header
 

Służba AWR w globalnej wiosce

Służba radiowa AWR w globalnej wiosceWspółczesny świat jednocześnie kurczy się i rozszerza. Z jednej strony podróże lotnicze w przystępnych cenach, wideotelefony i komunikatory internetowe sprawiają, że każdego dnia możemy udawać się w odległe miejsca i kontaktować się z ludźmi na drugim końcu świata. Z drugiej strony wielu z nas musi mieszkać tysiące kilometrów od miejsca urodzenia, tęskniąc za codziennym kontaktem z naszymi bliskimi. Wyjazdy za granicę mogą mieć różne przyczyny: przeniesienie służbowe, poszukiwanie pracy, staranie się o status uchodźcy w innym kraju, a nawet poznanie życiowego partnera w odległym regionie świata.

 

 

Nowe okazje do świadczenia

Chociaż takie zmiany wiążą się z ogromnymi wyzwaniami, to jednak przywódcy Kościoła adwentystycznego zauważają, że niosą one również ze sobą zielone światło dla świadczenia, szczególnie za pomocą środków masowego przekazu.

 

— Gdy ludzie mieszkają z dala od ojczyzny, szczególnie chętnie szukają wiadomości w swoim ojczystym języku — mówi Ben Schoun, wiceprzewodniczący Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i przewodniczący Zarządu Światowego Radia Adwentystycznego (ang. Adventist World Radio). — Gdy słuchają swojego własnego języka [w radiu lub w telewizji], mogą również usłyszeć ewangelię.

 

Mając to na względzie, Światowe Radio Adwentystyczne (ang. AWR) przygotowało obszerny serwis z podkastami, dzięki czemu wszystkie programy radiowe w dziesiątkach języków dostępne są na bieżąco w tym samym czasie jako podkasty. Zamiast nadawać programy radiowe do wybranych rejonów świata, dzięki temu systemowi AWR może w tym samym czasie dotrzeć do swoich słuchaczy na całym świecie. Daryl Gungadoo, inżynier odpowiedzialny za zasoby globalne AWR, określa tę nową ogólnoświatową publiczność jako nowy kontynent cyfrowego świata.

 

Nie trzeba było dużo czasu, aby słuchacze wyrazili swoje opinie. AWR otrzymało wiadomość od biznesmena z Etiopii, który dostał pracę w Stanach Zjednoczonych i przeprowadził się z rodziną do Dallas, ale jego żona, matka i dzieci posługiwały się tylko językiem amharskim, funkcjonującym jako język urzędowy Etiopii. Pewnego dnia natknęli się na podkast AWR w ich własnym języku.

 

Zachwyceni możliwością pobierania programów w swoim języku, szybko napisali do AWR: „Selam. Bardzo się ucieszyłem, gdy któregoś dnia znalazłem program AWR w języku amharskim. Słuchałem go prawie każdego dnia. (...). Wydaje mi się, że birk honebign meselegn! Także mojej mamie podobał się ten program. Pragnie przekazać uniżone pozdrowienia: Yakibrot selamta lemalet new! Bardzo docenia wszystkie wasze programy, bo są to najlepsze programy, jakie można znaleźć. Dziękujemy Wam za dobrze zaplanowane i wyraźnie przedstawione programy. Nie ustawajcie w tym dobrym dziele”.

 

Słuchacze mogą korzystać z programów na życzenie (także w języku polskim – przyp. red.) pod adresem www.awr.org lub zaabonować podkasty za pomocą iTunes lub innego programu do ich pobierania (w wyszukiwarce należy wpisać AWR lub Adventist World Radio).

 

 

Nowe narzędzie do świadczenia

Podkasty mogą nie tylko służyć jako głos nadziei w domach słuchaczy, ale mogą także stanowić nieocenioną pomoc dla zborów i wyznawców:

 

  • Pastorzy i starsi zborów mogą udostępniać podkasty współwyznawcom lub gościom, którzy nie mówią płynnie lokalnym językiem.

 

  • Liderzy małych grup mogą wykorzystywać podkasty w wybranych językach jako dodatkowe materiały do dyskusji.

 

  • Poszczególni wyznawcy, którzy nie rozumieją języka swoich sąsiadów lub znajomych, mogą zaprosić ich do zapoznania się z zasadami wyznawanymi przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego za pomocą programów AWR. Na stronie www.awr.org dostępne są w wielu językach gotowe do druku zaproszenia dla sąsiadów.

 

 

 

Treści dla niechrześcijan

AWR współpracuje z partnerami, którzy pochodzą z tych samych grup językowych i kulturowych co ich słuchacze. Producenci tworzą skontekstualizowane programy dla określonych krajów, rejonów i grup językowych, które odpowiadają potrzebom słuchaczy z kręgów pozachrześcijańskich.

 

Programy zachęcają słuchaczy do wzrastania w osobistym związku z Jezusem; zawierają krótkie kazania, lekcje biblijne, wywiady i słuchowiska. AWR nadaje również programy zajmujące się innymi aspektami życia słuchaczy, np. reportaże dla dzieci, fora z poradami medycznymi i rodzinnymi, programy muzyczne i wiele innych.

 

Poselstwo Bożej miłości płynące na falach AWR słyszane jest na całym świecie od 40 lat. Oprócz wykorzystywania technologii podkastów, programy nadawane są na AM, FM i na falach krótkich. Audycje te omijają bariery polityczne, kulturowe i geograficzne, niosąc głos nadziei ludziom mieszkającym w krajach najtrudniejszych pod względem misyjnym, takich jak np.: Korea Północna, Birma, Somalia, Nigeria, Pakistan.

 

Organizacja o nazwie Open Doors (Otwarte Drzwi — przyp. tłum.) corocznie publikuje listę krajów, w których chrześcijanie spotykają się z największymi prześladowaniami. AWR nadaje programy drogą radiową do 40 spośród 50 krajów znajdujących się na najbardziej aktualnej liście. Dzięki podkastom Kościół adwentystyczny głosi poselstwo zbawienia we wszystkich 50 krajach.

Daryl Gungadoo mówi:

 

— Ogromnie cieszę się z tego, że w przypadku języka arabskiego większość osób korzystających z usług podkastingowych pochodzi z krajów takich jak: Arabia Saudyjska, Oman i Egipt. Programy AWR są głównie adresowane do tych rejonów, ponieważ niełatwo jest emitować programy radiowe na Bliskim Wschodzie, nie mówiąc już o rozwijaniu innych metod ewangelizacji.

 

Światowe Radio Adwentystyczne ma nadzieję, że dzięki nowym możliwościom obecności w cyberprzestrzeni miliony nowych słuchaczy odkryją pocieszenie płynące od Jezusa, tak jak to się stało w przypadku jednego ze słuchaczy, który napisał: „Byłem sam i żyłem w ciemności, ale usłyszałem wasz głos. Chociaż was nie widzę, czuję, że jesteście blisko. Czuję również bardzo mocno Bożą bliskość. Dziękuje za wasze programy pełne miłości i troski”.

 

© Shelley Nolan Freesland

 

[Autorka jest dyrektorem ds. komunikacji Adventist World Radio przy Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Tłumaczył Piotr Lazar. Opublikowano w „Przewodniku dla Kaznodziejów Zborowych” 2/2011, s. 20-21 pod tytułemAdventist World Radio służy na nowym kontynencie cyfrowego świata”].

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni