header
 

Facebook łączy duchownych w Teksasie

Facebook łączy duchownych w TeksasiePodobno w Teksasie wszystko ma większe rozmiary. Jeśli wziąć pod uwagę olbrzymią powierzchnię stanu – 700.000 km2 – w pewnym sensie to i racja. Mimo że adwentystyczna Diecezja Teksaska składa się tylko ze środkowych i wschodnich części stanu, jest to potężny obszar.

 

Jak zatem szeregowym członkom, a zwłaszcza pastorom tak wielkiej diecezji udaje się pozostawać ze sobą w kontakcie? Na pewno wymaga to niejednej metody, bo pastorzy, tak jak inne populacje, mają pod tym względem zróżnicowane preferencje. Jednocześnie Teksańczycy odkryli, jak duże możliwości komunikowania się z taką czy inną grupą ludzi dają portale społecznościowe.

 

Diecezja Teksaska uruchomiła niedawno na Facebooku forum umożliwiające stałą wymianę zdań między teksaskimi pastorami, do którego należy już ponad jedna czwarta 188 duszpasterzy z jej terenu. Założono je po to, aby podtrzymywać dotychczasowe znajomości i nawiązywać nowe kontakty wśród pastorów, których z racji kaznodziejskiego powołania wiele łączy, a także aby propagować wizję Kościoła opartego na dialogu, a nie autorytarnej strukturze hierarchicznej.

 

Forum wyróżnia się jednak istnieniem niejawnej grupy, której oficjalnie nie ma na Facebooku. Jeśli wrzucicie w wyszukiwarkę jej nazwę – Texas Conference Pator's Connection – nie będzie żadnych trafień. Do grupy można przystać wyłącznie poprzez przyjęcie zaproszenia od innego jej członka, zaś ustawienia prywatności pozwalają oglądać jej zawartość, a nawet wiedzieć o jej istnieniu tylko wtajemniczonym.

 

To ważne dla pastorów, bo jako przywódcy potrzebują azylu, gdzie mogliby otwarcie porozmawiać o swoim życiu i pracy. Jak dotąd forum zdaje egzamin. Zarówno dyskusje, jak komentarze na tablicy są zróżnicowane. Podejmowana jest rozmaita tematyka – od finansów Kościoła po radzenie sobie z wątpliwościami i problemami chrześcijańskiego życia. Jedna z najbardziej absorbujących dyskusji wywiązała się, gdy jeden z pastorów zadał zwykłe pytanie: „Jaki jest najlepszy samochód dla pastora?”. Po osiemnastu komentarzach kwestii wciąż nie rozstrzygnięto!

 

Pastorzy wymieniają się też intencjami modlitewnymi, szukając osób, które wstawiałyby się za ich zdrowie i za najbliższych. Także w tym przypadku prywatność i poufność stanowią kluczowy element funkcjonowania tej niejawnej grupy. Wreszcie, pastorzy wykorzystują możliwość dodawania sobie nawzajem otuchy w sobotnie poranki, czyli na początku najtrudniejszego, najbardziej męczącego dla nich dnia.

 

Dopiero przyszłość pokaże, jak dalej potoczą się losy forum i jak teksascy pastorzy będą takowe wykorzystywać do ułatwiania kontaktów i skutecznej komunikacji między sobą. Jak stwierdził Karl Leukert, teksaski pastor i zapalony członek forum: „Potencjał naszego forum nie został jeszcze w pełni wykorzystany”.

 

© Costin Jordache/ Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Costin Jordache pełni funkcję asystenta dyrektora adwentystycznego Sekretariatu Informacji.

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni