header
 

Historia AWR w Ameryce Łacińskiej

Historia AWR w Ameryce ŁacińskiejLatynoska scena radiowa od zawsze uchodzi wśród nasłuchowców, zwłaszcza północnoamerykańskich, za „bardzo egzotyczną”. Nowe stacje pojawiają się znienacka i równie nagle wyparowują. Nierzadko bez uprzedzenia.

 

Czasem nieoczekiwanie powracają, zwykle nie chcąc stracić koncesji. Bywa też, że ni stąd, ni zowąd powstają z grobu z nową nazwą i z nowym właścicielem.

 

Gdy jednak krótkofalowcy przeszukują tropikalne pasma próbując wytropić latynoamerykańskie rozgłośnie, kalejdoskopowość tamtejszej sceny radiowej wcale ich nie odstręcza, przeciwnie − działa na nich jak lep na muchy. Wiele z tych egzotycznych stacji w ciągu lat zostało wpisanych do dzienników łączności w odległych zakątkach świata − Ameryce Północnej, Europie i Australazji − i otrzymało stamtąd karty QSL.

 

Poniżej przedstawiamy typowe dla latynoskich rozgłośni egzotyczne, barwne dzieje dwóch krótkofalowych stacji Światowego Radia Adwentystycznego (ang. AWR): gwatemalskiego Union Radio oraz kostarykańskiego Radia Lira.

 

Naszą historię rozpoczniemy od cofnięcia się do początków radiofonii krótkofalowej. W 1924 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, Amando Cespedes Marin z miasta Heredia na Kostaryce skonstruował dwa średniofalowe nadajniki. Gdy zaczął nadawać, sąsiedzi myśleli, że słuchają amerykańskiej stacji o dużej mocy. Cztery lata później nadawał z 7,5-watowego nadajnika, też domowej roboty, słyszanego w obu Amerykach, Europie, a nawet Australii!

 

Señor Amando, słynny ze swojej działalności radiowej, powołał do życia niektóre z pierwszych kostarykańskich stacji radiowych, między innymi późniejsze Radio Lira o znaku wywoławczym TIACA, który w 1983 roku po przejściu w ręce Kościoła adwentystycznego na Kostaryce zmienił się na TIASD, a potem na TIAWR.

 

Radio Lira przeniesiono najpierw do adwentystycznej szkoły w Hatillo na Kostaryce, gdzie nadawało lokalne audycje na falach krótkich, a później na adwentystyczną uczelnię w Alajuela, gdzie wykorzystywało modulację częstotliwości (FM) oraz fale średnie.

 

A teraz przyjrzyjmy się powstałej pół wieku temu drugiej kostarykańskiej stacji: Radiu Atenea o sygnale wywoławczym TIRS. W 1983 roku rozgłośnia została kupiona przez jedną z amerykańskich organizacji rządowych, aby przekształcić się w osławione Radio Impacto.

 

Radio Impacto, wykorzystujące fale średnie i krótkie, nadawało z trzech różnych miejsc. Kiedy po siedmiu latach działalności stacja spełniła swój cel, została zamknięta i sprzedana.

 

Sprzęt z najbardziej wysuniętego na północ miejsca sprzedano biznesmenowi, który przekształcił stację w średniofalowe Radio Cordillera. Nieruchomość w Cahuita nad Atlantykiem, nabyta wraz z nadajnikami i antenami przez AWR, stała się główną krótkofalową bazą Radia Lira Internacional.

 

A teraz spójrzmy na kolejny wiekopomny łańcuch wydarzeń, zapoczątkowany ponad pół wieku temu w sąsiedniej Gwatemali. W 1957 roku średniofalowa stacja o małej mocy i sygnale wywoławczym TGMU zaczęła emitować programy za pomocą 200-watowego nadajnika. Pierwotnie nosiła nazwę Radio Buena Musica, którą trzydzieści lat potem zmienioną na Union Radio.

 

Kiedy gwatemalską stację zakupił Kościół adwentystyczny, przekształcił ją w rozgłośnię wykorzystującą jednocześnie modulację amplitudową (AM), modulację częstotliwości (FM) i fale krótkie. Union Radio pod parasol AWR weszło w 1981 roku.

 

Latynoamerykańska siedziba AWR mieściła się wówczas w biurze Kościoła adwentystycznego w stolicy Gwatemali, cztery lata potem przeniesiono ją na Uniwersytet Adwentystów Dnia Siódmego w Alajuela na Kostaryce.

 

Kiedy w Ameryce Łacińskiej zmieniły się metody elektronicznego przekazu informacji, z nowinek technicznych zaczęło też korzystać AWR. Kilkanaście lat temu funkcjonująca od wielu lat na wyspie Bonaire znana rozgłośnia Trans World Radio zbliżyła swoje nadajniki i skoncentrowała się na przekazie sygnału satelitarnego przez lokalne stacje radiowe z terenu całej Ameryki Łacińskiej.

 

Nieświadomie podążając w tym samym kierunku, AWR pod koniec 1998 roku nieruchomość w Cahuita sprzedało ośrodkowi Wescott Christian Center. Wkrótce potem nasłuchowcy z całego świata usłyszeli emitowane stamtąd programy doktora Gene'a Scotta.

 

AWR Panamaeryka nadaje obecnie z imponującego kompleksu studiów o nazwie Bella Vista, idealnie położonego na szczycie wzgórza, skąd rozpościera się wspaniały widok na okoliczne doliny i miasta.

 

Bella Vista stanowi miejsce koordynacji działań AWR Panameryki: programy z adwentystycznych stacji radiowych i studiów w całej Ameryce Łacińskiej są tu łączone w całodobowy program odbierany drogą satelitarną. Według szacunków, z przekaźnika tego w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin korzysta do stu lokalnych stacji FM i stacji średniofalowych.

 

© Ontheshortwaves.com
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni