header
 

Ekspansja Hope Chanel TV - wywiad "Ministry Magazine"

Hope Channel Od redakcji Ministry Magazine: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego już od dziesięcioleci używa techniki medialnej jako jednego ze sposobów spełniania swej misji. Ważnym narzędziem dla pastorów i lokalnych kościołów jest sieć telewizyjna Hope Channel. W poniższym wywiadzie redaktor Bob Thorp, prezes Hope Channel, razem z redaktorem Garym Gibbsem mówią o najnowszych faktach związanych z jej działalnością.

Nikolaus Satelmajer (N.S.): Jaka misja przyświeca Hope Channel?

Brad Thorp (B.T): Misją jest to, aby za jej sprawą każdy wszędzie zobaczył i usłyszał cudowne biblijne poselstwa. Zajmujemy się przede wszystkim działalnością ewangelizacyjną, drugi nasz cel to uczniostwo, trzeci – zapewnianie materiałów pastorom i starszym zboru.

N.S.: Po co powoływać do życia własną sieć telewizyjną, skoro można wykupić czas antenowy w już istniejących?

B.T.: Po pierwsze, własna sieć jest znacznie tańsza. Dysponując jednakowymi środkami, możemy dokonać więcej, aniżeli wykupując po całym świecie czas antenowy na różnych kanałach. Co więcej, nasz cel obejmuje stworzenie nowego adwentystycznego radia i dotarcie z telewizją do każdej społeczności na kuli ziemskiej.

Gary Gibbs (G.G.): Na Kościele adwentystycznym spoczywa obowiązek rozpowszechnienia ewangelii po całej ziemi. Bez telewizji go nie wypełniamy. Trzeba nadawać Boże poselstwo drogą telewizyjną przez okrągłą dobę, siedem dni w tygodniu, docierając do każdego domu. A żeby to robić, musimy mieć własną sieć.

William Hucks (W.H.): Jaki obszar objęto zasięgiem?

B.T.: Cały glob. Mamy osiem różnych 24-godzinnych kanałów, nakierowanych głównie na widzów spoza Kościoła. Prócz tego dwa raczej wewnętrzne kanały z zakresu szeroko pojętej ekonomii przygotowane z myślą o szkoleniach i wydarzeniach w łonie Kościoła, po dwa całodobowe kanały w języku angielskim i hiszpańskim oraz po jednym w portugalskim, niemieckim i rumuńskim. Emitujemy też programy w wielu innych europejskich językach.

Nie tylko mamy teraz dziesięć kanałów, ale i jesteśmy w trakcie tworzenia nowych – rosyjsko- i arabskojęzycznych, jednego dla Chin i jednego dla Indii. To również będą kanały wielojęzyczne. W USA, na kanale 38 za pośrednictwem DirecTV w cyfrowym systemie DBS jesteśmy obecni w ponad osiemnastu milionach gospodarstw domowych. To największy medialny przełom dla Kościoła w Ameryce Północnej. Łącznie z naszych programów korzysta od 45 do 50 milionów indywidualnych odbiorców DirecTV.

G.G.: Hope Channel to potężna siła w naszym Kościele. Na Czarnym Lądzie Hope Channel gości w przeszło 90 mln gospodarstw domowych. Nasz rumuński kanał emituje za pośrednictwem wszystkich głównych operatorów telewizyjnych w kraju. Z kolei niemiecki oddział Hope Channel dociera przez satelity ASTRA, docierające bezpośrednio do największej liczby domów i odbierane w trzynastu niemieckojęzycznych gospodarstwach domowych.

W.H.: Jakiego rodzaju audycje oferujecie? Czy różnią się w zależności od miejsca na kuli ziemskiej? Czy są jakieś programy nadawane wszędzie?

B.T.: Audycje są zróżnicowane i przede wszystkim właśnie dlatego mamy wiele kanałów. Kanały stworzyliśmy po to, aby poszerzyć krąg odbiorców. Są programy specyficzne dla każdego kanału, ale odrębność ta wynika głównie z zamieszkiwania widzów na różnych terenach. Jednakowe audycje na wszystkich kanałach pojawiają się wtedy, gdy sponsoruje je Generalna Konferencja (najwyższy organ Kościoła) – np. w przypadku transmisji z dorocznej Rady Kościoła albo jakiegoś szczególnego poselstwa, które chce przekazać Generalna Konferencja. Mamy też dział zatytułowany Hope Project, w ramach którego udajemy się do danego rejonu na świecie, pytając: – Jaka tematyka was ciekawi? Jakich prezenterów chcielibyście oglądać? Jakimi ilustracjami byście się posłużyli? – My ze swojej strony oferujemy fachową wiedzę, a z terenu zbieramy propozycję ujęcia tematu.

G.G.: Trójanielskie poselstwo z 14 rozdziału Księgi Apokalipsy zaczyna się od słów o ewangelii wędrującej do każdego narodu, szczepu, języka i ludu w stosownych mowach i kulturowych kontekstach. Robimy to poprzez programy na temat biblijnych nauk, zdrowego trybu życia, przyrody, muzyki, historii świętej, przy użyciu lokalnych języków i lokalnego sposobu obrazowania.

N.S.: A co z emitowaniem programów przez Internet?

B.T.: Przez Internet nadajemy również. Stosujemy głównie satelitę, ale mamy też setki sieci kablowych. Jeśli wejdzie się na naszą witrynę www.HopeTV.org, po lewej stronie, gdzie klika się na każdy z naszych kanałów, można techniką streaming video oglądać każdy kanał nadawany na świat. Widnieją też linki odsyłające do dodatkowych kanałów internetowych – czeskiego, norweskiego i chińskiego.

N.S.: Na przestrzeni lat angażowaliście się w różne ewangelizacyjne audycje i spotkania. Jak waszym zdaniem wpasowuje się to w misję Kościoła?

B.T.: Od roku 1995 emitujemy wszystkie oficjalne programy NET-u, wskutek czego chrzest przyjęło ponad dwa miliony osób. Widzimy w tym dopełnienie działalności lokalnych kościołów. Notabene za rozwój projektów HopeNET-u odpowiada Gary Gibbs.

G.G.: Hope Channel to oficjalna stacja nadająca wszystkie audycje NET-u. Co roku Kościół kieruje kilkunastoma takimi audycjami, dzięki czemu przyłącza się do niego około 200 tys. ludzi. Co więcej, ponieważ nie zawsze ma się sposobność sprowadzić ewangelistę przy studiowaniu z kimś Biblii, Hope Channel ma co roku w ofercie serial pełnometrażowy, który można pokazać znajomym w domu albo w kościele. Na tym jednak nie poprzestaliśmy – otóż zainwestowaliśmy w coś, czemu daliśmy nazwę HopeNET. Wzięliśmy termin NET (ang. sieć, internet – przyp. tłum.), który nieobcy jest nikomu, i utworzyliśmy z niego akronim nazwy Network for Evangelism Training (Sieć Szkoleń Ewangelizacyjnych). Udostępniliśmy darmowe materiały internetowe jednego z najlepszych na świecie szkoleniowców ewangelizacyjnych w naszym Kościele, dzięki czemu można się będzie dowiedzieć, jak przygotować się do ewangelizacyjnych spotkań NET-u albo też po prostu do serii spotkań ewangelizacyjnych w swojej miejscowości. Jak udzielać lekcji biblijnych? Jak wybierać miejsce? Ja poprowadzić serię spotkań ewangelizacyjnych? W jakiej kolejności uporządkować tematy? Jak przygotowywać się do takich spotkań i czym je uzupełnić, gdy już dobiegną końca? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się na stronie www.HopeTV.net. Mamy też audycje instruktażowe na Hope Church Channel.

N.S.: Hope Church Channel? Co to takiego?

G.G.: Jeden z naszych dwóch kanałów skierowanych do Kościoła z zakresu szeroko pojętej ekonomii.

Hope Church Channel to kanał uzupełniający sieć Hope Channel i emitujący tylko na terenie Ameryki Północnej sprawozdania ze szczególnych wydarzeń, takich jak seminarium PREACH, seminaria szkoleniowe i spotkania namiotowe.

W.H.: Proszę nam opowiedzieć, jak doszło do tego, że Hope Channel staję się narzędziem ewangelizacyjnym.

G.G.: W RPA żyje pewna pani hinduskiego pochodzenia. Miała znajomego adwentystę, z którym swego czasu pracowała. Nieraz podejmowali tematy religijne. Jako osoba głęboko osadzona w swojej religii, powiedziała mu: – Wy, adwentyści, jesteście jacyś dziwni. – Ich drogi się rozeszły, ale sporadycznie się spotykali. Któregoś razu oglądając na urlopie macierzyńskim telewizję, odkryła, że ma tylko jeden kanał. Poza Hope Channel wszystkie inne kanały się pokasowały. Rozdrażniona, ponownie je zaprogramowała, ale następnego dnia znów odbierała tylko Hope Channel. Trzykrotnie ponawiała próby przywrócenia utraconych kanałów – z podobnym skutkiem – toteż poddała się i zdała na audycje Hope Channel. Poznała, że to program Adwentystów Dnia Siódmego, ale nie miała nic innego do oglądania. Po półrocznym okresie karmienia się naszymi programami zadzwoniła do swojego znajomego adwentysty ze słowami: – Nie uwierzysz, co zamierzam zrobić. Przyłączam się do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego!

B.T.: Według danych szacunkowych potrzeba od dwóch do czterech lat, aby telewizja Hope Channel wpłynęła na ludzi. Dokądkolwiek się teraz udajemy, spotykamy się z mnóstwem reakcji. Ktoś przyszedł do Kościoła, ktoś ochrzcił dziesięć osób tu, pięć tam itd.

N.S.: Jakie wyzwania stoją przed wami?

B.T.: Jedno z największych to unaocznić Kościołowi, że media mogą być jądrem strategii ewangelizacyjnej. Nie wszystko, rzecz jasna, sprowadza się do strategii, ale mimo wszystko jest ona czynnikiem niezwykle istotnym. Możemy pokazać Kościołowi, że mamy adwentystyczne materiały, z którymi może się zapoznawać każdy, udostępniane przez okrągłą dobę siedem dni w tygodniu!

G.G.: Dostęp do adwentystycznego poselstwa może mieć każdy w niemal wszystkich społecznościach na świecie o dowolnej porze.

Kościół może użyć tego jako potężnego narzędzia. Na każdej wydanej przez Kościół broszurze, każdym opublikowanym ogłoszeniu reklamowym, na szyldach i markizach przed wejściem do kościołów powinno się umieścić adres internetowy: www.HopeTV.org. Ja to nazywam efektem progowym. W drzwiach naszych kościołów znajduje się próg. Aby wejść w nieznany dla kogoś z zewnątrz świat naszego Kościoła, trzeba najpierw pokonać ów próg. Jak możemy efekt progowy usunąć? Wchodzimy bezpośrednio do domów ludzi poprzez adwentystyczną telewizję Hope Channel, a wówczas mogą się oni z nami zapoznać bez konieczności poczucia dyskomfortu, jakim jest opuszczenie bezpiecznego domowego zacisza, przekroczenie progu. Mogą wejść w nasz świat, nie wytykając nawet nosa za drzwi.

N.S.: Jak wyobrażacie sobie współpracę między Hope Channel a pastorami?

G.G.: W obecnej chwili wielu pastorów skutecznie korzysta z Hope Channel. Liczni kaznodzieje znajdują treściwą duchową pożywkę, karmiąc się naszymi programami. Ale znajdują też zmyślne sposoby propagowania ich w lokalnych społecznościach. Zalecają swoim wyznawcom, aby szukali w rodzinie i wśród sąsiadów bratnich dusz oraz zachęcali ich do oglądania naszych programów choćby w taki sposób: – Nie chcielibyście może dobrych chrześcijańskich programów w swoim domu? Polecam moją ulubioną sieć Hope Channel, nadającą za pośrednictwem DirecTV na kanale 38. – Albo coś w tym stylu: – Ze swojej kablówki możecie przejść na DirecTV i oglądać Hope Channel. – Tylko o tym pomyślcie... DirecTV dociera do osiemnastu milionów gospodarstw domowych, czyli do przeszło 45 mln ludzi. To 15% amerykańskiego społeczeństwa. I liczba ta stale rośnie.

B.T.: Pójdźmy krok dalej. To nie tylko narzędzie ewangelizacyjne, ale i narzędzie uczniostwa. W typowym modelu udzielania lekcji biblijnych albo przyprowadzaniu kogoś na trzy, cztery godziny tygodniowo do kościoła, jest stosunkowo niewiele czasu dla danej osoby na zapoznanie się z bogatą myślą adwentystyczną. Stąd też jedną z najlepszych sposobów wykorzystania Hope Channel jest użycie go jako narzędzia uzupełniającego jakieś wcześniejsze zabiegi ewangelizacyjne.

G.G.: Przy niewielkim wysiłku można uczyć i pomagać nowym członkom trzymać się nowo odkrytej wiary, kierując ich do Hope Channel.

Dzięki temu ich życie diametralnie się zmienia. Na dodatek jest to wydawanie świadectwa wiary nieochrzczonym członkom rodziny. Bierny, dyskretny telewidz wykonuje w ten sposób bardzo znaczącą pracę.

W.H.: Dwa słowa tytułem podsumowania?

B.T.: Chciałbym przypomnieć czytelniom, zwłaszcza pastorom, o źródłach seminarium PREACH. Hope Channel emitowało to seminarium na cały świat od samego początku. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że udostępniono nam te materiały seminaryjne.

Chcemy też dodać w naszych audycjach dział – który zostanie ogłoszony na łamach czasopisma Ministra – adresowany do pastorów i obracający się wokół zagadnień związanych z teologią, ewangelizacją, poradnictwem, praktyką itd. Pragnę również uzmysłowić kaznodziejom, że Hope Channel poprzez swoje telewizyjne i internetowe audycje stanowi narzędzie, którym mogą się posługiwać w swojej pracy. Istniejemy przecież i po to, aby pomagać pastorom. Hope Channel skupia się na krzewieniu poselstwa o Jezusie Chrystusie. Technologia to sprawa drugorzędna, najbardziej liczy się poselstwo.

© Nikolaus Satelmajer & Willie Hucks / Ministry Magazine 6/2009.
Tłum. Paweł Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni