header
 

Misja AWR na Madagaskarze

Misja AWR na MadagaskarzeOkoło 80% Malgaszów to analfabeci żyjący w skrajnym ubóstwie, stąd Światowe Radio Adwentystyczne (ang. AWR) za główną grupę docelową swojej działalności ewangelizacyjnej obrało sobie takich właśnie ludzi. Większości z nich nie stać na baterie do radia, a za marne grosze, którymi dysponują, wolą kupić ryż.

Bogu niech będą dzięki za to, że AWR przeznaczyło 70 radioodbiorników na korbę w rejony, gdzie ich potrzeba. Kiedy madagaskarski komitet do walki z AIDS zapoczątkował kampanię rozprowadzania na obszarach wiejskich odbiorników na korbę, my również o nie poprosiliśmy. Efekt? W latach 2006–2007 otrzymaliśmy 2000 sztuk, które rozdaliśmy w rejonie miast Antsaranana i Mahajanga. Kolejnych 600 sztuk odbiorników solarnych i na korbę radiowcy z AWR rozprowadzili w dwóch innych regionach na terenie prowincji Antananarywa. Rok potem dalsze 1500 odbiorników solarnych AWR rozdysponowało dzięki UNICEF-owi, w tym roku planujemy rozprowadzić w innych rejonach 500 dalszych sztuk.

Choć działania skupiają się na walce z AIDS, rozwoju obszarów wiejskich oraz edukacji, słuchacze mają też dostęp do innych audycji AWR, poświęconych zdrowiu czy rolnictwu. W ofercie są też programy dla dzieci, programy muzyczne oraz wiele audycji ewangelizacyjnych. Każdej z grup słuchaczy przewodzi wolontariusz. Mieszkańcy wioski co najmniej dwa razy w tygodniu schodzą się posłuchać programów, wolontariusz zaś prowadzi dyskusję na podstawie tego, czego wszyscy razem wysłuchali, a następnie zachęca do podejmowania decyzji. Odnotowywany jest też wpływ wywierany przez programy AWR na mieszkańców Madagaskaru.

Radioodbiorniki mają za zadanie:

  • dostarczać duchowej strawy osobom widującym pastora nie częściej niż raz na miesiąc;
  • umożliwić wyznawcom Kościoła świadczenie o Bogu w nowy sposób;
  • rozwiać uprzedzenia względem Kościoła adwentystycznego;
  • stworzyć pastorom dojście do lokalnych władz;
  • zmienić nastawienie władz względem Kościoła adwentystycznego.

Na całym Madagaskarze napotkać można grupki ludzi skupionych wokół radia i słuchających AWR. W niektórych wioskach słuchacze na zmianę kupują baterie, żeby nie opuścić żadnej z codziennych audycji. Ponieważ cena jednej baterii – 25 centów – przekracza możliwości wielu słuchaczy, wynaleźli oni genialne sposoby, dzięki którym mogą codziennie słuchać ulubionego radia. Oto one:

  • zużyte baterie gotuje się przez kwadrans w słonej wodzie, a następnie suszy na słońcu, dzięki czemu działają o tydzień dłużej;
  • wyczerpane baterie wystawia się przez osiem godzin na działanie promieni słonecznych, co przedłuża ich żywotność o trzy dni;
  • słucha się tylko programów AWR (2 godziny na dobę) oraz wiadomości w radiu publicznym, i to jak najciszej, aby nowe baterie wytrzymały sześć tygodni.

Bóg wykonuje wielkie dzieło w tej części świata. Prosimy, nie ustawajcie w modlitwach za nas, tak abyśmy znajdowali nowe sposoby i nowe środki docierania do ludzi żyjących na trudno dostępnych obszarach.

© Elian Andriamitantsoa, dyrektor ds. public relations AWR-IOUM
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni