header
 

Internetowa kolekta!

E-dary Kiedy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Kattering, Ohio – (USA), zdecydował przyjmować datki przez internet, księgowy Ed Mann zauważył darowizny od ludzi, którzy dotąd nie byli zbyt wierni w tego typu ofiarności.
Ta nadwyżka pochodziła w większości od studentów z oddalonego College`u, których członkostwo było w ich rodzinnym zborze.

"Nie była to wielka suma pieniędzy, ale możliwość ta zaważyła na złożenie daru, którego inaczej by nie było" - stwierdził Mann.

Z chwilą, gdy Kościół ADS w Północnej Ameryce zainstalował w ub. roku program internetowych darów pod hasłem "Adventist Giving" (adwentowe dary), kościół otrzymał ponad 1,5 mil. dol. w ciągu miesiąca od członków, którzy wolą złożyć dar drogą elektroniczną, niż gotówką lub czekiem – składanymi tradycyjnie „na tace”.

"Jako kościół musimy nadążyć sposobom zarządzania sprawami finansowymi przez ludzi"- powiedział Fred Kinsey, asystent przew. Kościoła Płn. Ameryki - "od 1.5 roku nie wypisałem żadnego czeku, wszystko załatwiam internetowo".

Ponad 80 zborów (parafii) adwentystycznych w Płn. Ameryce już używa tego systemu, a następne 120 jest w trakcie instalowania tego programu.

Kierownictwo Kościoła uważa, że 20 % zborów w Płn. Ameryce i 35 % członków, weźmie udział w tym programie.

Niektóre lokalne kościoły miały dotąd własne programy internetowego ofiarowywania darów, jednak kierownictwo Kościoła stara się wdrożyć program, który będzie dostępny na cały region, a tym samym dla tysięcy innych zborów (parafii).

Reid ma swoją teorię: "kiedy załatwisz wszystkie swoje transakcje bankowe drogą internetową, to dzieję się coś, co ja nazywam "ruletką portfelową"; gdy taca z darami w kościele dociera do ciebie - to dajesz tyle ile w danej chwili masz w portfelu, a gdy to czynisz internetowo - oferujesz więcej".

Reid dodaje, że składanie dziesięcin i darów internetowo, jest wygodne dla ludzi, którzy podróżują lub nie mogą uczęszczać regularnie na nabożeństwa.

Za wygodę trzeba jednak zapłacić. Karty kredytowe trzeba opłacać - i zwykle 2 lub3 % prowizji od transakcji wstrzymywało członków w kościele w Ohio od używania tego systemu. Teraz, gdy ten program poszerza się, kierownictwo kościoła w Płn. Ameryce, prowadzi pertraktacje która instytucja miałaby opłacać prowizję - lokalne kościoły czy też administracja Płn. Amerykańskiego Wydziału.

Niektórzy członkowie mają obawy, że to jest pewnego rodzaju duchowe ćwiczenie - składania fizycznych pieniędzy „na tacę”. Nie wszyscy są biegli w internecie, albo uważają, że to nie jest za bezpieczny sposób.

Niektórzy mówią, że raczej tylko młodzi ludzie korzystają z tego systemu składania dziesięcin i ofiar; Mann twierdzi, że ludzie w każdym wieku w jego zgromadzeniu używają tego systemu.

© © Taashi Rowe/ANN, fot. North American Division
Tłum. Elzbieta Stacherska-Kot dla adwentysci.waw.pl
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni