header
 

Wpływ mediów na dzieci

Wpływ mediów na dzieciMedia elektroniczne stanowią nieodłączny element życia dzieci i młodzieży w XXI wieku. Sprawująca kiedyś niepodzielne rządy telewizja musiała ustąpić z tronu. W dzisiejszych czasach my wszyscy, nie tylko nasi milusińscy, żyjemy w świecie komórek, gier wideo, komputerów czy tabletów.

 

Zważywszy na ogromną liczbę dostępnych dziś urządzeń elektronicznych, warto sobie uświadomić, że dzieci mają je wszystkie (lub większość) w domu. Ba, jedno lub dwa takie urządzenia mają nieraz w swoim pokoju.

 

Dzieci, zwłaszcza dorastające, mają więc ciągły dostęp do mediów, niejednokrotnie bez nadzoru dorosłych. Dzisiejsza młodzież poza spaniem najwięcej czasu poświęca na obcowanie z mediami. Jak zatem wpływają one na nasze pociechy, także te najmłodsze?

 

Media elektroniczne a otyłość

 

Jest znamienne, że w czasach powszechnego dostępu do różnorakich mediów elektronicznych wzrósł odsetek otyłych dzieci i młodzieży. Nie oznacza to, jakoby media elektroniczne były przyczyną otyłości, niemniej jednak samo ciśnie się na usta pytanie, czy aby się do tego nie przyczyniły.

 

Pierwszy artykuł w fachowej literaturze wiążący otyłość z mediami elektronicznymi pojawił się w 1985 roku. Przedstawiono w nim wyniki badań świadczące, że oglądanie telewizji przez dzieci w wieku 12−17 lat wpływa na wzrost wagi ciała: każda kolejna godzina przed telewizorem zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości o 2%.

 

Podobne wyniki dały badania przeprowadzone w latach 1988−1994: najmniej przypadków otyłości odnotowano u dzieci, które oglądały maksymalnie godzinę telewizji dziennie, najwięcej zaś u tych, które przed szklanym ekranem spędzały każdego dnia co najmniej cztery godziny.

 

O podobnej tendencji świadczą badania na temat wpływu gier wideo na otyłość. Badania potwierdzające ten związek, przeprowadzone na 2832 dzieciach 1−12 roku życia, opublikowano w czasopiśmie medycznym Pediatrics. Okazało się, że między grami wideo a otyłością zachodzi silna zależność, największa wśród dzieci do 8 roku życia.

 

Media elektroniczne a sen

 

Według badań Kaiser Family Foundation, u 71% dzieci w wieku 8−18 lat stoi w pokoju telewizor, przez co niestety oglądają codziennie telewizję prawie godzinę więcej niż inne dzieci.

 

Kilka ostatnich badań wykazało, że telewizor w pokoju ma mniej więcej co trzecie dziecko do 6 roku życia! Statystyki są jeszcze bardziej alarmujące, gdy uświadomimy sobie, że telewizję ogląda każdego dnia niemal połowa dzieci poniżej drugiego roku życia, a jedna czwarta z nich ma w pokoju telewizor. Aż 74% dzieci poniżej drugiego roku życia ogląda telewizję.

 

A to wszystko pomimo tego, że Amerykańska Akademia Pediatrii radzi nie stawiać w pokoju dziecka telewizora, a dzieciom do drugiego roku życia w ogóle nie pozwalać oglądać telewizji. Pediatrzy zalecają, aby w zamian zapewnić dzieciom więcej aktywnych zajęć, sprzyjających właściwemu rozwojowi mózgu, jak rozmawianie, wspólne bawienie się, śpiewanie, czytanie.

 

Wykonano też badania dotyczące wpływu mediów elektronicznych na sen dzieci i młodzieży. Okazało się, że oglądanie telewizji powoduje bezsenność i koszmary, a obecność telewizora w pokoju dziecka i gry komputerowe − zaburzenia snu.

 

Badania belgijskich uczniów pierwszych, drugich, trzecich i czwartych klas wykazały, że blisko połowę badanych dzieci budził w nocy SMS. Naukowcy doszli do wniosku, że komórki w sypialni mogą zaburzać sen dzieci i młodzieży, tak jak to się działo w przypadku wszystkich grup wiekowych badanych uczniów. Negatywny wpływ telefonów komórkowych na sen może się jednak różnić od wpływu mediów rozrywkowych: o ile rozrywka opóźnia czas zaśnięcia, o tyle komórka przerywa sen.

 

Inne badanie wykazało, że jeśli chodzi o telewizję, sen najbardziej zaburza duża liczba godzin spędzonych przez cały dzień przed telewizorem oraz większa ilość czasu poświęconego oglądaniu telewizji przed snem, zwłaszcza gdy telewizor jest w pokoju dziecka.

 

Oglądanie telewizji przed snem wywoływało zazwyczaj niechęć do położenia się spać i opóźnienie zaśnięcia, co z kolei wiązało się z niepokojem przed zaśnięciem i skróconym trwaniem snu.

 

Media elektroniczne a agresja

 

Jak podaje biuletyn Amerykańskiej Akademii Pediatrii, kilka badań potwierdziło związek między oglądaniem przez dziecko przemocy w mediach a zwiększonym ryzykiem wykazywania agresywnego zachowania. Zależność tę zaobserwowano od przedszkolaków po młodzież. Według uczonych, tendencję do agresji zmniejszy po prostu skrócenie liczby godzin oglądania przez dzieci takich treści.

 

Najprawdopodobniej zachodzi też związek pomiędzy nadmiernym korzystaniem z mediów elektronicznych a słabymi wynikami w nauce, na co wskazują badania z 2008 roku.

 

Pozytywy

 

Trzeba jednak pamiętać, że media elektroniczne mogą mieć i swoje dobre strony. Szukając na przykład badań do tego artykułu, korzystałem w dużej mierze z internetu. Nie ulega wątpliwości, że obcowanie z urządzeniami elektronicznymi będzie odciągało naszą uwagę od ważniejszych spraw i zabierało nam czas, który moglibyśmy spożytkować na coś wartościowszego, na przykład uczenie się lub czytanie. Summa summarum, nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych nie jest na ogół zdrowe ani pożyteczne, a treści ociekające przemocą i seksem są pod wieloma względami destrukcyjne.

 

© Gary Hopkins/Signs of the Times 08/2012
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

- Czytaj także: „Dzieci a media społecznościowe”
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni