rodzi się pytanie, czy ofiarować pieniądze na wsparcie potrzeb w innych częściach świata, czy też wykorzystywać je na lokalne potrzeby?

DC: Jak stwierdzono w kościelnym dokumencie Church Policy, priorytetem AWR jest „docieranie z programami w rejony cechujące się ograniczonymi możliwościami ewangelizacyjnymi, niskim odsetkiem adwentystów, dużą powierzchnią, brakiem dostępu do innych mass mediów oraz innymi wyjątkowymi okolicznościami. Obszary takie znajdują się w tzw. Oknie 10/40”.

Dzięki jednak wykorzystaniu nowoczesnych zdobyczy techniki Światowe Radio Adwentystyczne można teraz usłyszeć we wszystkich krajach na kuli ziemskiej: nasze programy dostępne są w Internecie w formie podcastów i w systemie na życzenie (także w języku polskim – przyp. tłum.). W ten sposób działalność ewangelizacyjna AWR poszerzyła się i mamy możliwość kontaktu ze słuchaczami na całym świecie przez okrągłą dobę siedem dni w tygodniu.

Ale pomimo większej dostępności moim zdaniem idea, aby cały Kościół pomagał w poszczególnych przedsięwzięciach misyjnych, nie straciła na aktualności. AWR ma i tak pod tym względem szczęście.

W porównaniu z wieloma krajami mamy znakomite warunki: choć wielu z nas może sobie w kółko słuchać poselstwa o zbawieniu, miliardy ludzi jeszcze o prawdziwym Bogu nie słyszały.

Ktoś trafnie powiedział, że dopóki poselstwa nie głosi się wszędzie, nie głosi się go nigdzie. AWR zajmuje się docieraniem na całym globie do najtrudniej dostępnych zbiorowości w ich własnych językach!

Mimo że Ameryka Północna nadal stanowi główne źródło naszego finansowania i przede wszystkim tu właśnie zbieramy pieniądze na naszą działalność, to jednak otrzymujemy także hojne datki od darczyńców w innych krajach, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

 

Nad jakimi nowymi przedsięwzięciami pracuje obecnie AWR?

DC: Jednym z priorytetów jest tworzenie audycji w nowych językach. W Indiach na przykład trwa obecnie produkcja programów w językach gudżarati i orija. Cieszymy się też, że udało się nam niedawno ruszyć z audycjami w języku tybetańskim.

Mamy również rzadką okazję rozpocząć w Indiach nadawanie za pośrednictwem radiostacji FM, co wcześniej nie było tam możliwe. Dzięki temu dotrzemy do wielu megamiast w tym ludnym kraju. Zaczęliśmy już emisję od miasta Hyderabad.

W Nepalu – do niedawna hermetycznym kraju hinduistycznym – AWR, oprócz emisji programów na falach krótkich, produkuje teraz audycje nadawane za pośrednictwem 26 lokalnych rozgłośni FM. Cały czas powstają kolejne stacje, a oddźwięk ze strony słuchaczy jest bardzo pozytywny.

AWR ma także na koncie powołanie lokalnych rozgłośni FM w Afryce, w tym najnowszych w Ghanie i Kongu. Planujemy stworzenie nowych stacji w Angoli i Mozambiku. Wespół z adwentystyczną Unią Hiszpańską i Wydziałem Środkowoeuropejskim ufundowaliśmy stacje dużej mocy na Wyspach Kanaryjskich i na Ceucie (położonej w Afryce Północnej hiszpańskiej enklawie), których sygnał dociera do wielu społeczności i miast w sąsiednim Maroku!

 

© Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński


*W Polsce krajowa kolekta z okazji Dnia „Głosu Nadziei” zostanie przeprowadzona w zborach Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w dniu 20 kwietnia br. z której część darów zostanie przeznaczona na produkcję polskojęzycznych audycji Adventist World Radio.


Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni