header
 

Mobilna ewangelia

Mobilna ewangeliaJezus zawsze wiedział, gdzie się spotkać z ludźmi: przy studni, w domu poborcy podatków, na przyjęciu na cześć przyjaciela. A gdzie ludzi można spotkać dzisiaj? Pochód ewangelii zawsze wspomagała technika – papirus, prasa drukarska, radio, telewizja, internet. A na jakie wyzwania dziś muszą przygotować się Kościoły?

Obecnie można dotrzeć do ludzi przede wszystkim za pomocą urządzeń mobilnych. W USA jest 238 mln ich użytkowników, na całym świecie – ponad 6 mld. Coraz większy odsetek użytkowników mobilnych używa smartfonów, umożliwiających wysyłanie maili i zdjęć, surfowanie po sieci czy korzystanie z serwisów społecznościowych.

 

Jak można pod tym kątem zaangażować wyznawców oraz społeczność lokalną? I, rzecz ważniejsza, czy jakiekolwiek narzędzia faktycznie polepszą w naszych zborach takie ważne sfery, jak pomoc społeczna, wzrastanie w Chrystusie i szeroko pojęta misja?

 

Przekonałem się osobiście o dużej skuteczności trzech nowoczesnych metod angażujących zbór w misję: SMS-ów, witryn mobilnych i aplikacji mobilnych.

SMS-y

SMS-y pozwalają zborowi dotrzeć przez komórkę z powiadomieniami do wyznawców i osób zainteresowanych Słowem Bożym. Zborowy SMS może być cotygodniowym wersetem biblijnym, informacją o nadchodzącym wydarzeniu misyjnym, a nawet rozważaniem biblijnym. Aż 97% SMS-ów (w porównaniu z 10–20% maili) zostaje odczytywanych, tak więc zbór może być pewien, że wiadomość dotrze do odbiorcy.

Witryny mobilne

Witryny mobilne to przystosowane do użytkowników mobilnych uproszczone wersje zborowej witryny internetowej. Dobrze skonstruowana witryna mobilna umożliwia za jednym kliknięciem odnalezienie adresu zboru oraz witryn najważniejszych służb kościelnych. Ponad 50% wyszukiwań w Google odbywa się już za pośrednictwem telefonu komórkowego, a więc następna osoba, który odwiedzi stronę Waszego zboru, zrobi to najpewniej przez komórkę.

Aplikacje mobilne

Niemałą popularnością cieszą się już aplikacje mobilne. Istnieją już aplikacje prawie do wszystkiego, jak choćby świetna aplikacja You Version do czytania Biblii, czy też umożliwiająca wnikliwe studium Biblii znakomita aplikacja Logos dla pastorów, która zawiera narzędzia konkordancyjne. Zbory mogą mieć teraz aplikacje dające sposobność oglądania kazań, przedkładania intencji modlitewnych, a nawet przekazywania dziesięcin i darów bezpośrednio przez telefon.

 

Jeśli docierając do ludzi tam, gdzie są, chcemy być na czasie, nasze zbory nie mogą dłużej ignorować telefonii komórkowej. Wykorzystujmy do krzewienia ewangelii każde możliwe urządzenie! Skoro wyznawcy Waszego zboru używają urządzeń mobilnych, to może i zbór się w to włączy?


© Joel Sam/Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Joel Sam jest członkiem adwentystycznego Metropolitan Church w Hyattsville w stanie Maryland, a także współzałożycielem Symbiota, organizacji, która z pasją pomaga adwentystycznym zborom i służbom optymalnie wykorzystywać technikę ku Bożej chwale.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni