header
 

Radiowy głos nadziei dla Konga

Radiowy głos nadziei dla KongaDługotrwała wojna domowa. Powszechna korupcja. Bezhołowie i ciągłe starcia zbrojne. Miejsce nr 2 na Indeksie Państw Upadłych. Miejsce nr 3 na Indeksie Głodu na Świecie. Na 179 państw przedostatnie miejsce na Indeksie Jakości Rządzenia.

 

Niewiele krajów nęka tyle bolączek co Kongo.

 

Od czego zacząć pomoc? I czy w ogóle można coś zmienić na lepsze?

 

Rzadko byłam tak dumna z mojego Kościoła jak wtedy, gdy brałam się do pisania tego artykułu. Łatwo zachwycać się sukcesami ewangelizacyjnymi pojedynczego człowieka, rzadziej, moim zdaniem, podziw wywołują osiągnięcia zbiorowości lub organizacji. Byłam jednak naprawdę pod wrażeniem, gdy kilkoro członków koreańskiego zboru adwentystycznego w Waszyngtonie, położonego zaledwie kilka kilometrów od naszego biura, zwróciło się do nas, Światowego Radia Adwentystycznego (ang. AWR), z propozycją pomocy w realizacji przedsięwzięcia w Kongu.

 

Zanim jednak przedstawię wkład AWR, opiszę, jak do wszystkiego doszło. Ciąg zdarzeń, który do tego doprowadził, objął pół świata – od miasta Goyang, gdzie mieści się siedziba Kościoła adwentystycznego w Korei, przez wspomniany zbór waszyngtoński po Misję Rafiki w kongijskim Butembo.

 

Wydział Północnoazjatycko-Pacyficzny uruchomił program Ruch Misji Pionierów, którego zadaniem jest zakładanie i wspieranie zborów na jego terenie. W 2009 roku, gdy zaczęto ekspediować misjonarzy do innych wydziałów, „na celownik” wzięto najpierw Kongo. Uważano, że najlepiej będzie stworzyć sieć zaprzyjaźnionych zborów koreańskich, bezpośrednio połączonych z kongijskim Polem Misyjnym Kiwu Północnego. Pierwszy do akcji włączył się zbór waszyngtoński, obecnie w programie uczestniczy 50 koreańskich zborów.

 

Niespodzianka: celem nie jest wsparcie finansowe. Adwentystyczni przywódcy chcą zmobilizować wyznawców do krzewienia ewangelii także z dala od własnego podwórka. Każdy zaprzyjaźniony zbór ma za zadanie organizować co najmniej dwa razy w roku wykłady ewangelizacyjne i zdawać miesięczne raporty z działalności misyjnej. Muszę powiedzieć, że zaangażowane w to osoby nie tylko mają znakomite umiejętności organizacyjne, ale też skrzętnie dokumentują swoją działalność i jej efekty.

 

Koreańskie zbory podjęły szereg akcji, współpracując jednocześnie z różnymi instytucjami adwentystycznymi, przy czym każda akcja wynika w naturalny sposób z poprzedniej. O dziwo, pieczę nad wszystkimi wymienionymi niżej przedsięwzięciami ma jedno małżeństwo: pastor Hyo Su Jung z żoną Yun Ju Kim.

 

  • Sierociniec Anioły i Dzieci. Dzięki wsparciu ADR-y Korei i filantropowi z Ameryki Południowej założono sierociniec dla dzieci z niepełnosprawnością spowodowaną niedożywieniem. Osobiści nauczyciele i stypendia umożliwiły wszystkim wychowankom zaliczenie w tym roku szkolnych egzaminów.

 

  • Piekarnia Betlejem. W obliczu poważnych wyzwań powstaje właśnie komercyjny zakład piekarniczy, mający zaopatrywać wychowanków sierocińca i inne dzieci.

 

  • Stypendia. Ponieważ wykształcenie mocno warunkuje przyszłość młodych ludzi, fundowane są stypendia na każdym szczeblu edukacji – od szkół podstawowych po studia teologiczne w ośrodkach uniwersyteckich. Na jednej z koreańskich akademii adwentystycznych studenci zorganizowali wyprzedaż rzeczy używanych z myślą o przeznaczeniu zysków na wylanie betonowej posadzki w szkole podstawowej w Kongu. W ramach inicjatywy stypendialnej powołano także szkołę uczącą fachu krawieckiego.

 

  • Technikum zawodowe. W sferze marzeń pozostaje na razie wybudowanie technikum kształcącego „kompetentnych i uduchowionych” młodych misjonarzy. Wobec braku dobrej szkoły wyznawcy mają nadzieję, że biznesmeni i zamożne rodziny będą posyłać swoje pociechy do adwentystycznej szkoły, gdzie zetkną się z adwentystycznymi poglądami. Zdaniem pastora Junga, „jeśli osiągniemy ten cel, przyszłość naszego Kościoła będzie całkiem inna”.

 

Dzielenie się Dobrą Nowiną to bez wątpienia sprawa najwyższej wagi. Na terenie Pola Misyjnego Kiwu Północnego jest 429 zborów i grup, ale tylko 45 pastorów, którzy szkolą świeckich misjonarzy, zapewniając systemy nagłaśniające do publicznej ewangelizacji, wysyłając zespoły misjonarzy do organizacji różnych akcji, dostarczając Biblie i przygotowując młodzieżowe wyjścia misyjne. Zaprzyjaźnione zbory mają teraz wspierać konkretnych świeckich misjonarzy, co jeszcze bardziej rozszerzy ich działalność ewangelizacyjną.

 

Właśnie na tym etapie do inicjatywy włączyło się Adventist World Radio. Koreański zbór w Waszyngtonie usłyszał o rozprowadzanych przez AWR w różnych zakątkach świata specjalnych solarnych odtwarzaczach audio z wgranym wielogodzinnym materiałem w języku miejscowej ludności. Kościół pomyślał, że będzie to idealne narzędzie w rękach nowych, świeckich misjonarzy, toteż AWR podjęło współpracę z Kościołem, zobowiązując się dostarczyć trzysta sztuk. Urządzenia właśnie dotarły do Konga, gdzie będą wykorzystywane przez misjonarzy w spotkaniach małych grup i podczas rozważań biblijnych. Już nie możemy się doczekać pierwszych doniesień od naszych współpracowników w Chrystusie, którzy działają misyjnie w tym zakątku świata.

 

My, pracownicy AWR, uwielbiamy opowiadać historie osób, które po usłyszeniu jednej z naszych audycji odkrywają same Bożą miłość. Taki jest efekt końcowy, a prowadzi do niego między innymi wieloetapowa współpraca AWR ramię w ramię z innymi komórkami Kościoła, która umacnia ich działalność ewangelizacyjną i wspólnie kieruje ludzi do Jezusa.

 

Czy nasze wysiłki mogą zmienić coś na lepsze w kraju, gdzie panuje taki chaos jak Kongo? Oddani koreańscy adwentyści z pewnością uważają, że tak. Dzięki ich wysiłkom bezhołowie, głód i niepowodzenia ustępują miejsca trosce, wspólnocie, umiejętnościom i nowo odkrytej nadziei. Jesteśmy dumni, że chociaż w drobnym stopniu możemy przyłożyć rękę do urzeczywistnienia ich wizji.

 

© Shelley Nolan Freesland (dyrektor AWR ds. public relations)
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Więcej o odtwarzaczach AWR czytaj w poprzednich wiadomościach:
glosnadziei.pl/news/331-odtwarzacze-cyfrowe-awr-i-masajowie
glosnadziei.pl/news/346-odtwarzacze-audio-dla-papuasow
glosnadziei.pl/news/archive/481-glos-nadziei-w-meksykanskiej-gluszy
glosnadziei.pl/news/archive/571-biblia-audio-w-jezyku-pidzyn

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni