header
 

Internetowe narzędzia misyjne

Darmowe internetowe narzędzia misyjneCzy wiedzieliście, że dziesięć zawodów, które w 2010 r. cieszyło się największym wzięciem, jeszcze sześć lat wcześniej nie istniało?

 

I że przygotowujemy obecnie studentów do nieistniejących jeszcze zawodów, posługując się nieznalezionymi jeszcze rozwiązaniami technicznymi pomagającymi uporać się z problemami, o których istnieniu jeszcze nie wiemy? Tak właśnie wyglądają społeczeństwo i kultura naszych czasów. Nie da się tego zmienić ani zatrzymać.

 

Masa spraw do załatwienia powoduje, że wszyscy jesteśmy zabiegani. Chciałbym wam opowiedzieć o pięciu niezwykle użytecznych i potężnych narzędziach, które mogą wam pomóc osiągnąć w tym roku większą skuteczność w kierowaniu sprawami zawodowymi i zborowymi, ewangelizacyjnymi i codziennymi. A najlepsze jest to, że wszystkie te internetowe pomoce są całkowicie bezpłatne!

 

Żaden ze środków, które zamierzam wam przedstawić, nie jest w ogóle związany z Kościołem adwentystycznym. Jedynym powodem, dla którego o nich piszę, jest to, że płynące z nich wielkie korzyści dają szansę skutecznej komunikacji i ewangelizacji. Poza tym nie zapominajcie, że chociaż dzisiaj narzędzia te są dostępne, jutro mogą nawet nie istnieć albo zostać zastąpione czym innym. Tak to już jest z nowinkami technicznymi.

 

Google Docs

 

Pierwszym pożytecznym narzędziem jest aplikacja Google Docs, pozwalająca zamieszczać, tworzyć i współdzielić w Internecie dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje i grafiki, a także nimi zarządzać. Do plików można mieć dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci – czy to z komputera, czy smartfonu, jak Blackberry albo iPhone.

 

Aby korzystać z Google Docs, wystarczy założyć konto w serwisie Google, chyba że macie już konto pocztowe na Gmailu.

 

Dzięki Google Docs plik może być widoczny dla wszystkich albo dla wybranego grona osób.

 

Ja na przykład w działalności duszpasterskiej używam Google Docs do tego, aby współdzielić listę kontaktów z urzędnikiem zborowym. Obaj możemy mieć dostęp do tych informacji i nimi zarządzać. Kiedy jeden dokonuje zmiany, drugi od razu może ją widzieć. Dzięki temu mamy pod ręką najaktualniejsze wersje potrzebnych list. Koniec z wysyłaniem tam i z powrotem dokumentów drogą mailową. Nasza skończona lista związana z danym przedsięwzięciem znajduje się w jednym miejscu w tym samym czasie, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i zamieszania.

 

Google oferuje też inne użyteczne narzędzia, z których obecnie korzystam, zarządzając zborem i prowadząc działalność duszpasterską – Google Adsens, do internetowego marketingu, oraz Google Calendar, do tworzenia i współdzielenia kalendarium wydarzeń w zborze.

 

Dropbox

 

Dropbox automatycznie synchronizuje pliki, które wybieracie, i zabezpiecza je na serwerze, zapewniając kopie zapasowe, łatwą w obsłudze opcję współdzielenia plików oraz dostęp do waszych plików z każdego miejsca, gdzie macie dostęp do Internetu.

 

Aby móc korzystać z usługi Dropbox, należy przejść na witrynę internetową Dropbox i założyć darmowe konto o pojemności 2GB.

 

W aplikacji Dropbox lubię też to, że – tak jak dzięki Google Docs – można mieć dostęp do określonych internetowych plików i zarządzać nimi poprzez liczne urządzenia mobilne.

 

Osobiście używam tego narzędzia do drukowania swoich plików z kazaniami ze wspólnego, zborowego miejsca w sieci oraz do współdzielenia folderów z kilkoma zborowymi liderami. Wielką zaletą jest również możność tworzenia i współdzielenia internetowych galerii zdjęć, a także łatwość wysyłania dużych plików.

 

Facebook

 

Jestem pewien, że większość z was słyszała o portalu społecznościowym Facebook. Możecie jednak nie wiedzieć, że w lutym 2011 r. odnotował on blisko 600 mln aktywnych użytkowników, a także ponad 6 mln odsłon na minutę (37,4 bln rocznie) i 2,5 mld zamieszczanych comiesięcznie grafik. Ponadto łączna długość oglądanych codziennie na Facebooku materiałów wideo pochodzących z serwisu YouTube wynosi 46,2 lat.

 

Parę rzeczy w Facebooku niezbyt mi się podoba, m.in. to, że ludzie marnotrawią na niego mnóstwo czasu. Cieszy się jednak wielką popularnością oraz stanowi doskonałe źródło kontaktu z ludźmi i wymiany informacji w Internecie.

 

Ponadto umożliwia m.in. zakładanie „stron” i „grup” po uprzedniej rejestracji. Choć szczegóły Facebookowych stron i grup wykraczają poza zakres tego artykułu, powiem tylko, że dają możliwość rozmowy z innymi użytkownikami na różne tematy, wymiany pomysłów, a nawet współpracy. Ogólnie rzecz biorąc zarówno strony, jak i grupy pozwalają administratorowi wysyłać masowo maile do grona znajomych użytkowników portalu oraz publikować dla nich newsy lub informacje. Grupy oferują kilka dodatkowych opcji, np. przesyłanie do skrzynek odbiorczych wiadomości o danych wydarzeniach czy ograniczanie dostępu dla wybranej grupy osób.

 

Dzięki Facebookowym grupom i stronom wyznawcy mogą m.in. wysyłać przypomnienia o wydarzeniach w zborze, współdzielić pliki ze zdjęciami, stawiać pytania na temat Boga i odpowiadać na nie, dzielić się pokrewnymi witrynami internetowymi i materiałami wideo oraz odpowiadać na prośby o modlitwę.

 

BibleGateway.com

 

Portal Biblegateway.com, będący obecnie własnością firmy Zondervan, jest darmowym serwisem służącym do czytania i studiowania Pisma Świętego.

 

Chcąc znaleźć biblijny ustęp, kluczowe słowo lub dany temat, można to łatwo i szybko zrobić dzięki właśnie temu portalowi, oferującemu mnóstwo przekładów do wzajemnego porównywania (ponad 100 tłumaczeń w 50 językach). Znajdują się tu również: liczne plany czytania Pisma Świętego, wysyłane na maila w formie linku do fragmentu biblijnego na dany dzień, Biblie dźwiękowe oraz słowniki biblijne i rozważania tekstów biblijnych.

 

Mnie osobiście portal ten pomaga w lekturze i porównywaniu tekstów, gdy przygotowuję cotygodniowe kazania i rozważania biblijne.

 

Inną zaletą serwisu jest Biblia przystosowana do urządzeń mobilnych, z której mogę korzystać na iPhone'ie.

 

Picknik

 

Wielu ludzi stawia mi pytanie: „Jak przyciąć zdjęcia albo zmienić ich format w mailu?”. Odpowiadam, że zależy to od systemu operacyjnego.

 

Jeśli pracujemy w systemie Windows, możemy posłużyć się aplikacją ImageResizer albo Paint, w systemie Mac OS X – aplikacją Preview lub iPhoto. Oczywiście, zawsze można też skorzystać z drogiego, bardzo skomplikowanego programu Adobe Photoshop.

 

Ostatni punkt na naszej liście wspaniałych internetowych narzędzi rozwiązuje problem edycji grafik oraz uwarunkowania rodzajem systemu operacyjnego. Aplikacja Picnik jest darmowym internetowym portalem do edycji zdjęć, zakupionym w ubiegłym roku przez serwis Google. Aby z niej korzystać, nie trzeba się nigdzie rejestrować ani niczego pobierać. Picknik będzie funkcjonować poprzez wyszukiwarkę internetową w każdym systemie operacyjnym (Mac, Windows, Linux).

 

Program ten pozwala ściągać fotografie z wielu internetowych serwisów do współdzielenia zdjęć, jak Flickr czy Facebook, albo bezpośrednio z komputera. Dzięki aplikacji Picknik można je przycinać, zmieniać rozmiary i obracać w czasie rzeczywistym, a także usuwać skazy i zmieniać kolor za pomocą efektów specjalnych i zaawansowanych potencjometrów.

 

Picknik bardzo się przydaje do zmiany formatu zdjęć przeznaczonych na witrynę internetową zboru albo do retuszy i poprawek zdjęć wybranych do zborowej gazetki.

 

Istnieje też oczywiście wiele innych internetowych narzędzi, które są zarówno bardzo użyteczne, jak i bezpłatne. Nie obawiajcie się ich poznawać ani odkrywać, jakie wam mogą dać korzyści. Zawsze jednak bądźcie gotowi na to, że jutro mogą się pojawić nowe, lepsze pomoce, które zmienią nasz sposób pracy i będą – mam nadzieję – jeszcze skuteczniejsze i łatwiejsze w obsłudze.

 

© Troy McQueen/Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Troy McQueen jest adwentystycznym pastorem zboru w kanadyjskim mieście Kelowna oraz wicedyrektorem ds. public relations Diecezji Kolumbii Brytyjskiej.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni