header
 

Nowe medium w służbie ewangelii

Nowe medium w służbie ewangeliiWyobraźcie sobie, że macie dostęp do największej tablicy informacyjnej świata, umożliwiającej globalną wymianę pomysłów i materiałów wizualnych. Takie właśnie korzyści daje coraz popularniejszy portal Pinterest.

 

W przeciwieństwie do Facebooka czy Twittera, bazujących na słowie pisanym, Pinterest opiera się głównie na obrazach. Przypomina gigantyczną tablicę ogłoszeń, gdzie internauci zawieszają ulubione cytaty, pomysły, zdjęcia i obrazy. Wpisy mogą być przez innych użytkowników udostępniane, komentowane lub opatrywane oznaczeniem: LUBIĘ TO.

 

Pinterest jest prawdopodobnie trzecim, po Facebooku i Twitterze, najpopularniejszym serwisem społecznościowym. Choć sam nie ujawnia dokładnych danych, według gazety „The New York Times” w kwietniu 2012 roku skupiał 19 mln użytkowników. Imponuje nie tylko lawinowo rosnąca liczba użytkowników tego portalu, ale też ilość spędzanego na nim czasu. O ile przeciętny internauta spędza na Twitterze 12 minut, a na LinkedIn − 8, o tyle na Pinterest ponad 16 minut (25% więcej).

 

Olbrzymia tablica ogłoszeniowa Pinterest daje możliwość poprawy jakości materiałów ilustracyjnych wykorzystywanych w zborach (parafiach), a także wymiany pomysłów na Wakacyjną Szkołę Biblijną, cykle kazań czy lekcje religii. Podobnie jak w przypadku innych serwisów społecznościowych, użytkownicy mogą stosować w opisach słowa kluczowe i hashtagi oraz zamieszczać linki do innych witryn, w tym zborowych.

 

Oto osiem sposobów wykorzystania portalu Pinterest w misji zboru:

 

Przypominanie o nadchodzących wydarzeniach w zborze. Wydarzenia w życiu zboru mogą być zapowiadane nie tylko za pośrednictwem zborowych witryn oraz drukowanych i elektronicznych biuletynów, ale też wizualnie poprzez Pinterest. Wykorzystajcie go do zamieszczania podcastów z kazaniami albo wpisów z blogu pastora.

 

Dokumentowanie wydarzeń w zborze. Zorganizowaliście ostatnio w zborze kampanię misyjną lub dzień wolontariusza? Mieliście wyjście misyjne? Stworzyliście sieć tętniących życiem grupek wyznawców? Wszystko to dokumentujcie, zamieszczając na Pinterest zdjęcia.

 

Czerpanie pomysłów na wydarzenia w zborze. Pinterest to dla zborów giełda pomysłów na kościelne akcje i związane z nimi dekoracje − od warsztatów przez różnorakie uroczystości po Wakacyjną Szkołę Biblijną. Aby utworzyć tablicę pomysłów na lekcje religii, wpiszcie w wewnętrzną wyszukiwarkę hasło „DIY” (ang. zrób to sam) i hasło „craft” (ang. rękodzielnictwo). Jeden ze zborów w Denver w stanie Colorado wykorzystał Pinterest do zorganizowania specjalnie dla wolontariuszy grilla z hawajskimi potrawami.

 

Zbieranie pieniędzy. Zainspirowana Pinterest grupka majsterkowiczów z Teksasu wykonała własnoręcznie szereg przedmiotów, które następnie sprzedała na dorocznej zbiórce przeznaczonej na działalność ewangelizacyjną. Jak dotąd grupka ma w swoim zbiorze prawie trzydzieści różnych rodzajów przedmiotów − od tkanin z monogramami po kolorowe wiórowe podkładki pod szklanki.

 

Archiwizowanie pieśni religijnych. Zespoły muzyczne wykorzystują Pinterest do zamieszczania utworów i klipów z YouTube, których chcą się nauczyć.

 

Rekomendowanie wartościowych materiałów. Portal Pinterest może być wykorzystywany przez pastorów i aktywistów zborowych do podpowiadania wyznawcom, co warto obejrzeć, przeczytać lub zrobić. Dzielcie się książkami, muzyką i witrynami, które chcecie poznać, przeczytać i zgłębić. Można stworzyć ogólną listę rekomendowanych materiałów albo oddzielne tablice dotyczące poszczególnych form działalności, jak: Misja Kobiet, Misja Mężczyzn czy Działalność Małych Grup.

 

Dzielenie się cytatami. Inspirujcie zbór przez cały tydzień tablicą „Złote myśli”, na której znajdą się interesujące refleksje, cytaty oraz inne wizualnie inspirujące obrazy. Można je powiązać ze zborową misją, wizją lub bieżącym cyklem kazań.

 

Informowanie na bieżąco. Niezależnie od tego, czy jako zbór wspieracie garść organizacji, czy też dziesiątki misjonarzy, stwórzcie tablicę, dzięki której wyznawcy mieliby bieżące informacje na temat ich działalności i życia. Organizacje i misjonarze docenią tę troskę, a wy być może przekujecie te dodatkowe informacje w intencje modlitewne.

 

Jedną z największych możliwości Pinterest jest zaangażowanie osób, które swobodnie, z przyjemnością poruszają się już po tej witrynie i chcą podjąć się aktualizowania i zawieszania na niej wpisów. Jeszcze dziś zamieśćcie na Pinterest nazwę swojego zboru i zacznijcie tworzyć tablicę, współpracując z członkami waszego zboru.

 

© Margaret Feinberg/Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Margaret Feinberg jest autorką książki „Scouting the Divine” (wyd. The Sacred Echo) oraz książki „Wonderstruck”, która ukaże się w styczniu 2013 roku.

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni