header
 

Albania rozpoczyna misję radiową

Albania rozpoczyna misję radiowąŚwiatowe Radio Adwentystyczne (ang. AWR) zakończyło instalację sprzętu w pierwszym adwentystycznym studiu produkcyjnym w Albanii. Po lipcowych obchodach XX-lecia Kościoła w tym kraju przywódcy i szeregowi wyznawcy nie mogą się już doczekać, kiedy wykorzystując nowe możliwości, będą mogli przystąpić do dzielenia się ewangelią z rodakami.

 

Historia nie obeszła się z Albanią delikatnie. Kiedy po II wojnie światowej w kraju nastał komunizm, większość form kultu objęto zakazem, wiele majątków wyznaniowych znacjonalizowano, a w 1967 roku przywódca kraju Enver Hodża proklamował Albanię pierwszym ateistycznym państwem i pozamykał wszystkie kościoły i meczety.

 

Albańskich adwentystów, którzy starali się organizować nabożeństwa i krzewić ewangelię, spotykały surowe represje, między innymi więzienie i tortury.

 

Od upadku komunizmu w 1991 roku Albania zaczęła tolerować praktykowanie wiary w prywatnym zaciszu. Około 70% mieszkańców kraju wyznaje islam, reszta to prawosławni lub katolicy. Albania próbuje doścignąć Zachód, ale wciąż należy do najbiedniejszych krajów Europy.

 

Nowe studio radiowe znajduje się w Tiranie w obiekcie należącym do ADR-y (Adwentystycznej Agencji Pomocy i Rozwoju). Uruchomienie studia udało się dzięki współpracy AWR i adwentystycznego Wydziału Transeuropejskiego: wydział asygnował fundusze na wyremontowanie lokalu, a AWR postarała się o sprzęt nagraniowy.

 

Inżynier ds. technicznych Daryl Gungadoo udał się do Albanii dokonać instalacji i przeszkolić pracowników. Podczas instalacji tego typu łatwo o przeszkody natury technicznej. Tym razem wystąpił problem w postaci skoków napięcia, które wahało się w granicach 196–290 woltów. Sytuację uratował dobrej jakości zasilacz awaryjny.

 

Ponieważ AWR emituje programy przy pomocy różnych mediów, przywódcy zborów (parafii) mogą się poradzić adwentystycznych radiowców i wybrać optymalne medium dla słuchaczy na danym terenie.

 

– Zauważyłem, że większość Albańczyków słucha nie rozgłośni krótkofalowych, tylko lokalnych stacji FM – mówi Gungadoo. – Istnieją dziesiątki lokalnych rozgłośni, ale ponieważ ludzie na ogół postrzegają radio jako źródło rozrywki, większość stacji nadaje non stop muzykę, z krótkimi przerwami na wiadomości. Gwałtownie jednak wzrósł odsetek ludzi korzystających z Internetu: w latach 2000–2010 z 0,1 do 43%. Wśród młodzieży dużą popularnością cieszy się Facebook. Coraz powszechniejsze są też smartfony.

 

Teraz, kiedy studio jest już w pełni gotowe, Albańska Unia Misyjna zatrudni pracowników, którzy będą realizować audycje. Wdrażanie całego przedsięwzięcia przez albańskich radiowców podzielono na etapy. Najpierw producenci zajmą się przygotowaniem cotygodniowych programów do pobrania w formie podkastów na stronie www.awr.org i przez iTune’y. Po dodatkowym przeszkoleniu producenci, technicy i pastorzy będą się starali realizować audycje codziennie, jednocześnie szukając możliwości wynajęcia czasu antenowego w lokalnych rozgłośniach FM. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, być może z czasem powstanie adwentystyczna stacja radiowa nadająca na okrągło przez siedem dni w tygodniu.

 

– Bardzo się cieszę – mówi Dowell Chow, prezes AWR – że studio w Tiranie może już ruszać z robotą. Z niecierpliwością czekamy na pozytywny, innowacyjny, skutecznie realizowany projekt misyjny w Albanii, który będzie uwzględniać nowe możliwości.

 

© Shelley Nolan Freesland, dyrektor ds. public relations AWR
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni