header
 

Pierwsza telewizja adwentystyczna "na żywo"

TV on-line 10 listopada 2007 był szczególnym dniem dla zboru (parafii) Warszawa-Centrum.
Tego dnia twórcy serwisu adwentysci.waw.pl rozpoczęli nowy etap służby medialnej, dokonując po raz pierwszy w Polsce bezpośredniej transmisji telewizyjnej z sobotniego nabożeństwa za pośrednictwem internetu.

„To przełom w naszej działalności zborowej w Warszawie. Choć jeszcze wiele pracy trzeba włożyć w ulepszenie projektu, jesteśmy przekonani o celowości rozwijania tej pracy poprzez wykorzystanie najnowszych technologii na potrzeby głoszenia ewangelii” – mówi Jan Kot, redaktor naczelny serwisu.

Należy wspomnieć że rok 2007 był w całości szczególnym czasem dla rozwoju mediów zborowych w Warszawie. Dotychczas głównym źródłem informacji dla wiernych stołecznego kościoła był wydawany regularnie od 9 lat biuletyn zborowy. Jednak chcąc sprostać nowym czasom i nowym wyzwaniom, a także chcąc dotrzeć do odbiorców dotychczas nie związanym z Kościołem, podjęto się nowych metod.

W grudniu 2006 roku uruchomiono warszawską stronę internetową, która przejęła na siebie główne zadanie zborowej służby informacyjnej. Nieoczekiwany sukces pod względem dynamicznie rosnącej liczby internautów, odwiedzających regularnie ten serwis, okazał się najlepszym wskaźnikiem celowości tego projektu. Obecnie każdego tygodnia strona odnotowuje kilka tysięcy odwiedzin nie tylko z terenu Polski, ale też z wielu krajów całego świata.

Początek roku 2007 to powołanie do życia kolejnego warszawskiego projektu ewangelizacyjnego jakim było internetowe radio zborowe „Adventist Warsaw Radio” – nawiązujące swoją ideą i nazwą do ogólnoświatowej misji radiowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego „Adventist World Radio”.

To pierwsza w Polsce adwentystyczna „stacja” tego typu założona przez lokalny zbór (parafię), a druga w ogóle obok ściśle współpracującej od lat z Kościołem rozgłośni internetowej Nadzieja.pl CCM Radio.

"Od dawna myśleliśmy nad założeniem własnego radia, ale dopiero nowe technologie i dynamiczny rozwój internetu w naszym kraju przybliżył nam realnie tę szanse. To wspaniałe narzędzie do informowania ludzi o Bogu i posłannictwie Kościoła. Teraz projekt telewizji internetowej jeszcze bardziej poszerza naszą ofertę i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odbiorców. To również odpowiedź na wiele maili jakie dostawaliśmy od miesięcy od naszych słuchaczy, którzy nie tylko chcą słuchać radiowych przekazów sobotnich nabożeństw, ale także chcą widzieć na ekranie swoich komputerów „na żywo” co dzieje się w kościele. Musimy sobie zdać sprawę, ze żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, a to zobowiązuje" – mówi Jan Kot.

Internetowe transmisje nabożeństw sobotnich okazują się znakomitą formą kontaktu ze Słowem Bożym i społecznością Kościoła nie tylko dla indywidualnych odbiorców z kraju i z zagranicy, ale również dla całych grup wiernych. Niejednokrotnie zdarza się, że gromadzą się one wokół domowego komputera, by wspólnie uczestniczyć w sobotniej celebracji Słowa Bożego.

„Oczywiście nie jest naszym zadaniem aby pustoszały kościoły z powodu rozwijania naszej misji, a wręcz przeciwnie. Dzięki tej działalności realnie zwiększa się grono uczestników nabożeństw, których niekiedy nie byłoby np. stać na to by dojechać z całą rodziną do najbliższego kościoła, nierzadko oddalonego kilkadziesiąt kilometrów od domu, lub choćby z powodu choroby. To także znakomita forma kontaktu z osobami zainteresowanymi poselstwem Kościoła, lecz jeszcze nie gotowymi by fizycznie przekroczyć próg realnego kościoła w swoim mieście” – wyjaśnia Jan Kot.

„Najbliższe plany to praca nad ulepszaniem oferty serwisu w celu zwiększenia ilości odbiorców, szczególnie młodych osób w kraju i za granicą. Nie zapominamy także o naszej licznej polonii adwentystycznej szczególnie w Australii, w Niemczech czy w Stanach Zjednoczonych. Wszak Internet nie zna granic…” – zauważa Dawid Czernicki, jeden z twórców serwisu i główny inżynier ds. transmisji.

„Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej z kraju wyjechało w poszukiwaniu pracy dwa miliony ludzi. Często będąc z dala od rodziny, tysiące kilometrów od domu, właśnie dzięki internetowi nie czują się aż tak osamotnieni. Kiedy serfują po sieci w celu komunikacji z najbliższymi, bądź zdobyciu informacji z kraju, jest szansa, że trafią także i na naszą ofertę” – zauważa Dawid Czernicki.

„W czasie, gdy na skutek negatywnych przemian społecznych coraz więcej osób odczuwa samotność, gdy w obliczu zagrożeń wiele domów zaczyna przypominać niedostępne twierdze, rola mediów, w tym internetu jako nośnika informacji, nabiera coraz większego znaczenia. Chrześcijańskie poselstwo nadziei dzięki temu może docierać do naszych rodaków, tych w Polsce i tych za granicą. Cieszę się, że dzięki grupie młodych ludzi, nasz kościół w Warszawie, może dzielić się Słowem Bożym na niespotykaną dotąd skalę” – mówi Zbigniew Makarewicz, sekretarz Diecezji Wschodniej, wspierający od początku tę inicjatywę.

„Jestem pewny, że Bóg będzie błogosławił nasze wysiłki, i grono słuchaczy będzie ustawicznie wzrastać. To co jeszcze kilka lat temu wydawało się nierealnym marzeniem, dzisiaj staje się faktem. Słowa Jezusa Chrystusa znajdują dziś nowe, zaskakujące znaczenie: "I będzie głoszona ta ewangelia o Królestwie po całej ziemi na świadectwo wszystkim narodom" (Mat. 24:14)” – dodaje duchowny.

„Działalność internetowa na pewno otwiera dziś nowy rozdział pracy misyjnej całego Kościoła. To budujące że wiele z adwentystycznych instytucji w Polsce już dziś wykorzystuję tę formę komunikacji. Mamy nadzieję, że także i my - jako lokalny zbór - sprostamy wyzwaniom, oczekiwaniom i potrzebom czasu, w którym przyszło nam żyć i pracować ku Bożej chwale” – podsumowuje Jan Kot.

W imieniu całego zespołu będziemy wdzięczni za wszelką okazaną nam pomoc, która pozwoli na dalszy, sukcesywny rozwój serwisu, który za kilka dni skończy zaledwie rok… a już zdążył tyle narozrabiać ;)

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni