header
 

Wspomnienia z pracy radiowca

Wspomnienia z pracy radiowca– Z potęgi radia zdałem sobie po raz pierwszy sprawę na studiach – mówi Allen Steele, jeden z pionierów Światowego Radia Adwentystycznego (ang. AWR). – H.M.S. Richards, twórca programu Voice of Prophecy (Głos Proroctwa), przemawiał do naszego akademickiego klubu public relations i jako wytrawny piarowiec, zafascynował mnie sposobnością przemawiania do świata za pomocą fal radiowych.

 

Allen wyraźnie pamięta wyzwanie, które Richards rzucił studentom.

 

– Mamy przesłanie, na które czeka świat – oświadczył Richards – i to od was zależy, czy ludzie je usłyszą. Bóg wzywa do tego właśnie was.

 

Allen wspomina, że światowa misja Kościoła zapadła mu owego dnia głęboko w serce i postanowił realizować ją na miarę swoich możliwości.

 

Po college'u i dwóch latach w wojsku spędzonych w Europie przeprowadził się do Takoma Park w stanie Maryland, niedaleko siedziby głównej światowego Kościoła adwentystycznego, i podjął pracę w budynku Generalnej Konferencji przy produkcji audycji radiowych dla akademickich rozgłośni adwentystycznych. Kiedy doszły go słuchy, że przywódcy Kościoła zastanawiają się nad zapoczątkowaniem misji radiowej na terenie Europy, szybko dał znać, że chciałby służyć Kościołowi w tym przedsięwzięciu.

 

Ku jego radości został wybrany. Miał udać się do Lizbony i stworzyć pierwsze programy Światowego Radia Adwentystycznego (ang. AWR) dla Europy, Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu. Zaledwie dwa miesiące po ślubie polecieli z żoną Andreą Grover do Portugalii jako pierwsi pracownicy AWR. Z uwagi na niepewną przyszłość funduszów zapowiedziano im, że przepracują tam tylko rok. „Kiedy jednak zdawaliśmy sprawozdania z ekscytujących rezultatów audycji, lud Boży nie skąpił środków i niebiańskie orędzie płynęło nieprzerwanym strumieniem – opowiada. – Po pięciu latach wróciliśmy do Stanów zrobić studia uzupełniające na Andrews University, a nasze miejsce w Europie zajął Ron Myers”.

 

Powołanie Steele'ów do Europy było początkiem życiowej służby dla Kościoła w dziedzinie misji multimedialnej. Po 21 latach pracy dla AWR Allen, zaczynający jako pierwszy pracownik stacji, otrzymał stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego za planowanie strategiczne. W swojej książce Loud Let It Ring (Niech głośno zabrzmi) opisał pierwsze 25 lat działalności rozgłośni. Wprowadził AWR w erę satelitarną i nadzorował budowę sztandarowej stacji AWR (KSDA) na wyspie Guam. Jego żona Andrea była z początku sekretarką w lizbońskim biurze, z czasem awansowała do rangi dyrektora ds. public relations globalnej sieci AWR. Zanim przeszli niedawno na emeryturę, mieszkali i pracowali w pięciu światowych wydziałach Kościoła i poznali cztery języki.

 

Allen, zapytany o wskazanie czasu, kiedy najwyraźniej widzieli Boże prowadzenie, sięga pamięcią niespokojnego roku 1974, kiedy to w Portugalii nastąpiła tzw. rewolucja goździków. „Ulicami jeździły opancerzone czołgi, a nad głowami przelatywały wojskowe odrzutowce – wspomina. –Martwiliśmy się o przyszłość naszych audycji w Radiu Transeuropejskim na południu kraju. Nowi przywódcy puczu wojskowego, którzy obalili dyktatora, nakazali przerwać nadawanie wszystkim lokalnym rozgłośniom. Radio Transeuropejskie było jedyną stacją, która nie została zamknięta, nie straciliśmy ani minuty czasu antenowego! Byliśmy wdzięczni Bogu, że nad nami czuwał!”.

 

Steele'owie wspominają też uroczyste otwarcie wielkiej krótkofalowej stacji na Guamie, które określają prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju i skuteczności AWR. „Ta stacja naprawdę wprowadziła AWR na arenę międzynarodową” – stwierdza Allen. Nowa stacja wyposażona była w cztery krótkofalowe anteny ścianowe rozmiarów boiska futbolowego i dwa 10-kilowatowe nadajniki, niosące adwentystyczne orędzie mieszkańcom całej Azji. Po kilku latach stacja powiększyła się o dwa kolejne nadajniki. „Zasłynęliśmy z nieprzerwanych transmisji na teren Chin. Nadawaliśmy tam więcej godzin, niż jakakolwiek inna stacja”. Z biegiem lat liczba języków, w których emitowano audycje, wzrosła i „KSDA, należąca do AWR Azja, stała się jedną z większych międzynarodowych stacji na kuli ziemskiej”.

 

– Ależ się cieszyliśmy, kiedy AWR jako pierwsza zachodnia rozgłośnia emitowała programy w kilku gigantycznych krótkofalowych stacjach Radia Moskwa, które wcześniej stale zagłuszały nasze transmisje na teren ZSRR – wspomina ekscytujący okres upadku komunizmu. – Nie mieliśmy cienia wątpliwości, że Bóg chciał, aby jego przesłanie pokonało wszelkie bariery. Dzięki naszemu doświadczeniu z AWR mogliśmy obserwować, jak wspaniale działa Duch Święty. Otrzymywaliśmy mnóstwo listów od ludzi, którzy „przypadkowo” trafili na nasz sygnał. Żadne tam „przypadkowo”. AWR śle w eter orędzie, a Duch Święty znajduje słuchaczy.

 

– Któregoś roku byliśmy w Korei na zjeździe wydziałów – opowiada o rzadkiej, ale wspaniałej możliwości spotkania się osobiście z radiosłuchaczami. – Usłyszałem o młodej kobiecie, która była akurat w odwiedzinach u swojej siostry w Seulu. Przyszła na nasz zjazd opowiedzieć swoją historię. Eun Mi, żyjąca w zamieszkanej głównie przez Koreańczyków chińskiej wiosce w Mandżurii, nie wiedziała, że jest jedną z wielu osób w okolicy słuchających AWR. Po jakimś czasie sąsiedzi zaczęli rozmawiać o audycjach. Kiedy zorientowali się, że tak wielu z nich słucha rozgłośni, byli podekscytowani i zaczęli się razem spotykać. Odwiedzający Koreę pastor ochrzcił w wiosce piętnaście osób, które stworzyły grupę adwentystycznych wyznawców. Młoda, podniecona Eun Mi, z wypiekami na twarzy opowiadająca o swojej nowej wierze, była dla mnie cudowną inspiracją. To była największa nagroda!

 

– Naszym marzeniem zawsze był rozwój AWR w kierunku wykorzystania łączności satelitarnej, Internetu, lokalnych stacji radiowych oraz innych pomysłów – wyznaje Allen. – Z dumą obserwujemy, jak AWR próbuje wszystkiego, aby dotrzeć do ludzi z Bożym orędziem. Przed rozgłośnią wciąż stoi wiele wyzwań i to od nas zależy dokończenie dzieła.

 

© Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni