header
 

Hope Channel w Azji Południowej

Hope Channel w Azji PołudniowejIle trzeba czasu, żeby policzyć do miliona? Gdyby każdą z liczb wymawiało się w odstępie sekundowym, trwałoby to 16.000 minut, czyli ponad 11,5 dnia bez przerwy!

 

A ile zajęłoby policzenie do pięciuset milionów? Licząc non-stop – bez jedzenia i picia – zajęłoby to około 5800 dni, czyli prawie 16 lat!

 

Otóż pięćset milionów gospodarstw domowych – niemal cała liczba telewidzów w Indiach – stanowi potencjalnych odbiorców, do których w tym roku będzie mogła wkrótce dotrzeć telewizja Hope Channel. Przełom ten nie dokonał się jednak w ciągu jednej nocy.

 

Różnorodne religijnie i językowo, zamieszkałe przez ponad miliard ludzi Indie stanowią wyzwanie dla chrześcijan starających się urzeczywistnić wielkie misyjne posłannictwo. Jedną z możliwości sprostania temu wyzwaniu jest telewizja i lukę tę gotowa jest wypełnić Hope Channel.

 

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Indiach głosował w 2008 r. za założeniem Hope Channel Indie i od tamtej pory Bóg błogosławi to przedsięwzięcie, którym kieruje pastor Swamidas Johnson, koordynator Hope Channel.

 

Jednym z wyzwań działalności na subkontynencie indyjskim jest olbrzymia różnorodność językowa: używa się tu ponad tysiąca języków i dialektów. Oferta Hope Channel obejmuje obecnie trzy języki, którymi posługuje się najwięcej Hindusów: hindi, tamilski i telugu. Sporo Hindusów mówi również po angielsku i sytuacji tej wyjdzie naprzeciw wiele najlepszych anglojęzycznych programów Hope Channel. Kiedy tylko będzie to możliwe, oferta poszerzy się o dodatkowe programy w kolejnych językach i dialektach.

 

W 2009 r. indyjski minister radiofonii i telewizji podpisał niezbędne dokumenty dające Hope Channel pozwolenie na rozpoczęcie nadawania. W tym samym roku pastor Johnson podjął negocjacje o włączenie Hope Channel do sieci dystrybucji obejmującej pięćset milionów gospodarstw domowych, czyli niemal wszystkich telewidzów w Indiach.

 

– To jak cud. To będzie fenomenalna okazja do dzielenia się ewangelią i poselstwem nadziei ze szczerymi, poszukującymi Boga Hindusami. Otrzymanie pozwolenia było żmudnym procesem – rzekł Brad Thorp, prezes Hope Channel.

 

– Hope Channel – dodał – otrzymuje właśnie licencję na dystrybucję we wszystkich indyjskich sieciach kablowych. Kosztowała ona 25.000 dolarów. Z wiarą przeznaczyliśmy na to środki finansowe. Co więcej, w mieście Chennai, na południu Indii, powstaje studio produkcyjne Hope Channel.

 

Jeden człowiek, jedna kamera, jedna misja

 

W 2006 r. pastor Ron Watts, sprawując funkcję przewodniczącego Kościoła adwentystycznego w Azji Południowej, dotarł do Thorpa i poprosił Hope Channel o współuczestniczenie w lokalnej produkcji telewizyjnej. Właśnie wtedy Hope Channel wyposażyło pastora Johnsona w niewielką kamerę i mikrofon i poddało go kilkugodzinnemu szkoleniu pod kierunkiem Joego Sloana, pracownika Hope Channel zarządzającego studiem telewizyjnym.

 

– Inwestując zaledwie pięć tysięcy dolarów, Bóg użył pastora Johnsona i jego zespół ochotników do wyprodukowania zdumiewającej liczy dostosowanych do kultury indyjskiej programów, które można było potem wyświetlić na antenie Hope Channel International – oznajmił Thorp.

 

Pastor Johnson ze swoja ekipą ochotników wyprodukowali do tej pory ponad tysiąc programów. W dodatku w lokalnej telewizji kablowej w Chennai wyemitowano programy w języku tamilskim, co spowodowało napływ tysięcy listów od widzów proszących o modlitwę, zadających pytania na temat Biblii, dzielących się własnymi historiami i dziękującymi Bogu za audycje.

 

Pewnego razu pastor Johnson, wszedłszy na pokład samolotu, zwyczajowo schylił głowę do modlitwy, nie zdając sobie sprawy, że obserwuje go współpasażer. Kiedy skończył się modlić, mężczyzna podszedł do niego: „Poznałem pana. Pastor Johnson, prawda? Oglądam pana programy w telewizji”. Okazało się, że był to zamieszkały w Jemenie biznesmen oglądający pastora Johnsona co tydzień w telewizji Hope Channel International.

 

W 2009 r. Kandus Thorp, wiceprezes ds. programów i rozwoju międzynarodowego, odwiedziła pastora Johnsona i regionalnych przywódców kościelnych, aby ocenić szanse powodzenia Hope Channel Indie. W rezultacie powstał plan, że telewizja Hope Channel Indie będzie też emitować aktualne programy anglojęzyczne z napisami w językach: tamilskim, hindi i telugu.

 

Wszystko jest możliwe

 

Jeśli obecny postęp jest jakimś wskaźnikiem, to Hope Channel Indie może być już na antenie, nim ukaże się niniejszy artykuł. Choć funkcjonujące studio nie jest bowiem w pełnie wyposażone, lokalne zainteresowanie stale rośnie. W studiu będzie się też mieścić szkoła biblijna i ośrodek lepszego życia, zajmujące się tym, o czym traktować będą również programy Hope Channel.

 

Indyjskie audycje Hope Channel są obecnie dostępne w telewizji Hope Channel International. Ci, którzy chcieliby je oglądać, mogą odwiedzić witrynę www.HopeTV.org i kliknąć zakładkę Hope Channel International po lewej stronie.

 

Już widoczne efekty

 

Jak już wspomniano, programy w języku tamilskim, emitowane już za pośrednictwem lokalnej sieci kablowej w Chennai, wywołały niemały oddźwięk w postaci tysięcy listów, w których proszono o modlitwę, zadawano pytania na temat Biblii i dzielono się historiami o tym, jak programy wpłynęły na życie widzów. Audycje telewizyjne w języku hindi emituje się na razie poza granicami Indii i przynoszą one duże efekty.

 

Różnorodne programy w Hope Channel Indie będą przyciągać widzów, którzy nigdy by nie skorzystali z tradycyjnej kampanii ewangelizacyjnej. Zdaniem Johnsona dzięki programom Hope Channel Indie poselstwo ewangelii dotrze do milionów domów, do których obecnie nie ma dostępu.

 

– Hindusów interesują zwłaszcza informacje na temat szkolnictwa, zdrowia i rodzicielstwa – powiedział Johnson. – Są to dziedziny, na które położymy szczególny nacisk. Telewizja Hope Channel Indie będzie się starać likwidować bariery prowadzące do nieufności i niezrozumienia. Będą to programy nadawane dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, docierające do serc i wpływające na życie niezliczonej liczby Hindusów w całym kraju.

 

Większość chrześcijańskich programów w Indiach została zrealizowana przez i dla Amerykanów lub Europejczyków, toteż często nie interesują one Hindusów z powodu nieadekwatności do miejscowej kultury. Aby sprostać temu wyzwaniu, Hope Channel przeprowadzi szeroko zakrojoną kampanię o nazwie „Project Hope”, polegające na stworzeniu setek programów osadzonych w miejscowej kulturze. Hope Channel z dużym powodzeniem zrealizowała już takie przedsięwzięcie w kilku krajach, produkując w ciągu paru tygodni setki programów, przedstawiających całą gamę biblijnych nauk, kwestie dotyczące zdrowego stylu życia, problemy społeczne i kulturowe, muzykę oraz programy skierowane specjalnie do mężczyzn, do kobiet i do dzieci.

 

Adwentyści Dnia Siódmego w Indiach przygotowują się na odzew, który nastąpi po wejściu na antenę nowego kanału. Szeregowi wyznawcy, ewangeliści i kolporterzy szykują się do spełniania próśb o modlitwę, studiowanie Biblii i innego rodzaju poczynania. Obecnie w fazie powstawania znajduje się informacja telefoniczna i szkolony jest zespół pracowników mający odbierać prośby od widzów.

 

Przedsięwzięcie Hope Channel Indie nadal potrzebuje wsparcia modlitewnego. Drodzy Czytelnicy, módlcie się zwłaszcza o wylanie Ducha Świętego na półtora miliona adwentystów żyjących w Indiach. Módlcie się także o osoby zaangażowane w produkcję programów oraz o to, by serca nowych widzów otworzyły się na Boga, który chce się do nich przybliżyć i podzielić swoją miłością i przebaczeniem.

 

© Ministry Magazine
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni