header
 

Światowa konferencja ds. misji poprzez Internet

Światowa konf. ds. misjiNa konferencji, która odbyła się na początku czerwca 2011, dyrektor ds. public relations Kościoła adwentystycznego oświadczył, że większe zaangażowanie się w technikę internetową i wykorzystywanie mediów społecznościowych przyniesie lepsze rezultaty w działalności misyjnej adwentystów.

William Costa Jr. zachęcał Kościół do zwiększenia nakładów finansowych na dzielenie się informacjami poprzez Internet oraz do kontynuowania dwustronnej komunikacji, którą oferują media społecznościowe, będące już normą branżową.

– Przywódcy powinni być przygotowani na kontakty z ludźmi – oznajmił 3 czerwca Costa na Forum Globalnej Ewangelizacji Internetowej, corocznej ogólnoświatowej konferencji, mającej poprawić wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych przez Kościół.

– Jeśli chce się być słyszanym, samemu też trzeba słuchać. Firmy słuchają, bo jest to istota dzisiejszej komunikacji – oświadczył Costa, organizator konferencji.

Na tegoroczny zjazd, który odbył się 1-5 czerwca w Montego Bay na Jamajce, przybyło blisko stu uczestników z sześciu kontynentów. Głównym tematem większości prelekcji i dyskusji była łączność oraz dzielenie się informacjami, w mniejszym stopniu zaś technika internetowa jako cel sam w sobie. Wielu zwracało szczególną uwagę na dzielenie się materiałami za pośrednictwem Facebooka, Twittera i YouTube.

Kilkoro uczestników przyznało, że dyskurs na temat wykorzystania mediów społecznościowych posunął się już do przodu, bo zamiast podawać w wątpliwość korzystanie z nich, więcej adwentystycznych pracowników administracyjnych coraz bardziej włącza media społecznościowe do ewangelizacji. Krok ten, stwierdzono, może zwiększyć podatność Kościoła na ataki, ale też przydać mu szczerości i znaczenia.

W Diecezji Środkowej na Jamajce serwis Facebook pełni rolę głównego forum, za pomocą którego szeregowi członkowie i przywódcy kontaktują się między sobą, chociaż z początku kierownictwo Kościoła było temu przeciwne. Grupa forumowiczów liczy teraz tysiąc osób, a pomysły wielu z nich wykorzystywano nieraz w strategii działania diecezji.

– Wyznawcy cenią sobie to, że się ich radzimy – powiedział Kemar Douglas, dyrektor ds. public relations jamajskiej Diecezji Środkowej.

Niektórzy z obecnych zauważyli, że pracowników administracyjnych, którzy mozolnie przyjmują nowinki techniczne, od ludzi będących za pan brat ze zdobyczami najnowszej techniki dzieli często przepaść pokoleniowa. Jeden z uczestników stwierdził, że czasem wyzwaniem jest już samo uświadomienie kościelnym przywódcom tego, że technika niekoniecznie szkodzi więziom międzyludzkim.

– Zrozumcie, środowisko wirtualne jest rzeczywiste – rzekł Arnolfo Ardilla, wenezuelski producent z branży multimediów.

Jeden z mówców odpowiedzialność za przewodzenie zmianom złożył na uczestników konferencji. – Moim zdaniem to od nas zależy pokazanie [pracownikom administracyjnym], jaki pożytek mogą przynieść Kościołowi media społecznościowe – wyraził opinię Bryan Collick, pracownik portalu Twitter, mającego siedzibę w San Francisco.

Na konferencji omówiono ogólnie, jak można łączyć różne rozwiązania techniczne z ewangelizacją. Jeden z prelegentów, John Beckett, pełniący funkcję dyrektora adwentystycznego Biura Globalnego Oprogramowania i Internetu, zaoferował szkolenie dla netAventist, kościelnej platformy do zarządzania treścią witryn internetowych.

Niektórzy mieli nadzieję zobaczyć demonstrację najświeższej nowinki technicznej. – Facebook i Twitter nie są tak naprawdę nowe – stwierdził Chris McConnell, wicedyrektor ds. public relations Kościoła adwentystycznego na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Mimo to na niektórych obszarach Kościół skutecznie używa obecnie standardowych mediów społecznościowych. Na przykład w Hiszpanii dyrektor ds. public relations Pedro Torres zgromadził wszystkie kościelne inicjatywy na Facebooku, gdzie jednym kliknięciem można się dzielić materiałami dotyczącymi wszystkich przedsięwzięć ewangelizacyjnych. Z kolei Kirsten Oster-Lundqvist, pastor ze zboru w Newbold College w Wielkiej Brytanii, powiedziała, że na Facebooku odbywają się często prywatne dyskusje z nastolatkami, ponieważ rozmowa z pastorem na pewne tematy twarzą w twarz mogłaby ich krępować. Inne zbory, m.in. zbór w Apopka na Florydzie, dzięki zainwestowaniu środków już wyraźnie zaznaczyły swoją obecność w Internecie.

W niektórych rejonach świata Kościół jednak pozostaje pod tym względem w tyle. Catherine Nyameino, dyrektor ds. public relations Wschodnioafrykańskiej Unii Misyjnej, mającej siedzibę w Nairobi, skonstatowała, że bardzo trudno nieraz uzyskać fundusze nawet na podstawowy sprzęt, jak choćby nowa kamera.

– Na pewnych terenach, gdzie do misji zaprzęga się technikę, palą się ogniska nadziei, ale działalność taka musi mieć bardziej powszechny charakter – rzekł Nigel Coke, dyrektor ds. public relations Kościoła adwentystycznego na Jamajce. – Oby ta konferencja do tego doprowadziła.

Costa, naczelny piarowiec adwentystyczny, oświadczył, że Kościół zbada możliwości organizacji podobnych konferencji także na szczeblu lokalnym.

Miejsce, gdzie odbył się tegoroczny zjazd, zostało wybrane z powodu położenia między obiema Amerykami. Ponadto na Jamajce żyje około 250.000 adwentystów.

Następne cztery coroczne ogólnoświatowe konferencje adwentystycznych piarowców mają się odbyć kolejno: w Hongkongu, Atenach, Bangalore (Indie) i Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej).

Na zjeździe wręczono również tegoroczne nagrody Adventist netAwards, przyznawane za wkład w krzewienie adwentystycznego orędzia na forum Internetu. W tym roku laureatami byli:

 

  • Jose Romero, dyrektor ds. IT Wydziału Środkowoamerykańskiego, za przyczynienie się do propagowania na tym terenie idei korzystania z techniki oraz Internetu;
  • Andrew Daryl Gungadoo, kierownik ds. zasobów globalnych angielskiego oddziału Światowego Radia Adwentystycznego (AWR), za wykorzystanie techniki do umożliwienia AWR podjęcia działań o charakterze globalnym;
  • Kenneth H. Suanzanang, były dyrektor ds. public relations na terenie Birmy, za posługiwanie się techniką do zaspokajania duchowych potrzeb ludzi w języku birmańskim.

 

© Ansel Oliver/Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni