header
 

Zborowy public relations

Zborowy public relationsPo trzydziestu sześciu latach bycia członkiem i przywódcą w Kościele adwentystycznym i po ostatnich kilku latach pełnienia funkcji dyrektora ds. public relations w zborze (parafii) w Phoenix – pierwszy raz znalazłem się w ciekawej, choć niefortunnej sytuacji, którą muszę się z wami podzielić i która naprawdę zdjęła mi bielmo z oczu.

 

Mój znajomy, starszy zboru z Wisconsin, zawitał na kilka tygodni do Phoenix pomóc nam w pracy ewangelizacyjnej. W drodze powrotnej przyszło mu przemierzać pięć stanów. W piątek i sobotę zadzwonił do mnie z prośbą o znalezienie w Internecie adwentystycznego zboru, gdzie mógłby się zatrzymać na sobotnie nabożeństwo i zaznać serdecznej gościnności współwyznawców.

 

Zadzwoniłem do około 18–20 zborów zarówno hiszpańsko-, jak anglojęzycznych w Teksasie, Oklahomie i Missouri. Zlokalizowałem je za pomocą serwisu Mapy Google.

 

Choć trudno w to uwierzyć, tylko w jednym zborze udało mi się porozmawiać z żywą osobą! Inny zbór miał ustawioną pocztę głosową, więc zostawiłem wiadomość, ale do dziś nikt do mnie nie oddzwonił. We wszystkich innych przypadkach telefonu w ogóle nie odebrano ani nie można się było nagrać. Honor uratował jeden zbór i kolega tam właśnie udał się na nabożeństwo. Czyżby zbór ten jako jedyny miał właściwy kontakt ze światem zewnętrznym?

 

Czy nie sądzicie, że lista numerów telefonicznych nic nie daje, gdy nie ma osoby, która by odbierała telefony, ani opcji poczty głosowej? Jeśli nie istnieje możliwość kontaktu, wówczas najzwyczajniej w świecie mijamy się z celem. Aby nasza misja się powiodła, musimy być obecni w książce telefonicznej i dostępni pod wskazanym numerem. Musimy za wszelką cenę być osiągalni nie tylko dla innych adwentystów, którzy mogą chcieć się z nami skontaktować z wielu powodów, tak jak to było w moim przypadku, ale przede wszystkim dla ludzi spoza naszego zboru, mogących szukać u nas pomocy, rady, nowego duchowego domu albo po prostu chcących odwiedzić nasz kościół. Jeżeli nie mogą się z nami skomunikować, nie zdajemy egzaminu.

 

To doświadczenie umożliwiło mi zestawienie narzędzi, które pomogły naszemu zborowi wieść prym w sferze PR-u. Za kilka dolarów i przy odrobinie wysiłku ulepszyliśmy swój system komunikacji ze światem zewnętrznym. Chciałbym się z wami podzielić tymi sposobami.

 

Zdając sobie sprawę z dzisiejszego postępu i popularności komunikacji opartej na Internecie, po prostu nie możemy z tego nie skorzystać.

 

Mapy Google

 

Kluczowym narzędziem umożliwiającym znalezienie nas w Internecie jest portal Mapy Google. Kiedy ludzie natkną się na was w Mapach Google, wyświetli się tylko wasza nazwa, adres, wybrany telefon, witryna i wybrane zdjęcie. Kiedy jednak klikną zakładkę „Więcej”, zobaczą dodatkowe informacje, które zawarliście na temat swojego zboru. Gdy wypełnicie formularz w Mapach Google, na fizyczny adres zboru zostanie wysłany list, aby potwierdzić wiarygodność adresu. Kiedy otrzymacie list, po prostu kierujcie się prostymi instrukcjami, wprowadźcie załączony kod i gotowe! W każdej chwili można też zmienić zamieszczone na koncie informacje.

 

Lista telefonów*

 

Innym kluczowym elementem komunikacji zboru ze światem zewnętrznym powinna być dostępność telefoniczna. Możecie mieć numer linii naziemnej, niestety niezbyt funkcjonalnej. Bardzo polecam skorzystanie m.in. z numeru darmowego. W naszym zborze w Phoenix używamy Kall8, ale jest wiele innych dobrych firm. Ta akurat jest naprawdę niedroga i zapewnia wiele bardzo użytecznych narzędzi: Można wybrać jeden z numerów 800 (800, 877, 866 itd.) albo lokalny numer, który działa jak numery 800, a jednocześnie sprawia wrażenie lokalnego. Można wybrać automatyczne powiadomienia wielu numerów (także na komórkach), np. biura zboru w dniach i godzinach urzędowania lub innego numeru (pastora, zborowego sekretarza, piarowca, wolontariuszy itp.) w pozostałych dniach tygodnia albo po prostu ustawić pocztę głosową na dni lub godziny, kiedy nikt nie może odbierać telefonów (np. w środku nocy). Macie do wyboru różne opcje: nagrywanie rozmów, zapisywanie numeru rozmówcy, wysyłanie na swoją pocztę elektroniczną maila z informacją o telefonie i wiadomościach etc. Znakomite narzędzie, kosztujące zaledwie 5 dolarów/mies. plus 0,7 centa/min. W naszym zborze nigdy nie przekraczamy kwoty rzędu 10–20 dolarów, ponieważ oczywiście ludzie telefonują do nas tylko kilka razy w miesiącu, ale kiedy już dzwonią, zawsze nas znajdują. Nie dajcie wyznawcom do zrozumienia, jakoby mogli korzystać z darmowego telefonu do załatwiania zwykłych spraw. Wyznawcy niech dzwonią na numer linii naziemnej albo do pastora. Darmowy numer służy ludziom z zewnątrz, którzy natkną się na niego np. w Mapach Google, na waszej stronie internetowej czy w książce telefonicznej. Choć zawsze powinniście odbierać telefony do zboru, w sobotę i podczas innych ważnych chwil musi się tym zajmować ktoś żywy.

 

Kontakt internetowy

 

Ważna zarówno dla wyznawców, jak i dla ludzi z zewnątrz jest też dobra witryna internetowa. Kiedy będziecie mieć już własną witrynę, powinniście założyć zborową skrzynkę pocztową. Choć zborowe konto na Facebooku jest znakomitym narzędziem ewangelizacyjnym, nie na wiele się przydaje, kiedy ktoś spróbuje się z wami skontaktować.

***

Jeśli będziecie dysponować takimi narzędziami, spotka was błogosławieństwo skutecznego PR-u, który pomoże ludziom w waszym zborze, w całym Kościele adwentystycznym i w waszej społeczności lokalnej.

 

© Martin Gondra/Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

*Podane przykłady odnoszą się do realiów Stanów Zjednoczonych.

Martin Gondra pełni funkcję dyrektora ds. public relations w hiszpańskojęzycznym zborze adwentystycznym w Phoenix w stanie Arizona (USA).

 

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni