header
 

Powrót Adventist World Radio na Sri Lankę

Powrót Adventist World Radio na Sri LankęOd roku 1950 przez niemal czterdzieści lat programy Światowego Radia Adwentystycznego (ang. AWR) szły w eter z rozgłośni w Kolombo, stolicy Sri Lanki. Gdy stacja radiowa KSDA na wyspie Guam stanęła na własnych nogach, azjatyckie programy AWR zaczęto nadawać z nowego miejsca. Po 25-letniej nieobecności na scenie radiowej Sri Lanki audycje AWR powróciły tu na krótko w tym roku, tym razem za pośrednictwem innej stacji radiowej − największej krótkofalowej rozgłośni Deutsche Welle. Oto jak do tego doszło.

 

W niedzielny poranek 1 października 1950 roku o godzinie 8.30 czasu lokalnego wyemitowana została pierwsza odsłona programu „Głos Proroctwa”. Transmitowało ją ówczesne krótkofalowe Radio Cejlon z Ekala, kilkanaście kilometrów na północ od Kolombo, za pomocą dwóch nadajników o mocy 10 kW i 7,5 kW. Dla Radia Cejlon była to nie tylko pierwsza audycja adwentystyczna, ale też pierwsza audycja chrześcijańska.

 

Z czasem Radio Cejlon przekształciło się w Korporację Radiofoniczną Sri Lanki, a nadawane za jej pośrednictwem adwentystyczne programy − w pierwsze audycje azjatyckiego Światowego Radia Adwentystycznego (AWR Azja). Pod koniec 1988 roku Korporacja Radiofoniczna Sri Lanki wyemitowała ostatni program AWR, które zaczęło odtąd nadawać z własnej, adwentystycznej stacji krótkofalowej KSDA Guam.

 

Od niedzieli 25 marca 2012 roku do końca czerwca audycje AWR znów szły w eter ze Sri Lanki, tym razem z wielkiej stacji Deutsche Welle, położonej nieopodal Trincomalee na wschodnim wybrzeżu wyspy.

 

Powodem czasowego przeniesienia audycji z guamskiego KSDA do Deutsche Welle na Sri Lance była modernizacja dwóch guamskich anten ścianowych oraz instalacja kolejnej anteny tego typu na Guamie.

 

Radiosłuchacze z całego świata poproszeni zostali o opinie na temat odbioru AWR z krótkofalowej stacji w Trincomalee. Z okazji chwilowego powrotu AWR na Sri Lankę przygotowano nawet specjalną kartę QSL.

 

Warto także pamiętać, że w studiach Korporacji Radiofonicznej Sri Lanki na Torrington Square narodziła się wieloletnia audycja AWR „Radio Monitors International”, której pierwszy odcinek transmitowano w niedzielę 1 czerwca 1975 roku. Trzydzieści siedem lat później, w ciągu których wyemitowano kilka tysięcy odsłon audycji, wciąż nadajemy ten cykliczny program, tyle że jako nowocześniejszy „Wavescan”.

 

„Wavescan” powstaje w Indianapolis. Zbieraniem materiałów do niego i pisaniem scenariuszy zajmuje się doktor Adrian M. Peterson. Odcinki nagrywane są przez Jeffa White'a w studiach Radia Miami International WRMI, na którego stronie internetowej można znaleźć terminy emisji poszczególnych odsłon audycji. „Wavescan” ma też dwie karty QSL − jedną z AWR i jedną WRMI.

 

Program ten nadawany jest ponadto za pośrednictwem krótkofalowej rozgłośni WWCR, która także podaje na swojej witrynie terminy transmisji poszczególnych odcinków.

 

© AWR-Azja
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni