header
 

Medialny projekt „Po prostu wiara”

Medialny projekt „Po prostu wiara”W sobotę 3 grudnia 2011 r. zakończyliśmy część realizowanego na żywo ewangelizacyjnego cyklu „Po prostu wiara” (faith.simple), na który składało się 17 odcinków programu telewizyjnego wyprodukowanych w okresie 08.10–03.12.2011 r. przez pracowników Hope Channel w ośrodku multimedialnym Stimme der Hoffnung (Głos Nadziei) dla mieszkańców Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

 

Program, wyznaczający nowy etap w docieraniu z ewangelią do postmodernistycznego społeczeństwa Europy Zachodniej i nie tylko, prowadził Matthias Müller, doświadczony ewangelista i prezenter dyrektor Stimme der Hoffnung w Wydziale Euroafrykańskim, oraz Klaus Popa, młody ewangelista i dyrektor kreatywny tegoż ośrodka.

 

Każdy wieczór składał się z trzech części: projekcji fragmentu filmu, minikazania oraz dyskusji panelowej. Oglądany wyimek pochodził z filmu o dwóch młodych ludziach, którzy poznali się przypadkiem w Nowym Jorku. Pochodzili z odmiennych światów, i to nie tylko pod względem geograficznym – Europa i USA – lecz także światopoglądowym – jeden reprezentował podejście ateistyczne i materialistyczne, drugi chrześcijańskie. Tarcia wynikające z tego spotkania stanowią punkt wyjścia do przemyśleń, które od życiowych problemów prowadzą do spraw wiary, wychodząc naprzeciw osobom świeckim.

Zarówno film, jak minikazania nagrano w Nowym Jorku, aby zbudować pomost łączący dany urywek filmu z treścią wiary i przyciągnąć uwagę świeckich osób dobrze znających charakterystyczne, reprezentacyjne miejsca Nowego Jorku. Film zdobył kilka nagród, m.in. jedną na niedawnym festiwalu filmów chrześcijańskich w RPA za „przedstawianie ludziom chrześcijańskich prawd bez prawienia kazań”. W dyskusji panelowej na żywo, która nastąpiła po minikazaniu, eksperci i ludzie mający jakieś pytania rozmawiali na temat poszczególnych zagadnień z dwoma prezenterami w bardzo praktyczny sposób, przystępny dla wielu osób spośród publiczności.

 

Po dyskusji panelowej odbyły się symultaniczne dyskusje w mniejszych grupach w studiu telewizyjnym i w prawie 500 miejscach na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jednocześnie prezenterzy i goście talk show rozmawiali przez niemal godzinę z internautami, a zespół doradców odpowiadał na telefony od widzów. W samych Niemczech przeprowadzono 129 (nieraz długich) rozmów telefonicznych. Wielu ludzi wypełniało ankiety i odpowiadało na pytania zamieszczone na specjalnej interaktywnej stronie internetowej (www.faith-simple.com lub www.glauben-einfach.com) albo dzieliło się swoimi opiniami na portalach społecznościowych. Jak dotąd o realizację podobnego programu na swoim terenie poprosiły co najmniej trzy inne kraje: Francja, Włochy i Ukraina.

 

Ewangelizacyjny cykl poruszył wielu ludzi. Członkowie Kościoła adwentystycznego zetknęli się z nowym, bardzo profesjonalnym sposobem dyskusji, ponieważ prezenterzy odkryli się, zdradzając, że i oni poszukują odpowiedzi na wiele pytań. Ludzie, którzy natknęli się na audycje skacząc po kanałach telewizyjnych, zostali poruszeni, jak stwierdzili, zaskakującą szczerością i otwartością prezenterów.

 

W niemal 500 miejscach – 250 zborach (parafiach) oraz ponad 200 grupach i domowych kołach biblijnych – co wieczór spotykało się 4500–8200 osób, z czego 600–1000 nie było adwentystami, a 250–800 należało do nieochrzczonej młodzieży adwentystycznej. Co więcej, każdego wieczora około 1000 osób oglądało program dzięki przesyłowi strumieniowemu. Nie wiemy, kim one są. Ponadto co wieczór nieznana liczba ludzi – zapewne tysiące – oglądała program dzięki telewizji satelitarnej lub publicznie dostępnemu w internecie specjalnemu serwisowi społecznościowemu. Otrzymaliśmy maile od widzów z różnych krajów, m.in. USA, Nowej Zelandii, Wysp Marshalla, Ukrainy i Luksemburga. Poszczególne odcinki tłumaczono na żywo na angielski, z czego skorzystało również kilka wielojęzycznych zborów w Niemczech.

 

Dzięki wykorzystaniu internetu audycja zyskała zupełnie nowy wymiar. W październiku i listopadzie odnotowano, bagatela, odpowiednio 172.000 i 151.000 ściągnięć programu w technologii przepływu strumieniowego, czyli w przybliżeniu o jednej trzecią więcej niż w przypadku hopetv.org, witryny Hope Channel – telewizji światowego Kościoła adwentystycznego cieszącej się największą oglądalnością (odpowiednio 143.000 i 103.000 pobrań).

 

Od razu po zakończeniu cyklu „Po prostu wiara” Klaus Popa rozpoczął telewizyjny kurs biblijny, uczący, jak czytać Biblię w egzystencjalny sposób. Oprócz 17 programów na żywo powstaną trzy dodatkowe audycje w podobnym stylu z Müllerem i Popą, które będą emitowane raz na miesiąc od stycznia do marca 2012 r. dla podtrzymania kontaktu z widzami.

 

Ponieważ Müller i Popa należą do dwóch różnych grup wiekowych, zdołali stworzyć pomost międzypokoleniowy, docierając zarówno do młodszych, jak i starszych.

 

Programy odmieniły życie wielu ludzi. Oto kilka świadectw:

 

Pewna luterańska nauczycielka religii postanowiła uczestniczyć w jednym ze spotkań osobiście. Przyszła jednak tylko raz i więcej się nie pojawiła. Uczennica, która ją zaprosiła, była rozczarowana, ale dowiedziała się później, że katechetka nie chodziła na programy realizowane w kościele, gdyż zostawała w domu, aby je nagrywać i wykorzystywać jako materiał do lekcji religii.

 

Pewnej młodej kobiecie udało się uczestniczyć tylko w dwóch programach. Była jednak pod koniec cyklu na spotkaniu poświęconym „podejmowaniu decyzji” i postanowiła pozwolić Bogu znowu zagościć w jej życiu. Po siedmiu latach braku kontaktu z Bogiem pomodliła się po raz pierwszy, co było dla niej niezwykłym przeżyciem.

 

Pewien mężczyzna, któremu zmarła przedwcześnie żona i który nie mógł się z tym pogodzić, był na spotkaniu traktującym o śmierci i sposobach radzenia sobie z bólem po śmierci bliskiej osoby. Głęboko poruszyło go świadectwo pastora (członka panelu), któremu nowotwór zabrał żonę i zostawił go samego z dziećmi. Mężczyzna, który przyszedł na spotkanie, w doświadczeniu kaznodziei odnalazł nową nadzieję i oznajmił: „Skoro on to zniósł, to i ja dam radę. Gdzie mogę się czegoś więcej dowiedzieć o Adwentystach Dnia Siódmego?”.

 

Pewna kobieta po raz pierwszy w życiu zetknęła się z Hope Channel, oglądając pierwszy odcinek cyklu audycji „Po prostu wiara”. Uderzyła ją ich autentyczność. Nie mogąc uwierzyć własnym oczom, zawołała swojego męża, ale ten sceptycznie przyjął program. Oglądała wszystkie odcinki, stale zachęcając do tego samego swojego małżonka. Pod koniec cyklu programów sceptyczny mąż zapisał się na kurs biblijny Korespondencyjnej Szkoły Biblijnej. Z kolei ona aż dwa razy wybrała się w półtoragodzinną podróż samochodem, byle być w studiu podczas kręcenia audycji. Za drugim razem wzięła z sobą dwie córki.

 

Pewne dobrze sytuowane małżeństwo nie mogło się zdecydować, czy uczestniczyć w spotkaniach. Mąż powiedział jednak: „Skoro będą wyświetlać jakiś film, to może dotrwam do końca programu”. Po czterech programach stwierdził: „Już nie potrzebuję filmu. Program jest znakomity. Zawsze wracam do domu z głową pełną cennych myśli”. Po spotkaniu poświęconym świętości soboty powiedział, że razem z żoną są przeświadczeni, że właściwym dniem odpoczynku jest sobota, i szukają teraz sposobów na wcielenie tego poglądu w życie.

 

W adwentystycznym kościele pewni nieadwentystyczni rodzice przyprowadzają dzieci regularnie w sobotnie poranki na szkółkę sobotnią, uznając ją za cenne narzędzie uczące ich dzieci wartości w życiu. Nigdy jednak nie było odpowiedniego kościelnego programu, w którym chcieliby uczestniczyć sami rodzice. Zawsze wychodzili z kościoła przed nabożeństwem, bo uważali, że to nie dla nich. Dzięki audycji „Po prostu wiara” zbór w końcu miał program, na który śmiało mógł zaprosić dwójkę rodziców. Ba, przychodzili oni regularnie i aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, ponieważ mogli swobodnie dyskutować o sprawach poruszanych podczas programu. Czuli się nieskrępowani. Autentyczność prezenterów poruszyła ich, skłaniając do otworzenia się na innych.

 

Pewien pracownik Kościoła z wieloletnim stażem był sceptycznie nastawiony do ewangelizacji satelitarnej i telewizyjnej. Tym razem jednak wyznał: „Teraz nie mam już wątpliwości. Kiedy oglądałem ludzi odwiedzających mój kościół, którzy żywo dyskutowali po minikazaniu i rozmowie panelowej, byłem zakłopotany i po prostu zmuszony przyznać, że jest to skuteczna metoda docierania do ludzi w dobie postmodernizmu”.

 

Młodzi adwentystyczni pastorzy i przedstawiciele adwentystycznej młodzieży powtarzali kilkakrotnie, że są dumni ze swojego Kościoła z racji profesjonalnej jakości programu. Nawet nie marzyli, że coś takiego będzie możliwe. Audycje utwierdzają ich w wierności wobec Kościoła i zachęcają do swobodniejszego rozmawiania o swojej wierze z innymi.

 

© M. Müller/EUD-CD
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni