header
 

Nowe studio AWR na Bliskim Wschodzie

Nowe studio AWR na Bliskim WschodzieOd lipca tego roku Światowe Radio Adwentystyczne (AWR) zacznie przez cztery godzinny dziennie rano i wieczorem nadawać na falach krótkich nowe programy po arabsku słuchaczom w takich krajach, jak: Egipt, Syria, Jordania, Irak, Jemen, Oman i Arabia Saudyjska.

 

Językiem arabskim posługuje się na świecie ponad 230 mln ludzi. Jest to język bardzo ważny dla AWR, które realizuje w nim audycje od samego początku swojego istnienia, tj. od 1971 r. Istnieje jednak wiele odmian arabskiego.

 

– Nowe programy, realizowane w arabskim klasycznym, ukazują nowe podejście AWR, które jak wierzymy, będzie skuteczniej służyć arabskojęzycznym słuchaczom w różnych krajach – cieszy się Greg Scott, wiceprezes AWR. Nowe audycje powstają w studiu wybudowanym w tym roku na Bliskim Wschodzie: nie tylko będzie je można usłyszeć w rozgłośni pracującej na falach krótkich, ale też będą dostępne na całym świecie w formie podkastów za pośrednictwem witryny awr.org oraz iTune'ów.

 

Zróżnicowany język

 

Przed laty AWR także realizowało programy w arabskim klasycznym. Powstawały one w adwentystycznym ośrodku multimedialnym na Cyprze, ale produkcja ustała około ośmiu lat temu w wyniku zamknięcia ośrodka.

 

AWR od czterdziestu lat nadaje programy po arabsku w odmianie tego języka zrozumiałej dla słuchaczy w północnoafrykańskich krajach Maghrebu. Audycje te, tworzone przez „wirtualny zespół” koordynowany w studiu we Francji, składają się m.in. z bloków, do których swój wkład wnoszą producenci arabscy pracujący w różnych krajach.

 

– Naszym zdaniem nowe programy powstające w arabskim klasycznym znacznie bardziej dostosowane są do słuchaczy w tych krajach, bo lepiej ukazują język i kulturę panujące na tych terenach – uważa Tihomir Zestic, dyrektor AWR na terenie Europy, nadzorujący także działalność AWR na Bliskim Wschodzie.

 

– W regionie tym czuć powiew zmian i wolności – stwierdził Amir Ghali, dyrektor nowego studia. – Ludzie pragną swobody. Jestem pewien, że nie bez kozery Bóg umożliwił nam założenie tego studia w czasie, gdy cały Bliski Wschód domaga się wolności.

 

O tym, jak ważne są arabskojęzyczne audycje, świadczą również statystyki podkastów AWR. Według ostatnich wyliczeń podkasty po arabsku przyciągają najwięcej subskrybentów spośród wszystkich języków AWR i mają najwyższą miesięczną liczbę nowych subskrybentów. Większość podkastów słuchacze ściągają w Arabii Saudyjskiej (także z tego kraju słuchacze pobierają pliki AWR w języku polskim – przyp. tłum.).

 

– Aż ciarki przechodzą na myśl, że w tej części świata wykonywana jest taka dobra robota. Wiemy jednak, że zostało jeszcze wiele do zrobienia – mówi Zestic.

 

Nowy głos nadziei

 

Wcześniej w tym roku specjalista AWR ds. zasobów globalnych Daniel Gungadoo oraz dyrektor programowy na terenie Europy Yves Senty wybrali się ze swojego biura w Anglii na Bliski Wschód założyć studio i zorganizować szkolenie dla miejscowego personelu i wolontariuszy. Kursanci, w wieku 19-23 lat, przeszli pomyślnie intensywne szkolenie, na którym uczyli się różnych rzeczy – od nagrywania przez mikrofon i edytowania oprogramowania po pisanie scenariuszy audycji, przeprowadzanie wywiadów i odpowiadanie na reakcje słuchaczy.

 

– Praca z ludźmi tak pełnymi zapału była prawdziwą przyjemnością – wyznał Senty. – Wszyscy z dyrektorem studia na czele byli bardzo podekscytowani pomysłem podkastingu, zwłaszcza po zapoznaniu się ze statystykami.

 

– Produkcja audycji w klasycznym języku arabskim z naszego nowego studia stanowi ogromny krok w kierunku dotarcia do wszystkich bliskowschodnich krajów, gdzie głównym językiem jest arabski – mówi Chow. – Ludzie żyjący w tej części świata mają liczne problemy w tych czasach i wielu z nich poszukuje odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Programy AWR przynoszą prawdziwe orędzie nadziei od Boga pełnego miłości i współczucia. Jesteśmy niezwykle podekscytowani tym nowym przedsięwzięciem.

 

– Dziękujemy wam, AWR – mówi Ghali – za to, że spełniliście nasze marzenie dzielenia się dobrą nowiną o wolności w Chrystusie z milionami ludzi na całym świecie, którzy władają arabskim.

 

Światowe Radio Adwentystyczne jest ewangelizacyjnym ramieniem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, emitującym na falach eteru adwentystyczną nadzieję w Chrystusie do najtrudniej dostępnych populacji na świecie w ich własnych językach za pośrednictwem rozgłośni krótkofalowych, AM i FM, a także podkastów oraz systemu on demand na stronie awr.org.

 

© Shelley Nolan Freesland, dyrektor AWR ds. public relations
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni