header
 

Ameryka Południowa stawia na piar

Ameryka Południowa stawia na piarZespołowe szkolenia piarowskie* gromadzą zwykle reprezentantów wyższych jednostek administracyjnych Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Transmitowana w mediach w ubiegłym miesiącu rada południowoamerykańskiego Sekretariatu Informacji wyszła jednak naprzeciw przedstawicielom niższych szczebli organizacji.

 

 

W kursie, który przyciągnął uczestników z całego kontynentu i obejmował między innymi weekendowe seminarium szkoleniowe na temat PR-u oraz kilkudniowe internetowe forum dyskusyjne, wzięli udział nie tylko piarowcy ze szczebla unijnego i diecezjalnego. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyły tysiące piarowców reprezentujących zbory (parafie).

 

Adwentystyczni przywódcy południowoamerykańscy szacują, że obrady, emitowane z adwentystycznego ośrodka multimedialnego Novo Tempo w Jacarei, oglądało dziesiątki tysięcy telewidzów i internautów. W poszczególnych odsłonach widzowie mogli zapoznać się z celami wydziału związanymi z integracją internetową i ewangelizacją wykorzytującą media społecznościowe. Specjaliści dzielili się wskazówkami dotyczącymi PR-u, technik fotografii i wideo, platform internetowych oraz marketingu, a także przedstawili zarys kościelnych działań i wyzwań misyjnych na kuli ziemskiej.

 

Naczelni piarowcy adwentystyczni badają obecnie, czy zorganizowanie ogólnowydziałowej rady piarowskiej zda egzamin w innych częściach świata, w kolejce bowiem czeka już Wydział Europejsko-Afrykański z siedzibą w Bernie.

 

– Mamy nadzieję organizować piarowskie rady z wykorzystaniem transmisji na żywo, drogi satelitarnej, Skype'a, wideokonferencji lub innych metod – oświadczył Williams Costa Jr., dyrektor światowego Sekretariatu Informacji. – Musimy zburzyć mury, które wciąż nas dzielą.

 

Jak podają przywódcy Kościoła, rady piarowskie organizuje się w niewielu regionach Kościoła, a co dopiero na tak masową skalę. Transmitowane obrady podkreślają ponadto nieprzerwane zaangażowanie Wydziału Południowoamerykańskiego w PR oparty na pracy zespołowej. Południowoamerykańscy administratorzy kościelni od wielu lat oczekują od swoich rzeczników, zresztą z powodzeniem, najnowocześniejszych metod ewangelizacji, zapewniając im pomocników i środki finansowe.

 

Wydział Południowoamerykański jest jednym z niewielu wydziałów, które na wielu stanowiskach w Sekretariacie Informacji zatrudniają doświadczonych dziennikarzy, a ponadto regularnie zamieszczają wzmianki o Kościele w lokalnych i krajowych agencjach informacyjnych. Sam ośrodek Novo Tempo stanowi dowód tego, jak poważnie adwentystyczni przywódcy podchodzą do wykorzystywania mediów oraz młodych przedstawicieli wolnych zawodów w realizowaniu misji Kościoła.

 

Novo Tempo, wiejski ośrodek położony na wzgórzu na terenie miasteczka akademickiego o godzinę drogi na północny wschód od olbrzymiego metra w São Paulo, ma cztery piętra biur produkcji i kilka dużych studiów. Zatrudnia ponad 330 osób, między innymi producentów, grafików i asystentów kierownika produkcji. Ponad dwudziestu pracowników ośrodka to dziennikarze.

 

Większość scenarzystów i producentów ma kilkuletnie doświadczenie w pracy w mediach, studiach produkcyjnych lub agencjach reklamowych, część natomiast zostaje zatrudniana bezpośrednio po ukończeniu studiów.

 

Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika, przeciętny wiek pracowników ośrodka waha się w granicach 27 lat.

 

Programy telewizyjne są emitowane w telewizjach Novo Tempo w Brazylii oraz Nuevo Tiempo w krajach hispanojęzycznych.

 

Ośrodek i twórcy platform internetowych ściśle współpracują z Sekretariatem Informacji (mieszczącym się w siedzibie wydziału w stolicy Brazylii), dzięki czemu ich orędzie skuteczniej trafia do społeczeństwa, pomagając pozyskać nowych wyznawców i utrzymać w kontakcie adwentystów na całym kontynencie.

 

– Praca z urzędnikami i doradcami Sekretariatu Informacji coraz bardziej wiąże się z programami kościelnymi i podąża w tym samym kierunku – powiedział Edson Rosa, dyrektor ds. public relations Wydziału Południowoamerykańskiego. – Chcemy, aby w naszym regionie wzrastały techniczna i profesjonalna wiedza oraz doświadczenie w tej dziedzinie.

 

Pozostałe sekretariaty Wydziału Południowoamerykańskiego również w znacznej mierze współpracują z innymi instytucjami. W Brazylii Sekretariat Edukacji ustala program nauczania dla szkół adwentystycznych w całym kraju, a oficyna Brazil Publishing House zakłada i prowadzi witryny internetowe dla lokalnych szkół. Odciąża to częściowo administratorów lokalnych szkół, a także oferuje rodzicom więcej możliwości i nadzór nad tym, co się dzieje w szkole. Dzięki urządzeniom mobilnym rodzice mają bowiem na bieżąco dostęp do lekcji i stopni swoich pociech.

 

Costa, dyrektor ds. public relations światowego Kościoła, pochodzi z Brazylii i sprawował kiedyś funkcję dyrektora ds. public relations Wydziału Południowoamerykańskiego. Gdy dwa lata temu objął stanowisko naczelnego piarowca Kościoła, zapowiedział dążenie do większego zintegrowania działalności Kościoła w skali świata, co też skutecznie do tej pory realizuje. We wrześniu światowy szczyt piarowców w siedzibie głównej Kościoła pod Waszyngtonem zastanowi się, jak Adwentyści Dnia Siódmego mogą lepiej zintegrować swoje działania piarowskie i medialne.

 


© Ansel Oliver/ANN
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

*Public relations (PR) (z ang.- publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) dotyczą kształtowania stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Nazwą powszechnie używaną w Polsce jest również pijar lub piar, który jest głoskową realizacją pierwszych liter PR (źródło: Wikipedia).

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni