header
 

Tak niechaj świeci światłość wasza w Internecie!

Tak niechaj świeci światłość wasza w Internecie!Oszałamiające tempo, w jakim co roku przybywa nowinek technicznych, może stanowić wyzwanie nawet dla najbystrzejszych i najzdolniejszych spośród, a także przytłoczyć i zniechęcić zbory.

 

Jaka wizja przyświeca lokalnym kościołom, wokół czego skupiają swoje wysiłki lub na co przeznaczają finanse, usiłując być na bieżąco z techniką? Jak pomimo napiętego budżetu skutecznie docierają do coraz bardziej mobilnych członków? I jak technika może wesprzeć główny cel misji, którym jest stawianie na pierwszym miejscu wyłącznie Chrystusa?

 

Jedno nie ulega wątpliwości: jeżeli nie uczynimy wszystkiego, co w naszej mocy, aby jak najlepiej wykorzystać podstawowe narzędzia, posługiwanie się nowocześniejszą techniką okaże się prawdopodobnie stratą czasu i pieniędzy. Powinniśmy starać się prezentować więcej niż ponadprzeciętny poziom w dwóch kluczowych sferach działalności Kościoła: dokonywaniu audiowizualnych prezentacji oraz obecności w Internecie.

 

Powód? Otóż zbory, ukazując Boga porządku, doskonałości i kreatywności, powinny być niczym przezroczysta szyba.

 

Doskonałe materiały audiowizualne

 

Większość wyznawców przez cały tydzień korzysta z materiałów multimedialnych wysokiej jakości – w domu, w pracy, nawet w samochodzie1,2. Niska jakość i obniżenie standardów w Kościele przynoszą wstyd nam wszystkim i odstręczają ludzi spoza jego grona.

 

Rada nr 1

Jeśli zborowy sprzęt ma ponad dziesięć lat, czas pomyśleć nad modernizacją. Diabeł wie, że kiepska jakość materiałów zniechęca do przekazywanego poselstwa. Właśnie dlatego tyle wysiłku wkłada się w produkcje dostępne w mediach publicznych, niemające nic wspólnego z Chrystusem. Szatan chce, aby jak najłatwiej było wybrać drogę zatracenia. Powinniśmy w takim samym stopniu starać się dopomóc ludziom poznać Boga i podjąć decyzję o oddaniu mu swojego życia.

 

Wymaga to jednak czegoś więcej aniżeli samych urządzeń gwarantujących wysoką jakość dźwięku. Nasze zbory potrzebują pomocy wolontariuszy znających się na produkcji dźwięku i oddanych produkcji materiałów wysokiej jakości, tak aby świadomość Bożej obecności i ewangelia wieczna mogły docierać do ludzi bez przeszkód.

 

Rada nr 2

Jeżeli zborowy projektor liczy sobie ponad sześć lat, czas go wymienić. Ponad 50% wyznawców ma co najmniej jeden telewizor HD3. Jak możemy wydawać pieniądze na jasne ekrany w naszych domach, a jednocześnie tolerować zamglone i ciemne ekrany w zborze? Osiągnęlibyśmy lepsze wyniki, wywyższając Jezusa co sobotę w jasnej, wyraźnej szacie graficznej.

 

W ciągu ostatnich sześciu lat zaszły spore zmiany w technologii projektorów, zwłaszcza pod względem rozmiarów, jasności i rozdzielczości. Zastanawiając się nad nowym projektorem dla zboru, wybierzcie model o formacie obrazu 16:9/10. Ponieważ technika rozwija się w zawrotnym tempie, kupcie tak jasny, na jaki was tylko stać, dzięki czemu nie zestarzeje się w szybkim czasie.

 

Rada nr 3

Czy oświetlenie kazalnicy albo reszty zboru było modernizowane? Być może nie myślicie o tym w kategoriach „techniki”, ale głównym elementem, który ma pomóc członkom zboru i gościom skupić się na duchowym aspekcie nabożeństwa, jest oświetlenie zarówno podium z kazalnicą, jak i audytorium. Porównajcie, jak się czujecie, kiedy odwiedzacie zbór z kazalnicą skrytą w mroku, a taki, gdzie wszystko jest jasno oświetlone? Jak wpływa to na wasz udział w nabożeństwie?

 

Aktualizowana witryna internetowa

 

Jakiś czas temu, spędzając weekend bez rodziny, pomyślałem, że dobrze byłoby wybrać się do innego zboru. Wpisałem więc w wyszukiwarkę Google zapytanie „zbory na południowym zachodzie”. Spotkało mnie rozczarowanie. W przypadku niektórych zborów znalazłem adresy i wskazówki, jak do nich trafić, ale nie było rozpiski z godzinami nabożeństw. Inne zborowe witryny wyglądały tak, jakby nie aktualizowano ich od miesięcy albo i lat.

 

Aby technologie internetowe przynosiły pożądane rezultaty, strony internetowe muszą zawierać odpowiednie informacje i podlegać stałej aktualizacji. W przeciwnym razie wasz zbór będzie krzyczał światu: „Hej, jesteśmy staroświeckimi nudziarzami! I naprawdę nie lubimy obcych!”. Poprzez witrynę wielu ludzi, potencjalnych gości, może mieć po raz pierwszy kontakt z waszym zborem i wyrobić sobie w ten sposób opinię na jego temat. Aktywna, aktualizowana strona może przyczynić się do tego, aby ich pierwsza wizyta nie była ostatnią.

 

Adwentystyczne zbory mają do dyspozycji dwie niedrogie usługi pomagające założyć witrynę internetową: Adventist Church Connect, zarządzaną przez Wydział Północnoamerykański za pośrednictwem AdventSource, oraz netAdventist, zawiadywaną przez Generalną Konferencję. Niektórym zborom najwyraźniej jednak wydaje się, że wystarczy tylko stworzyć za pomocą jednego z tych narzędzi stronę i nie trzeba z nią więcej nic robić.

 

Wynajmijcie grafika, aby pomógł wam założyć profesjonalną, przyjemną dla oka witrynę. Spytajcie członków Kościoła i ludzi z zewnątrz o to, jak można by ją ulepszyć. Zamieszczajcie materiały, które pomogą odwiedzającym ją internautom poznać wasz zbór i dowiedzieć się, dlaczego co tydzień się zbieracie.

 

Sprawcie, by na waszej stronie można było szybko i łatwo znaleźć najważniejsze informacje, np. aktualności, namiary przywódców, materiały audio lub wideo z poprzednich nabożeństw bądź wydarzeń z życia zboru.

 

Nie proponujemy bynajmniej wydawać pieniędzy na żadne bajery, tylko na podstawowe potrzeby. Nowinki techniczne są dla dzisiejszego społeczeństwa tym, czym dla wcześniejszych pokoleń była prasa drukarska. Czy możemy sobie wyobrazić, abyśmy milczeli, podczas gdy świat będzie parł do przodu bez znajomości Bożego orędzia?

 

A zatem wykorzystujmy w służbie dla Chrystusa jak najlepiej i jak najwierniej podstawowe narzędzia!

 

© Loren Bordeaux/Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Loren Bordeaux pełni funkcję dyrektora ds. techniki w adwentystycznej Unii Północnopacyficznej.

***

1.digitaltrends.com/home-theater/surround-spreads-with-dtv-digital-cable

2.blog.nielsen.com/nielsenwire/media_entertainment/household-tv-trends-holding-steady-nielsen%e2%80%99s-economic-study-2008/

3.digimetroonline.com/tv/2008/01/07/digital-televisions-in-50-percent-of-us-households


- Zobacz przykład polskiej strony zborowej www.adwentysci.waw.pl

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni