header
 

60 lat radia w Azji Południowej

60 lat radia w Azji PołudniowejNigdy nie było łatwo dzielić się dobrą nowiną o Jezusie Chrystusie w Indiach, Bhutanie, Nepalu i Malediwach, należących do adwentystycznego Wydziału Południowoazjatyckiego. Subkontynent południowoazjatycki to kolebka kilku wielkich religii światowych, m.in. hinduizmu, buddyzmu i ich wariantów, z których wykształciły się odrębne religie. Jeden adwentysta przypada tu prawie na tysiąc osób. Według oficjalnych statystyk ani w Bhutanie, ani na Malediwach nie ma adwentystów dnia siódmego.

 

Indie

 

Robert Eric Frykenberg, autor opublikowanej niedawno książki na temat chrześcijaństwa w Indiach, stwierdza, że choć chrześcijańskie misje cieszą się w tym kraju długą i bogatą historią, to „przy tym nigdzie kulturowy, społeczny i polityczny sprzeciw wobec chrześcijaństwa nie był tak wszechobecny, silny ani sprytny. Nigdzie też nie ma dziś tak poważnego niebezpieczeństwa, zagrażającego samemu ostaniu się tam chrześcijaństwa. (Nie ma tygodnia, żeby nie zniszczono jakiegoś kościoła lub nie zginął jakiś chrześcijanin)”1. Tyle że Jezus nie mówił, abyśmy unikali trudnych rejonów świata, toteż ważną częścią ewangelizacji na tych terenach stały się audycje radiowe.

 

Według Adriana Petersona, jednego z pionierów radiowych w tej części światowego pola misyjnego, ewangelizacja radiowa w krajach Azji Południowej sięga początków istnienia radia2. Otóż w 1925 r. Reuben E. Hare, nowozelandzki misjonarz adwentystyczny, nadał pierwszy historyczny program z pracującej na falach średnich bombajskiej rozgłośni. Pierwsza adwentystyczna międzynarodowa audycja na falach krótkich została zrealizowana przez L.B. Loseya w 1937 r. i wyemitowana przez będącą własnością władz księstwa Trawankor rozgłośnię w indyjskim mieście Maisur w ramach cyklu programów nadawanych w imieniu adwentystycznej uczelni Spicer Memorial College. Regularne adwentystyczne audycje radiowe wprowadzono w 1950 r. przy użyciu półgodzinnych nagrań H.M.S. Richardsa i jego Głosu Proroctwa, zarejestrowanych na płytach winylowych. Głównym miejscem nadawania programów z Indii stało się Radio Cejlon w Kolombo, stolicy Sri Lanki. W 2010 r. minęła więc 60 rocznica działalności radia adwentystycznego w Azji Południowej.

 

Światowe Radio Adwentystyczne (AWR) uruchomiono w 1971 r. z myślą o dotarciu do najtrudniej dostępnych rejonów świata w językach miejscowej ludności. W roku 1987 sztandarowa stacja AWR na wyspie Guam zaczęła realizować programy w 80 językach. Obecnie są one nadawane za pośrednictwem rozgłośni krótkofalowych, stacji FM oraz Internetu (m.in. podkastów). Wszystkie audycje są realizowane przez miejscowych radiowców, którzy wychowali się w danym kręgu językowo-kulturowym.

 

Ośrodek multimedialny w mieście Pune przygotowuje obecnie programy w ośmiu z piętnastu indyjskich języków urzędowych, w najbliższej przyszłości zamierza objąć działalnością dwa dalsze języki. Kolejne studio otwarto w mieście Aizawl w stanie Mizoram na północy Indii, nagrywa się tam programy w językach mizo i assamskim, w planach jest także produkcja audycji w kolejnych dwóch językach. AWR dysponuje ponadto zapleczem produkcyjnym w Nepalu, gdzie dzieją się niesamowite rzeczy. W 2009 r. nadeszły 1373 odpowiedzi na audycje realizowane w nepalskich studiach.

 

Bohaterem jednej z najsłynniejszych historii dotyczących emisji programów radiowych jest Michael Hembrom. Wiele lat temu służył w tym rejonie jako świecki lider Kościoła rzymskokatolickiego. Zapisał się jakoś na biblijny kurs korespondencyjny Głosu Proroctwa i w 1966 r. ukończył 20 lekcji, a chociaż miał pytania co do sabatu i innych zagadnień, natychmiast podjął kolejny kurs. Wówczas został usunięty z Kościoła powszechnego. Nic nie wiedział o Adwentystach Dnia Siódmego ani nie znał żadnych sabatarian. Na przestrzeni wielu lat stale zadawał sobie pytanie, dlaczego chodzi do kościoła w niedzielę, skoro według Biblii powinien święcić sobotę.

 

Michael miał niewielki odbiornik radiowy, dzięki któremu słuchał różnych audycji chrześcijańskich. Bardzo przypadł mu do gustu program, w którym Daniel Jacob objaśniał Księgę Daniela i Apokalipsę. Potem usłyszał o sobocie i wszystkich innych tematach, które wcześniej przerabiał na kursach. Wiedział, że to właściwe nauki, bo miały swoje źródło w Biblii. Mimo przekonania o ich słuszności wciąż nie wiedział, gdzie znaleźć ludzi świętujących sobotę. Pewnego razu jego żona spotkała kobietę mieszkającą dwadzieścia kilometrów dalej. Pani Hembrom dowiedziała się od niej, że kobieta wraz ze swoją rodziną obchodzą sobotę. Podniecona, pani Hembrom opowiedziała o tym mężowi, który pojechał się z nimi zobaczyć (notabene nowi znajomi też mieli na nazwisko Hembrom). Wreszcie w 1998 r., po ponad trzydziestu latach studiowania lekcji Głosu Proroctwa, czytaniu Biblii i słuchania Światowego Radia Adwentystycznego, Michael przyjął chrzest.

 

Nepal

 

Nepal, kraj tradycyjnie hinduistyczny, stosunkowo niedawno wpisał do swojej konstytucji hinduizm. Ewangelizacja zaczęła podlegać surowym ograniczeniom. Zabronione było nawet istnienie studia Adventist World Radio na terenie kraju. Ale nasi producenci – Naseeb Krishna Basnet i jego żona Rama – przygotowywali w domu scenariusze audycji, następnie opracowania wysyłano do Guamu, a stamtąd zrealizowane na ich podstawie programy emitowano na falach krótkich z powrotem do Nepalu. Dwójka producentów otrzymywała nieliczne, acz regularnie przychodzące listy od słuchaczy, spośród których wielu nigdy nie widziało Biblii i nie słyszało o Jezusie ani o religii chrześcijańskiej. Na przykład grupa nepalskich dziewcząt pracujących w bombajskim cyrku, słuchając AWR, uwierzyła zasłyszanym słowom. Po kilku latach dziewczęta opowiedziały, że audycji słuchało także ich szefostwo, dzięki czemu ich sytuacja w pracy znacznie się poprawiła: były traktowane bardziej uprzejmie, płacono im na czas i mniej się z nimi kłócono.

 

W Nepalu nastał okres konfliktu między zbuntowanymi maoistami, królem i władzami. Po kilku latach zamachów bombowych i zabójstw strony konfliktu postanowiły zawrzeć pokój. Choć pokój nie grzeszył stabilnością, znacznie polepszył stan rzeczy, a do konstytucji wprowadzono zapis o świeckości państwa. Od tego czasu AWR mogło nadawać z lokalnych rozgłośni FM. Obecnie AWR ma w Nepalu tuzin takich stacji.

 

Oto jedna z typowych reakcji ze strony nepalskich słuchaczy:

 

[Dopóki nie usłyszałem waszego radia] nie wiedziałem, że oprócz hinduizmu i buddyzmu istnieje na świecie jeszcze jakaś religia. Mówiliście o prawdziwej Biblii i rzeczach, które się według niej dzieją. Wierzę jej całkowicie. W religii naszych ojców nie ma nic na temat przyszłości, jest tylko mowa o cyklu ponownych wcieleń. Ale jak dobrze jest uwierzyć, że Jezus kocha nas osobiście i daje nam zapewnienie o życiu wiecznym. Biblia musi być cudowną księgą. Pomóżcie mi, proszę, zdobyć jeden jej egzemplarz, żebym mógł osobiście się o tym przekonać. W mojej wiosce nie ma żadnych chrześcijan. Proszę o modlitwę w mojej intencji.

 

Nasz technik po wielu latach słuchania audycji postanowił przyjąć chrzest i zostać adwentystą Była to wielka zmiana dla jego rodziny, ale Bóg cudownie wśród nich działał.

 

Plany na przyszłość

 

W najbliższej przyszłości pragniemy przede wszystkim objąć zasięgiem radiowym teren, gdzie praktycznie nie istniejemy – chodzi o Bhutan, do którego mieszkańców chcemy dotrzeć w języku dzongkha. Jest już tam dwóch byłych mnichów buddyjskich, którzy zostali ochrzczeni w Tybecie. Kolejnym środkiem dotarcia do ludzi będzie nowa usługa AWR – podkasty – tak aby orędzie biblijne można było usłyszeć wszędzie, gdzie tylko jest dostęp do Internetu, zwłaszcza w miastach.

 

Chwała niech będzie Boga za jego prowadzenie w tej służbie, wymagającej specjalistycznych umiejętności. Prosimy was o dalsze modlitwy, aby znacznie więcej ludzi usłyszało Słowo Boże i zakochało się w Jezusie Chrystusie.

 

***

 

Naseeb Krishna Basnet, dyrektor studia AWR w Katmandu, stolicy Nepalu, przyszedł na świat w rodzinie hinduistycznej. Gdy miał dwa lata, zmarła mu matka. W szkole znalazł kiedyś ulotkę pt. Jezus Synem Bożym. Ojciec nie pozwalał mu jej czytać, ponieważ chrześcijaństwo uważano za religię obcych, należących do niskiej kasty bydłożerców. Naseeb nabawił się w tamtym czasie gorączki, która trwała kilka miesięcy i przekształciła się w gorączkę reumatyczną, uszkadzając mu serce.

 

Pewnego dnia, zobaczywszy Biblię, starał się, żeby pozwolono mu ją przeczytać. Wiedział, jakie zdanie na ten temat ma jego ojciec, ale chciał osobiście się przekonać, co to za księga. Hinduiści mają ponad 330 miliardów bogów i Naseeb z bojaźnią oddawał cześć „kamieniom, psom, słoniom, małpom, szczurom, drzewom, rzekom, górom, słońcu, księżycowi, wszystkiemu”. Z początku nie rozumiał Pisma Świętego, ale po jakimś czasie zaczęły go nawiedzać sny, w których poznał wiele wspaniałych odpowiedzi na nurtujące go pytania. Zaczął doświadczać pokoju ducha i odczuwać Potęgę rządzącą wszechrzeczą.

 

Potem, spotkawszy człowieka, który przyjechał z daleka na tereny, gdzie mieszkał Naseeb, zapytał go, jak można lepiej zrozumieć tę księgę. Mężczyzna odesłał go do Sheer Memorial Hospital w mieście Banepa. Naseeb tak bardzo pragnął poznać prawdę i dowiedzieć się, która religia na świecie jest prawdziwa, że zostawił stałą, pewną pracę państwową i udał się do Banepa. Po tygodniu studiowania Biblii wiedział już, że znalazł religię, której szukał. Przestudiowawszy wiele zagadnień z pastorem, zapragnął przyjąć chrzest, ale kaznodzieja obawiał się spełnić jego prośbę z uwagi na gwałtowne prześladowania, trwające w owym czasie. Naseeb nalegał i 28 marca 1975 r. został ochrzczony w pobliskiej rzece. Kiedy ukończył studia w Pune w Spicer Memorial College, pastor Basnet z żoną Ramą zostali prezenterami audycji Głos Nadziei w Nepalu.

 

© Benjamin D. Schoun/Ministry
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

1. Robert Eric Frykenberg, Christanity in India: From Beginning to the Present (Oxford: Oxford University Press, 2008), viii.
2. Adrian Petersen, mail do autora z 18 czerwca 2010 r.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni