header
 

Głos nadziei w meksykańskiej głuszy

Głos nadziei w meksykańskiej głuszyPastor Dagoberto Cirilo Sanchez, oglądając adwentystyczną telewizję 3ABN, zobaczył grupę misjonarzy wręczających mieszkańcom rejonu Kilimandżaro w Tanzanii cyfrowe odtwarzacze audio. Kaznodzieja pracuje obecnie jako misjonarz w meksykańskiej głuszy gór Sierra Madre, domu plemienia Huiczoli. Indianie znają go, bo jako życzliwy pilot chętnie transportuje ich chorych pobratymców do szpitala w Guadalajarze lub przywozi stamtąd potrzebne zapasy – od trutki na szczury po piły łańcuchowe. Dzięki temu Huiczole nie muszą się tłuc dziesięć godzin autobusem do Guadalajary ani pobliskich miast.

 

Sanchez skontaktował się z Dowellem Chowem, prezesem Światowego Radia Adwentystycznego (ang. AWR), prosząc o rozpowszechnienie wśród Huiczoli cyfrowych odtwarzaczy. Dzięki współpracy AWR z Projektem Amistad, innym adwentystycznym ośrodkiem ewangelizacyjnym, udało się zdobyć 120 odtwarzaczy z nagranymi w języku huiczolskim Nowym Testamentem i serią kursów biblijnych Wiara Jezusa, a także całym adwentystycznym śpiewnikiem (muzyką i tekstami) po hiszpańsku. Chow poleciał do Meksyku pomóc Sanchezowi rozdać Huiczolom aparaty.

 

Huiczoli uważa się za jedno z najmniej zmienionych przez cywilizację plemion na świecie, które wciąż kultywują tradycje przodków. Można ich spotkać w trzech meksykańskich stanach: Nyarit, Jalisco i Zacatecas. Żyją w niewielkich zbiorowościach, bardzo oddalonych od siebie rodzinnych klanach. W rejony te można się dostać jedynie drogą powietrzną z uwagi na stromy, skalisty teren. Ze względu na niedostatek wody, ziemi uprawnej i pastwisk Huiczole nie pozwalają obcym (nawet współplemieńcom) przyłączać się do nich ani żyć na ich ziemi. Huiczole to w większości animiści, uważający jelenie, skorpiony i inne zwierzęta za świętość, ku czi którym urządzają liczne żywiołowe uroczystości. Mają też swojego szamana, który leczy chorych i rannych.

 

Zdając sobie sprawę z wyzwań, którym będzie musiała sprostać ewangelia wśród Huiczoli, Chow dołączył do Sancheza w Meksyku, gdzie spotkali się z Ortizem Salvadorem, ewangelistą usługującym w największym, trzydziestoosobowym huiczolskim zborze (parafii) na tym terenie. Wsiadłszy do jego pikapa, wszyscy trzej ruszyli drogą cieszącą się niesławą z powodu gangów i handlarzy narkotyków. „Samochód i drogi – wspomina Chow – były tak pyliste i zabrudzone, że moje buty z czarnych zrobiły się brązowe!”. Mając niewiele wody przy sobie, maszerowali w górskiej morderczej spiekocie. Po godzinie zrobili postój: miała do nich dołączyć grupa Huiczoli wracających z wyprawy na szczyt góry.

 

W końcu grupa Huiczoli doszła do nich. Na jej czele szedł wódz imieniem Porfirio. Chow i Sanchez wyjaśnili, że odtwarzacze przydadzą się szczepowi Porfiria. Wódz włączył urządzenie. Gdy usłyszał Biblię czytaną w swoim języku, twarz mu się rozpromieniła. Zgodził się przyjąć w imieniu wioski trzy aparaty! Kolejny odtwarzacz trafił do innego członka grupy, Carlosa z Chalate. Mężczyzna obiecał, że po powrocie do rodziny, wciąż przebywającej w Chalate, podzieli się z nimi nagraniami.

 

Następnego dnia Chow i Sanchez pojechali wyboistym terenem do Canoas, gdzie spotkali się z miejscowym rzemieślnikiem, Augustinem Lopezem de la Cruz, który pokazał Chowowi wykonane przez siebie „Silla para el Marakami”, kunsztowne krzesło, na którym zgodnie z tradycją zasiadał huiczolski szaman. Chow dostąpił wyjątkowego zaszczytu: jako szczególnemu gościowi pozwolono mu usiąść na krześle. „To był wspaniały gest”, wspomina.

 

Wracając do swoich pokoi, mężczyźni zatrzymali się w domu kobiety imieniem Angelina, która pracowała jako pomocnica przy wyrobie cegieł z błota i oślego nawozu. Kiedy Sanchez chciał jej podarować odtwarzacz, odmówiła. Jak wyjaśniła, męża akurat nie było, a to właśnie jemu należało ofiarować urządzenie. Gdyby przyjęła podarunek, zbiłby ją. Sanchez obiecał, że wróci, gdy mąż Angeliny będzie w domu, i wtedy sprezentuje mu urządzenie. Ewangeliści poszli dalej odwiedzić kolejne wioski. Zahaczyli też o ranczo Salvadora Chivarry i jego wielopokoleniowej rodziny. Gospodarzowi odtwarzacz bardzo przypadł do gustu, więc Chow i Sanchez ofiarowali mu jedną sztukę.

 

Wszystkim osobom, którym ewangeliści zostawiali aparaty, zapowiadano, że Sanchez wróci za dwa miesiące, aby poznać ich doświadczenia związane z nagraniami i odpowiedzieć na każde biblijne pytanie, jakie będą mieli. Wyprawa była wyjątkowo pomocna, gdyż meksykańskie władze nie przyznają organizacjom religijnym koncesji radiowej w imieniu Kościoła. Światowe Radio Adwentystyczne nie emituje więc w Meksyku żadnych audycji. Pod szyldem organizacji pozarządowej można wprawdzie kupić istniejące stacje, które są na sprzedaż, ale są to niezwykle kosztowne inwestycje. Chow uważa wyprawę za pierwszy pozytywny krok w kierunku ewangelizacji Huiczoli: „Odtwarzacze dają sposobność, aby przedstawiciele mocno odizolowanej, chronionej przed światem zewnętrznym kultury mogli słuchać dobrej nowiny o Jezusie, nie musząc się nigdzie ruszać z miejsca. Jesteśmy wdzięczni osobom, które wspierają nas finansowo. Bez ich pomocy takie akcje nie byłyby możliwe”.

***

Zaledwie kilka miesięcy po wyprawie odbył się pierwszy chrzest, będący owocem rozdania cyfrowych odtwarzaczy. W szeregi Kościoła adwentystycznego wstąpiła czwórka Huiczoli.

 

© Teddy Griffin/Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Czytaj też o dystrybucji odtwarzaczy cyfrowych AWR w innych częściach świata.
http://www.glosnadziei.pl/news/331-odtwarzacze-cyfrowe-awr-i-masajowie
http://www.glosnadziei.pl/news/346-odtwarzacze-audio-dla-papuasow

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni