header
 

Hollywood walczy o umysły

Okładka Signs of the Times Czy pod wasze dachy nie wtargnął okultyzm? Istnieją moce, którym bardzo zależy, abyście wy i wasi bliscy go poznali. Właśnie się relaksowałem, lecąc z Chicago do Los Angeles na pokładzie samolotu United Airlines, gdy wtem w kabinie głównej na ekran telewizora wypłynęła ciekawa reklama:br />Atrakcyjna blondynka przygotowująca w kuchni posiłek, następujące po sobie napisy: 6.00 – zrobić rodzinie śniadanie, 7.30 – wysłać dzieci do szkoły, 9.30 – posprzątać dom i wreszcie, 11.00 – porozmawiać ze zmarłymi i wreszcie zachęcenie widzów do obejrzenia robiącego furorę serialu Medium, wyświetlanego w sieci NBC w godzinach 9.00-10.00 czasu środkowoamerykańskiego. Wszystko w swojskiej, niewinnej oprawie.

Z kolei sieć CBS emituje serial Zaklinacz dusz o ładnej brunetce Melindzie Gordon, która „widzi umarłych i rozmawia z nimi”(1). Krewny wyznał mi niedawno: „Uwielbiam ten serial! Słodziutka aktoreczka”.

Podobne wyrazy zachwytu można by usłyszeć pod adresem wyjątkowo popularnej, fantastycznej opowieści o Harrym Potterze, a zwłaszcza hollywoodzkiej ekranizacji cyklu. W każdym z filmów nastolatek odtwarzający postać tytułowego bohatera i jego przyjaciele to sympatyczne nastolatki. Brytyjski aktor Daniel Radcliffe gra rolę Harry'ego, Rupert Grint jego najlepszego przyjaciela Rona, a Emma Watson sprytną, śliczną, uroczą Hermionę.

Cała trójka wygląda niewinnie i przyjaźnie. Tyle że z biblijnego punktu widzenia edukując się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, posługują się sztukami magicznymi, rzucają zaklęcia i parają się okultyzmem.

Hollywood a wiedza tajemna

Jedną z najpotężniejszych sił kształtujących w dzisiejszych czasach umysły można podsumować w słowie: Hollywood. Pomińmy już dziesiątą muzę i przyjrzyjmy się jedenastej: szklane ekrany znajdują się niemal wszędzie – w domach, centrach handlowych, biurach, na lotniskach, często nawet w samochodach; funkcję telewizora spełniają także komputery. A przecież filmy i programy telewizyjne nie pozostają bez wpływu na myśli odbiorców.

Srebrnym ekranem potrafi się też oczywiście posługiwać Bóg, ale diabeł wcale nie pozostaje dłużny. Dla osób orientujących się w sprawach duchowych nie jest żadną tajemnicą, że nasz odwieczny wróg często wykorzystuje hollywoodzkie produkcje do zwiedzenia ludzkich umysłów, tak jak przechytrzył Ewę w raju.

Dotyczy to w szczególności seriali, filmów i programów zawierających treści okultystyczne, a wszak kontaktowanie się ze zmarłymi, uprawianie magii oraz rzucanie zaklęć to w fabryce snów chleb powszedni, na którym zbija się grube pieniądze. W świecie kalifornijskich produkcji okultyzm podaje się w ładnym opakowaniu i szatan za ich pomocą znieczula ludzi na to, z czym się one wiążą w rzeczywistości pozaekranowej.

Na kartach Biblii Bóg kategorycznie ostrzega swój lud przed podobnymi praktykami: „Gdy wejdziesz do kraju […] nie ucz się popełniania tych samych obrzydliwości jak tamte narody”. I teraz bardzo ważny ustęp: „Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza”(2).

Hollywood zarabia na ukazywaniu ich w pozytywnym świetle, Bóg jednak mówi, że nie ma w nich nic dobrego. Określając je mianem obrzydliwości, nie powoduje się jakimś widzimisię, lecz miłością względem nas oraz pełną świadomością, że szatańskie legiony posługują się nimi w realnym świecie, chcąc przeniknąć do ludzkich serc i zatracić dusze. Hollywood skutecznie uniewrażliwia nasze umysły na niebezpieczeństwa tej rzeczywistości, dokładnie spełniając zamysły Lucyfera.

Sympatyczni ludzie o brudnych rękach

Zasada jest prosta: pokażcie telewidzom miłych ludzi uprawiających czary bądź gusła, a nie tylko przestaną widzieć w tym coś niebezpiecznego odbiorcy, ale też wzrośnie popularność samych praktyk. Jeśli nie wierzycie, otwórzcie szeroko oczy i dobrze się dokoła rozejrzyjcie. Czary, magia i spirytyzm coraz bardziej zewsząd napierają.

Hollywood nie upowszechnia bynajmniej czystej fikcji. Fabułę serialu Medium osnuto na prawdziwej historii życia spirytystki Allison Dubois, która w poczytnej książce Don't Kiss Them Good-Bye opisuje swoje kontakty ze zmarłymi(3). Z kolei współproducentem serialu Zaklinacz dusz jest James Van Praagh, jedno z najsłynniejszych XXI-wiecznych mediów(4).

Tak oto każda z produkcji wiąże się z faktycznym okultyzmem. To żadna fantazja, tylko najprawdziwsza rzeczywistość. Na twarzach hollywoodzkich łączników ze światem nadprzyrodzonym mogą kwitnąć miłe, życzliwe uśmiechy, ale co z tego, skoro dla Boga są oni obrzydliwi.

A co z Harrym Potterem? Choć w fikcyjnej opowieści o małym magu istnieją pewne pozytywne pierwiastki, jest też w niej mnóstwo autentycznego okultyzmu, na dodatek podlanego zgrywnym sosem. Astrologia, wróżbiarstwo, kryształowe kule, eliksiry, zaklęcia – wszystko to okraszone humorem, tak aby bawiło nastolatków. Czy wielu spośród nich sprawdza, jak to naprawdę jest z tą magią? Bez dwóch zdań. W wielu księgarniach książki o Harrym Potterze stoją na półkach obok prawdziwych przewodników po świecie magii.

Od przyjaciela, którego potomek pracuje w sieci księgarń Barnes & Noble, usłyszałem: „Córka opowiadała, że wielu nastolatków ustawia się w kolejce do kasy, kupując razem z książką o Harrym Potterze prawdziwe podręczniki czarnoksięstwa”. Rzecz jasna, nie każdy nastoletni czytelnik Harry'ego Pottera od razu zostanie adeptem sztuk magicznych, ale nęcąca opowieść małym czarodzieju wywiera na społeczeństwo ogromny wpływ, tak że coraz bardziej ciążymy w stronę wiedzy tajemnej. Jeśli nie dowierzacie, wejdźcie na stronę www.walmart.com i wpiszcie hasło Wicca albo Witch (ang. 'czarownik, czarownica'). Zamuruje was.

Rajskie złego początki

Rosnącemu w ogrodzie Eden zakazanemu drzewu nadano znaczące określenie: „drzewo poznania dobra i zła”(5). Znaczące, ponieważ szatan często miesza zło z dobrem. Jeżeli coś złego połączymy z czymś dobrym, nasze umysły nie tylko na zło zobojętnieją, ale też zaczną je niebawem jako dobro postrzegać.

Zakazane drzewo było ni mniej, ni więcej tylko zakazane. Bóg zastrzegł: „Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać do woli, ale z drzewa poznania dobra i zła nie jedz, bo [...] niechybnie umrzesz”(6). Wąż jednak zaprzeczył: „Na pewno nie umrzecie!” i wskutek jego sprytnej magii jaźń Ewy spostrzegła, że „drzewo to ma owoce dobre do jedzenia”, choć w rzeczywistości wcale nie miało. Umysł naszej pramatki po prostu uległ wykolejeniu. Patrząc na świat w krzywym zwierciadle, sięgnęła po owoc, zerwała i skosztowała(7).

Sekwencja zdarzeń wyglądała następująco: najpierw szatan zaburzył w umyśle Ewy rozeznanie zła, potem ta w swojej głowie odebrała zło jako dobro, następnie popełniła grzech i wreszcie diabeł wszedł do jej wnętrza. W czasach ostatecznych, w których przyszło nam żyć, nieprzyjaciel dokładnie tak samo usiłuje zawładnąć naszymi jestestwami.

Paweł pisał: „Obawiam się jednak, ażeby nie były odwiedzione umysły wasze od prostoty i czystości wobec Chrystusa w taki sposób, jak w swojej chytrości wąż zwiódł Ewę”(8). Apostoł przedstawił tu walkę o umysł, wykorzystując jako przestrogę upadek pierwszej kobiety. Proszę zauważyć, że wąż wpłynął na myśli Ewy, jeszcze zanim zerwała zakazany owoc(9). Paweł lękał się, że co przydarzyło się Ewie, może spotkać i chrześcijan. Musimy zatem strzec swoich umysłów, by przez szatańskie sztuczki nie wyszły z kolein Chrystusowej czystości.

Wilczy apetyt na ludzkie umysły

Lucyfer stara się zdeprawować ludzkie umysły, a fabryka marzeń aż nazbyt często pełni rolę narzędzia w jego ręku. Diabeł jest mistrzem w oddziaływaniu na umysł i wypaczaniu go. Ażeby przeciwstawić się jego sprytnym atakom, Paweł nakłaniał każdego chrześcijanina: „Niech wasze myślenie będzie myśleniem Chrystusa Jezusa”(10). Musimy mieć w umysłach moc, miłość i prawdę Jezusa Chrystusa. Oby Bóg dopomógł nam ustrzec się poddania jakimkolwiek pokusom, powabom czy urokom popularnych produkcji, którymi posługuje się szatan.

W walce z Jezusem i niebiańskimi zastępami Lucyfer nie cofa się przed niczym. Jego nadrzędny cel to nasze umysły. Nie jest głupcem, toteż wie, że władza nad umysłem daje władzę nad czynami. Chociaż światowe agencje prasowe tego nie dostrzegają, największe życiowe potyczki rozgrywają się nie na skąpanych we krwi polach bitewnych ani pustynnych piaskach, lecz wewnątrz ludzkich serc i umysłów. Nie zapominajcie o tym. Najbardziej zacięty bój toczy się o umysł.

Rada na czasie brzmi następująco: „[...] niech myśli wasze zwracają się ku temu wszystkiemu, co prawdziwe, godne, sprawiedliwe, czyste, miłe i chlubne, co cnotliwe i zasługujące na pochwałę. […] a Bóg pokoju będzie z wami”(11).

Jezus Chrystus poświęcił dla nas życie i pragnie nas uchronić od złowrogich sił. W mocy Bożej wygrajmy tę batalię o nasze umysły.

© Steve Wohlberg, Signs of the Times, 9/2006
tłum. Paweł Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl

Ewentualne kopiowanie tekstu dozwolone wyłącznie za podaniem źródła oryginalnego
oraz źródła tłumaczenia (jak powyżej) po konsultacji z redakcją serwisu.

PRZYPISY:
1 Patrz strona internetowa poświęcona serialowi Zaklinacz dusz (Ghost Whisperer) www.cbs.com.
2 Pwt 18, 9-12, kursywa dodana. Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie biblijne cytaty pochodzą z Biblii Tysiąclecia.
3 Patrz strona internetowa www.allisondubois.com
4 Patrz www.cbs.com/primetime/ghost_whisperer/blog.php.
5 Rdz 2, 9.
6 Rdz 2, 17.
7 Rdz 3,4.6.
8 2 Kor 11, 3, kursywa dodana.
9 Patrz Rdz 3, 6.
10 Flp 2, 5 Przekład ekumeniczny, kursywa dodana.
11 Flp 4, 8.9 Biblia poznańska.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni