header
 

Kamienie milowe AWR (1971-2011)

Kamienie milowe AWR (1971-2011)W 1923 r., zaledwie trzy lata po pierwszej transmisji radiowej w Stanach Zjednoczonych, w Emmanuel Missionary College w stanie Michigan powstała pierwsza rozgłośnia adwentystyczna. W latach 30 H.M.S. Richards Sr. rozpoczął pionierską działalność radiową audycją Voice of Prophecy (Głos Proroctwa) i przez kilka następnych dziesięcioleci adwentyści w wielu krajach z otwartymi rękami witali ewangelizację radiową.

 

Aby dotrzeć do mieszkańców komunistycznych krajów Europy Wschodniej, Kościół w 1971 r. wykonał wielki skok wiary, podejmując swoje największe przedsięwzięcie, jeżeli chodzi o nadawanie programów na skalę międzynarodową. Od pierwszej transmisji, która odbyła się 40 lat temu, do dzisiaj Światowe Radio Adwentystyczne (ang. AWR) śle w eter nadzieję do nieznających jeszcze ewangelii ludzi na całym świecie w ich własnych językach.

 

Oto kamienie milowe dotychczasowej działalności AWR:

 

1 października 1971 – Kościół Adwentystów Dnia Siódmego wykupuje czas antenowy krótkofalowej rozgłośni portugalskiej, zapoczątkowując Światowe Radio Adwentystyczne. Pierwsze audycje, nadawane w 10 językach przez dwanaście godzin tygodniowo, obejmują tereny Europy Zachodniej i ZSRR.

 

1975 – AWR poszerza ofertę audycji do 20 języków.

 

1976 – AWR emituje programy ze Sri Lanki na teren Azji Płd. w 10 miejscowych językach (oddział zwany AWR Azja).

 

1979 – Dzięki 10-kilowatowemu krótkofalowemu nadajnikowi w Gwatemali  mieszkańcy Ameryki Łacińskiej mają własne audycje po hiszpańsku.

 

1980 – Pierwszy program „Głosu Nadziei” w języku polskim wyemitowany został na falach krótkich (w paśmie 31 m), dokładnie 6 lipca 1980 roku o godzinie 9:15 ze stacji nadawczej w Sines w Portugalii.

 

1983 – Przez godzinę dziennie, w czasie antenowym wykupionym od gabońskiej rozgłośni Africa One, w eter idą pierwsze audycje AWR Afryka w językach angielskim i francuskim.

 

1985 – AWR buduje w Forli (Włochy) krótkofalową stację o mocy 2,5 kW i zaczyna emitować do mieszkańców Europy i Afryki Płn. programy po arabsku i francusku. Stacja nadaje do 2001 r.

 

1985 – W Alajuela (Kostaryka) powstaje latynoamerykańska siedziba AWR, z której regularnie nadawane są programy do mieszkańców Ameryki Łacińskiej.

 

1985 – AWR otrzymuje z sesji Generalnej Konferencji propozycję podjęcia się poważnego przedsięwzięcia transmisji audycji na teren Chin, w związku z czym na wyspie Guam na Pacyfiku rusza budowa stacji krótkofalowej.

 

1987 – W guamskiej stacji uruchomione zostają dwa nadajniki wyposażone w anteny ścianowe i stumetrowe wieże; programy emitowane są na teren całej Azji w 11 językach. W kolejnych latach dochodzą dwa dodatkowe nadajniki i dwie anteny. W 2005 r. stacja zostaje na nowo uroczyście otwarta po modernizacji obejmującej wiele etapów, w wyniku czego liczba potencjalnych słuchaczy zwiększa się do 3,5 mld.

 

1992 – Ruszają audycje w 9 językach, nadawane przez 22 godziny na dobę z Azji do Nowosybirska (Rosja), pierwsze chrześcijańskie programy powstałe w Rosji po upadku komunizmu.

 

1994 – Mieszkańcy Afryki mogą usłyszeć audycje w językach: arabskim, diula, suahili, angielskim i francuskim, transmitowane z nadajników dzierżawionych na Słowacji i w Niemczech.

 

1995 – AWR finansuje na Ukrainie i w Rosji emisję audycji w ponad 900 stacjach należących do krajowych sieci radiowych.

 

1996 – W 25 lat po powstaniu AWR nadaje w 45 językach, więcej niż Głos Ameryki i BBC.

 

1996 – Z Erywania, stolicy Armenii, na teren Iranu i Iraku przez 10,5 godziny tygodniowo transmitowane są audycje z krótkofalowego nadajnika. Do mieszkańców Bałkanów i Afryki Zachodniej docierają programy dzięki stacji w Niemczech.

 

1998 – AWR w czasie antenowym wykupionym od stacji w Meyerton (RPA) i na Madagaskarze emituje codziennie programy w językach: suahili, somalijskim, malgaskim, angielskim i francuskim.

 

1998 – W Ameryce Łacińskiej z inicjatywy AWR powstaje hispanojęzyczna satelitarna sieć radiowa Głos Nadziei. Tym samym rozgłośnia rozszerza swoją misję na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, zapewniając programy lokalnym stacjom od Chile do Portoryka.

 

2001 – Po fiasku planów wybudowania w Argenta (Włochy) krótkofalowej stacji – AWR udaje się wykupić czas antenowy od wielkiej stacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w wyniku czego przez 18 godzin na dobę emitowane są programy na teren Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Afryki Wschodniej.

 

2004 – AWR na nowo określa swoje priorytetowe obszary docelowe i zamyka regionalne biuro w Ameryce Łacińskiej. Działalność radiową koordynuje teraz brazylijski ośrodek multimedialny, który nie istniał jeszcze, gdy AWR podejmowała misję w wydziałach południowo- i środkowoamerykańskim.

 

2005 – Zmieniony zostaje model Sekcji Angielskiej AWR, od jedenastu lat oferującej słuchaczom na całym świecie programy anglojęzyczne. Zamiast modelu jednego głównego studia w Anglii powstaje model szeregu studiów regionalnych, w wyniku czego programy po angielsku powstają odtąd w Afryce i Azji.

 

2007 – AWR uruchamia projekt pilotażowy dystrybucji solarnych odtwarzaczy audio, które mieszczą 160 godzin nagrań. Pierwsze urządzenia otrzymują ewangeliści w Sudanie Południowym.

 

2008/2009 – Powstają programy w językach: tajskim, laotańskim i hmong, dzięki czemu AWR pokrywa zasięgiem ostatnie białe plamy Azji Płd.-Wsch.

 

2010 – AWR wchodzi w nową erę, uruchamiając zakrojoną na szeroką skalę usługę podkastingu. Wszystkie programy AWR we wszystkich językach rozgłośni są odtąd dostępne dla słuchaczy na całej kuli ziemskiej w Internecie, w tym także w języku polskim.

 

 

© Adventst World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni