header
 

Adwentystyczne audycje w walce z AIDS

Radio afrykaAdwentystyczna Agencja Pomocy i Rozwoju (ADRA) w Malawi otrzymała za rok 2008 nagrodę za edukacyjne audycje radiowe emitowane przez Malawijską Korporację Nadawczą (MBC). Nagrodę w kategorii „Słuchowisko radiowe roku” przyznano za audycje radiowe ADRA poświęcone zapobieganiu AIDS, a także zagadnieniom rodzinnym i ogólnozdrowotnościowym.

Cykl programów radiowych ADRy pt. Tikuferanji, co w miejscowym języku oznacza „Czemu giniemy?”, transmituje malawijska telewizja oraz państwowa stacja MBC Radio. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa HIV, na antenie zaleca się słuchaczom odpowiedzialny, bezpieczny seks, ucząc jak zapobiegać zarażeniu.

„Ta nagroda to wyraz wielkiego uznania dla działalności ADRA w Malawi w sferze rozwoju i przekazu informacji”, cieszy się Emanuel da Costa, dyrektor malawijskiego oddziału ADRA.

W słuchowiskach dyskutuje się o takich zagadnieniach, jak ważność badań krwi, wierność partnerowi, prawa człowieka, uniezależnienia się od negatywnego wpływu otoczenia. Pojawiają się również historyjki i dobre rady z zakresu profilaktyki zdrowotnej w formie scenek z życia przeciętnych Malawijczyków.

Jak donosi Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), według szacunków z wirusem HIV żyje w Malawi 900 tys. ludzi, czyli 12% populacji. Ponieważ AIDS stanowi główną przyczynę zgonów dorosłych mieszkańców, w Malawi żyje obecnie ponad pół miliona sierot, co stawia kraj pośród państw, w których sytuacja pod tym względem przedstawia się najgorzej.

Malawijska agenda ADRA współpracuje też z innymi niepublicznymi organizacjami – np. Narodową Inicjatywą na rzecz Edukacji Obywatelskiej, Komitetem Swobód Obywatelskich, Malawijską Radą Praw Człowieka, Komisją Doradczą Praw Człowieka – zapewniając szkolenia grupom ryzyka, prowadząc rozmowy w lokalnych społecznościach i zaopatrując w materiały szkoleniowe. Tematy podejmowane na spotkaniach przygotowują grunt do odbioru słuchowisk Tikuferanji.

© Nadia McGill / ANN tłum. Paweł Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni