header
 

Trzy dni drogi do Katmandu

Trzy dni drogi do KatmanduAby dotrzeć do miejsca swojej pracy, Nurpu Lama musi wędrować przez trzy dni. Tak jest w porze suchej. W porze deszczowej natomiast wędrówka wydłuża się do sześciu dni — w jedną stronę. Wielu producentów programu Światowego Radia Adwentystycznego (AWR – ang.) pracuje w ramach bardzo ograniczonych środków, ale praca Lamy wymaga szczególnych poświęceń.

 

 

Lama jest od niedawna producentem programów AWR. Mieszka w górzystym Tybecie, gdzie nie ma zorganizowanej struktury Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, a adwentyści są bardzo nieliczni.

 

Lama przeszedł szkolenie prowadzone przez wieloletnich producentów programów AWR. Podczas szkolenia nauczył się obsługi sprzętu i emisji głosu. Nepalski zespół AWR dostarcza mu materiały, które Lama tłumaczy i dostosowuje do kultury tybetańskiej. Po zrobieniu tego Lama udaje się do nepalskiego studia AWR w celu nagrania programów. Wędruje ze swojego domu w górach do miasta, następnie jedzie autobusem, potem idzie przez cały dzień do granicy Nepalu i w końcu jedzie autobusem kolejny dzień do Katmandu.

 

Poza tym życie Lamy nie jest łatwe. Choć jego dom jest zelektryfikowany, więc może się posługiwać laptopem dostarczonym przez AWR, to jednak by nawiązać łączność internetową musi się udać do kafejki internetowej w pobliskiej miejscowości. Lama hoduje zwierzęta gospodarskie i uprawia ziemię, by wyżywić swoją rodzinę, a także pracuje jako ewangelista.

 

— Po dwuletnich poszukiwaniach producenta z radością rozpoczęliśmy po raz pierwszy emisję programów na falach krótkich dla Tybetańczyków — powiedział Dowell Chow, prezes AWR. — Głos Nurpu Lamy jest słyszany w całym Tybecie i okolicznych krainach dzięki jednemu z najlepszych sygnałów krótkofalowych, jakie emitujemy. Słuchacze pochodzący z Tybetu na całym świecie mogą słuchać naszych programów w internecie na stronie awr.org i w serwisie iTunes.

 

W jednym  listów do redakcji AWR słuchacz z Azji napisał - Jestem wdzięczny AWR za nadawanie tak wspaniałych programów. Niosą one pociechę i pokój ginącym duszom, takim jak ja. Kiedyś postanowiłem popełnić samobójstwo, ale po wysłuchaniu kilku waszych audycji przyjąłem chrześcijańską wiarę i zostałem ochrzczony, by żyć dla Jezusa. Pragnę służyć Mu, wydając świadectwo wśród mieszkańców mojej wioski.

 

AWR pracuje nad dalszą poprawą jakości sygnałów krótkofalowych w Azji, rozbudowując stację nadawczą na wyspie Guam na Oceanie Spokojnym. Gdy stacja zostanie zmodernizowana, słuchacze w większej liczbie najważniejszych krajów regionu będą mogli równolegle odbierać programy we własnych językach w najlepszym czasie antenowym. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie awr.org.

 

© Shelley Nolan Freesland/AWR
Tłum. Jarosław Kauc/PKZ (32)

 

Czytaj także:
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni