header
 

AWR zwiększa moc nadawania

AWR zwiększa moc nadawaniaZarząd Światowego Radia Adwentystycznego (ang. AWR) zaakceptował pomysł rozwoju krótkofalowej stacji na wyspie Guam, na Oceanie Spokojnym. Dzięki temu programy będą dostępne na znacznie większym obszarze Chin, stanowiących niezwykle ważny teren misyjny dla Kościoła adwentystycznego.

 

Guamska stacja, założona w 1987 r., emituje aktualnie audycje w przeszło 30 językach przez prawie 300 godzin tygodniowo na obszar większości kontynentu azjatyckiego, z czego nieco ponad połowa to programy w języku chińskim, skierowane do mieszkańców Państwa Środka. Audycje nadawane na falach krótkich obejmują też Indie; w Chinach i Indiach mieszka bez mała połowa ludności świata. Programy AWR we własnych językach mogą także odbierać m.in. mieszkańcy Wietnamu, Korei Północnej, Kambodży i Indonezji.

 

Stacja jest wyposażona w sześć wież nadawczych, cztery anteny ścianowe i pięć nadajników. Najwyższa wieża sięga 100 m, każda z anten ma powierzchnię równą mniej więcej powierzchni dwóch boisk piłkarskich. Generowane sygnały krótkofalowe przemierzają tysiące kilometrów, umożliwiając poselstwu ewangelii swobodny, niekontrolowany przez władze państwowe dostęp do terytoriów, gdzie chrześcijaństwo oficjalnie nie istnieje.

 

Stacja na Guamie, dysponując obecnymi urządzeniami, nie jest w stanie wygenerować sygnału o takiej mocy i częstotliwości, aby dotrzeć do słuchaczy w północnych Chinach, Mongolii czy na Syberii. Dodanie piątej anteny umożliwi AWR emitowanie silnego sygnału na te obszary w porach największej słuchalności, a także równoczesne transmitowanie dodatkowych programów w większej liczbie języków.

 

– Na przestrzeni lat nasze transmisje w języku chińskim spotkały się z nieprawdopodobnym oddźwiękiem ze strony słuchaczy w Chinach – oznajmił Dowell Chow, prezes AWR. – Odbiorcy ci żyją jednak w południowej części kraju, gdzie nasz sygnał jest dużo bardziej stały i czysty. Chcemy więc zapewnić taką samą jakość transmisji milionom ludzi z północy.

 

– Jednocześnie – dodał – nadal tworzymy programy w dodatkowych językach. Bardzo się cieszymy, że w Tybecie i Bhutanie znaleźli się niedawno producenci. Kiedy już ich programy będą gotowe do transmisji, my będziemy musieli być gotowi włączyć je do naszego harmonogramu czasu antenowego.

 

Choć AWR przeznaczyło niedawno znaczne środki na uruchomienie rozległego systemu podkastów, umożliwiającego dostęp do wszystkich programów drogą internetową na całej kuli ziemskiej, to jednak zdaniem kierownictwa rozgłośni żywotną część jej misji nadal stanowią audycje transmitowane na falach krótkich.

 

– Pomimo rozwoju Internetu – wyjaśnił Chow – fale krótkie wciąż są główną metodą otrzymywania informacji przez dosłownie setki milionów ludzi. Aż 24% światowej populacji nie ma stałego dostępu do elektryczności i jako pracownicy AWR bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, że nasi słuchacze pochodzą z najróżniejszych miejsc.

 

AWR ma nadzieję, że nowa wieża i antena zostaną zainstalowane do końca przyszłego roku, w XXV rocznicę założenia stacji nadawczej.

 

© Shelley Nolan Freesland/AWR
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Shelley Nolan Freesland pełni w AWR funkcję specjalisty ds. public relations.

Światowe Radio Adwentystyczne jest misyjnym ramieniem Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Emituje programy na terenie Azji, Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu na falach krótkich oraz w systemach AM i FM. Wszystkie z różnojęzycznych programów AWR są także dostępne w formie podkastów i w systemie „on demand” na stronie: www.awr.org, w tym także w języku polskim.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni