header
 

Odszedł redaktor czasopisma „Listen”

Odszedł redaktor czasopisma „Listen”Francis A. Soper przez wiele lat pełnił funkcję redaktora adwentystycznego magazynu Listen, promującego wśród młodzieży życie bez narkotyków i przedstawiającej sylwetki znanych osobistości, którym sprawa ta leżała na sercu.

 

Zmarły 17 stycznia 2012 roku w wieku 93 lat, Soper (na zdjęciu z lewej) redagował czasopismo przez najdłuższy okres, bo aż trzy dekady, w ciągu których przeprowadził szereg wywiadów ze sławami świata rozrywki i sportu – od pieśniarza Johnny'ego Casha, przez olimpijską łyżwiarkę Peggy Flemming, po dwie pierwsze damy Stanów Zjednoczonych: Betty Ford i Nancy Reagan.

 

Magazyn, założony w 1948 i zamknięty w ubiegłym roku, stanowił adwentystyczny głos w sprawie zapobiegania narkomanii i alkoholizmowi w społeczeństwie, drukując materiały o tej tematyce w czasach, gdy na papierosach nie było jeszcze oznakowań przestrzegających o szkodliwości palenia. Na jego łamach publikowano m.in. materiały edukacyjne, wykorzystywane na lekcjach w szkołach średnich w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Piastując stanowisko redaktora, Soper objął funkcję wicedyrektora ówczesnego Sekretariatu Wstrzemięźliwości przy siedzibie głównej światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

 

Koledzy z pracy wspominali go jako łagodnego człowieka, a zarazem wymagającego redaktora.

 

– Był ikoną. Listen to Soper, Soper to Listen – stwierdził Stoy Proctor, dawny wicedyrektor Sekretariatu Zdrowie światowego Kościoła adwentystycznego. – Uparcie dążył do tego, żeby pismo było najlepsze w swoim rodzaju.

 

Soper wychował się w stanie Minnesota i ukończył kalifornijską uczelnię Pacific Union College w Angwin. W 1942 roku udało mu się objąć posadę adiustatora w adwentystycznym wydawnictwie Pacific Press Publishing Association, przeniesionym później do Mountainview w Kalifornii. Następnie współredagował kilka publikacji, by wreszcie w 1952 roku zostać zastępcą redaktora magazynu Listen, a dwa lata później jego redaktorem.

 

– Wprost uwielbiał poznawać znakomitości ze świata muzyki i sportu, które bardzo się starały dawać przykład swoim nastoletnim fanom – wspominała Lois Ford, córka Sopera.

 

W 2007 roku Francis Soper pochował swoją córkę Lori, a niedługo potem, bo w 2009 roku – żonę Eunice.

 

Pozostawił pogrążonych w żałobie córkę Lois oraz wnuków Timothy'ego i Davida Fordów.

 

© Ansel Oliver/ Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni