header
 

Z radiem przez życie i świat

Z radiem przez życie i światPrzyszedłem na świat w małym miasteczku w stanie Australia Południowa jako jedno z siedmiorga dzieci zeświecczonej dwójki ludzi. Przed II wojną światową odbiorniki radiowe dobrej jakości nie były dostępne, toteż wielu słuchaczy konstruowało własne, zwłaszcza krótkofalowe. Stryjek pozwalał mi słuchać jego radia domowej roboty, a ja zachwycałem się, słysząc programy docierające z daleka do stolicy naszego stanu, Adelajdy.

 

Moją pierwszą krótkofalarską kartą QSL (stanowiącą potwierdzenie przeprowadzonej łączności), którą otrzymałem od zagranicznej radiostacji w Wellington na Nowej Zelandii, była wielka 2YA: poczciwa czerwono-biało-niebieska karta wydawana przed II wojną światową dla amerykańskiej rozgłośni krótkofalowej KGEX w San Francisco.

 

Kiedy nasza rodzina przystała do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, poczułem powołanie do służby kaznodziejskiej. Zrezygnowawszy z pracy jako praktykant zarządzania w przemyśle, podjąłem teologiczne studia na Avondale College, gdzie poznałem swoją przyszłą żonę.

 

Gdy Australię odwiedził H.M.S. Richards Sr., znany założyciel słynnego amerykańskiego programu Głos Proroctwa, okazało się, że jest bardzo przystępny i interesuje się pracą interesuje się pracą młodych, świeżo upieczonych pastorów. Rzucił mi wyzwanie: „Mogłoby to być dzieło twojego życia: łączyłbyś działalność kaznodziejską z nadawaniem docierających do różnych krajów programów na falach krótkich. Co ty na to?”. Pomysł brzmiał świetnie, więc przyjąłem to swoiste zlecenie działania dla Boga poprzez zarazem służbę kaznodziejską i międzynarodową rozgłośnię.

 

Kiedy przepracowałem jakiś czas w charakterze pastora w Australii, wysłano mnie z rodziną na placówkę w Unii Pakistańskiej, gdzie miałem się przede wszystkim skupić na rozpoczęciu nowej działalności w Afganistanie. Chcąc być na bieżąco z wydarzeniami z Australii i ze świata zachodniego, słuchałem transmisji na falach krótkich. Wiele różnych radiostacji krótkofalowych – m.in. BBC, Głos Ameryki i Deutsche Welle – prosiło mnie wówczas o prowadzenie nasłuchu radiowego i informowania na temat siły i czystości ich sygnałów.

 

W 1968 r., na trzy lata przed powstaniem Światowego Radia Adwentystycznego (AWR), Walter Scragg z Generalnej Konferencji zaproponował, abym został jego nieoficjalnym doradcą w sprawie stworzenia adwentystycznych transmisji radiowych na falach krótkich.

 

Po ukończeniu Andrews University zostałem przeniesiony do Sri Lanki w Azji Południowej. Korporacja Radiofoniczna Sri Lanki poprosiła mnie o stworzenie dla niej programu krótkofalowego, więc za zgodą kościelnej administracji w 1975 r. powołałem do życia audycję Radio Monitors International. W ciągu lat otrzymywaliśmy odpowiedzi mailowe od słuchaczy z ponad stu krajów, spośród których wielu zapisało się także na korespondencyjny kurs biblijny.

 

Następnie powołano nas z żoną do służby w Sekretariacie ds. Informacji w Indiach, gdzie mieściła się siedziba Kościoła adwentystycznego na terenie Azji Południowej i gdzie przygotowywano już programy w kilku hinduskich językach. Studio to przekształciło się później w azjatyckie studio produkcyjne programów AWR, a my zaczęliśmy wydawać własne karty QSL. W tym czasie AWR pod kierunkiem Allena Steele emitowało już w Europie audycje z Portugalii.

 

W końcu nasza rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowałem pracę związaną z AWR. Jako reprezentant AWR odwiedziłem wiele jego studiów na terenie Europy, obu Ameryk, Azji i wysp Pacyfiku, wygłaszając prelekcje na organizowanych w różnych krajach zjazdach radiowców.

 

Podczas tych podróży kapitan samolotu zapraszał mnie czasem do kabiny pilota, abym usiadł sobie przy radiu i posłuchał wielu stacji, które zazwyczaj były nieosiągalne dla mojego odbiornika. Pewnego razu, lecąc nad Oceanem Indyjskim, usłyszałem samotną stację VLU2, nadającą na falach średnich z Wyspy Bożego Narodzenia. Innym razem, kiedy lecieliśmy nieopodal Wysp Kokosowych u wybrzeży Australii, kapitan skontaktował się przez radio z małą rozgłośnią na wyspach i poinformował, że nastawiłem radio na ich stację. W odpowiedzi prezenter przeprowadził ze mną wywiad na żywo na antenie!

 

Dziś moja kolekcja kart QSL przekracza liczbę 35.000, co stanowi największy na świecie zbiór tego typu, jaki znajduje się w rękach prywatnych. Na dodatek wciąż jesteśmy na antenie, docierając na cały świat dzięki nadawanemu na falach krótkich programowi Wavescan. Jestem wdzięczny za przywilej i zaszczyt najdłuższej nieprzerwanej współpracy ze Światowym Radiem Adwentystycznym. Chwała niech będzie Bogu za to, że mogłem prowadzić działalność radiowokaznodziejską w postaci idących na cały świat audycji transmitowanych w imieniu Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

 

© Doktor Adrian Peterson, koordynator ds. Kontaktów Międzynarodowych AWR
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni