header
 

Uczta dla kościelnych piarowców

Uczta dla kościelnych piarowcówGdzie zborowy/parafialny piarowiec* mógłby popytać się specjalistów na temat pracy z kamerą, wypróbować działanie nowinek technicznych i nawiązać znajomość z innymi adwentystycznymi kolegami po fachu? Ano w tym samym miejscu, gdzie zobaczyłby, jak można wykorzystać w ewangelizacji różne środki przekazu, posłuchał pouczających prelekcji znanych specjalistów od public relations i zjadł posiłek w towarzystwie zapalonych studentów – czyli na dorocznym zjeździe Stowarzyszenia Adwentystycznych Piarowców (SAP).

 

– Dobrze było tam pojechać i spotkać ludzi z branży – komentuje Rich Herard swoją obecność na dwóch konferencjach, w tym ostatniej, która odbyła się w Rochester w stanie Nowy Jork. Herard, pracujący w wydziale multimediów komendy hrabstwa Anne Arundel w stanie Maryland, na konferencji, która miała miejsce w zborze adwentystycznym Miracle Temple w Baltimore (Maryland), pełnił funkcję dyrektora programowego.

 

– Wspaniale jest móc się dzielić, obserwować popularne trendy i widzieć, co zdaje egzamin, a co nie – dodaje. – Ludzie mają okazję wymienić się pomysłami i nauczyć, jak pewne rzeczy usprawnić i poprawić.

 

– Zjazd SAP to tygiel niewiarygodnych pomysłów – mówi Steve Vistaunet. – W tym zbiorowisku specjalistów, studentów i zborowych piarowców każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. To ekscytujące, inspirujące środowisko, zachęcające nas wszystkich do rozwijania umiejętności i świeżego spojrzenia na misję Kościoła.

 

A dlaczego na zjeździe nie powinno też zabraknąć zborowych liderów zajmujących się piarem?

 

– Konferencja otwiera oczy – wyjaśnia Herard – pokazując zborowym piarowcom, w czym się sprawdzamy, co możemy ulepszyć i co się obecnie dzieje w branży.

 

– Dzięki temu ma się większą swobodę działania na szczeblu lokalnym. Czasami człowiekowi wydaje się, że w danej społeczności lokalnej kościelnym piarem zajmuje się tylko on, że jako jedyny robi coś takiego, toteż głowi się, jak wykonać dane zadanie. Potem dowiaduje się, że nie on jeden się tym zajmuje, że ktoś już ma na to receptę. Ktoś, kogo nawet nie znał, znajdował się tuż obok, angażując się w podobną działalność. Coś wspaniałego!

 

Za pomocą techniki, której koszty nie są już astronomiczne, wiele zborów może teraz naprawdę informować społeczność lokalną o planowanych wydarzeniach, przedsięwzięciach i akcjach ewangelizacyjnych. Tyle że lokalnych liderów mających na wyciągnięcie ręki witryny internetowe, kamery i blogi trzeba w tym zakresie przeszkolić. A czyż jest na to lepszy czas niż właśnie zjazd SAP?

 

Herard, który m.in. prowadził warsztaty z filmowania i tzw. dziennikarstwa plecakowego, mówi:

 

– Zborowych liderów trzeba solidnie przyuczyć, jak korzystać z narzędzi, którymi dysponują. Na konferencji SAP mogą się nauczyć, jak lepiej zarządzać witrynami. Osoby, które przyjeżdżają na zjazd, nie wracają z niczym: wiele się tutaj dowiadują.

 

– Ludzie ze SAP są życzliwi i przyjacielscy, otwarci i gotowi dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Stwarzają ciepłą, serdeczną atmosferę. W typowej branży multimedialnej, w której pracuję, czegoś takiego nie ma: liczą się tylko notowania oraz to, jak opublikować materiał szybciej niż konkurencja.

 

© Kimberley Luste Maran/Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Kimberly Luste Maran jest asystentką redaktora czasopisma Adventist Review i wiceprezesem SAP.

*Piarowiec - człowiek związany z public relations, pośredniczący w relacjach, np. polityka - media, biznes-media czy Kościół-media, podejmujący działania mające na celu wywieranie wpływu na opinię publiczną i kształtowanie wizerunku danej instytucji lub osoby.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni