header
 

Redaktor Richards, legenda adwentystycznego radia

Redaktor Richards, legenda adwentystycznego radiaDoktor Harold Marshall Sylvester Richards (1894-1985), twórca programu radiowego Głos Proroctwa, przyszedł na świat w amerykańskim Davis City w stanie Iowa. Zarówno jego ojciec Halbert M.J. Richards, jak i dziadek ze strony ojca byli kaznodziejami ewangelii. Jako młody chłopak, Harold postanowił, że i on poświęci życie głoszeniu dobrej nowiny. Pracy misyjnej posmakował podczas wakacji, pomagając ojcu w kampanii ewangelizacyjnej. Ukończywszy w 1914 r. w stanie Kolorado szkołę średnią Campion Academy, poprowadził pierwszą serię spotkań ewangelizacyjnych w wiosce położonej wysoko na stokach góry Pikes Peak.

 

Naukę kontynuował w Washington Missionary College (obecnie Columbia Union College) w Takoma Park w Maryland, który ukończył w 1919 r. Pierwszą placówkę jako pastor objął w Ottawie w Kanadzie, gdzie poznał młodą nauczycielkę Mabel Anabel Eastman, z którą ożenił się jeszcze w 1920 r.

 

W tym samym roku zaświtał mu pomysł dzielenia się ewangelią drogą radiową, ale marzenie miało się spełnić dopiero za dziesięć lat. Tymczasem służba młodego kaznodziei przebiegała pomyślnie, a przedstawiane przezeń wielkie tematy biblijne budziły często duże zainteresowanie.

 

W 1926 r. braterstwo Richards objęli placówkę w Kalifornii, gdzie prowadzili udane spotkania ewangelizacyjne m.in. w takich miastach, jak: Fresno, Bakersfield, Lodi, Los Angeles, Long Beach i San Diego.

 

Pod koniec lat 20 pastor Richards eksperymentował z radiem, reklamując swoje spotkania ewangelizacyjne w środkowej Kalifornii, ale stałą przygodę z radiem rozpoczął od 1929 r., gdy KNX w Los Angeles i inne rozgłośnie zapoczątkowały emisję programów Rodzinne nabożeństwo, które prowadził wespół z innymi kaznodziejami. Realizowany przez niego codziennie cykl wykładów ewangelizacyjnych w kalifornijskim mieście Huntington Park transmitowano za pośrednictwem stacji KGER w Long Beach, a radiofonia przewodowa, łącząca to miejsce ze stacją KMPC w Beverly Hills, umożliwiła mu robienie programów cotygodniowych. Siedziba jego rozgłośni mieściła się w odnowionym kurniku za garażem.

 

W styczniu 1937 r. program objął kilka rozgłośni w ramach sieci Don Lee Broadcasting System i w tymże roku nadano mu nową nazwę: Głos Proroctwa.

 

Doktor Richards powtarzał nieraz, że podczas całej swojej radiowej pracy misyjnej najbardziej ekscytująca była bodaj pierwsza audycja wyemitowana w niedzielę 4 stycznia 1942 r. za pośrednictwem 89 rozgłośni w ramach sieci Mutual Broadcastig System, dostępna dla słuchaczy od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych po zachodnie.

 

W następnym miesiącu zapoczątkowano działalność pierwszej ogólnokrajowej adwentystycznej szkoły korespondencyjnej. Od tamtej pory w samej tylko Ameryce Północnej ukończyło ją blisko milion osób.

 

Dziesiątki adwentystycznych kaznodziejów, zainspirowanych przykładem Richardsa, zaczęło nadawać na całym świecie audycje Głos Proroctwa (lub Głos Nadziei) w 36 językach. Dopełnienie ich działalności ewangelizacyjnej w ponad 1100 rozgłośniach stanowią kursy biblijne dostępne w 80 językach, oferowane przez 144 szkoły korespondencyjne.

 

Richards nie dążył do sławy, lecz jedynie do tego, aby miliony ludzi na całym świecie poznały Chrystusa. Pełna poświęcenia służba spotkała się z uznaniem w branży, tak iż w 1967 i 1970 r. uhonorowano go nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Prezenterów Religijnych, a w 1960 r. adwentystyczna uczelnia Andrews University przyznała mu doktorat honorowy.

 

Na wręczenie wyróżnienia w 1960 r. laureat przyjechał z zaproszonym synem H.M.S. Richardsem Jr. – ewangelistą i pastorem z Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. W 1969 r. 75-letni dr H.M.S. Richards, pełnoetatowy kierownik Głosu Proroctwa, odszedł na emeryturę. Przez następnych szesnaście lat, do śmierci w 1985 r., pomagał swojemu synowi, którego mianowano dyrektorem i prezenterem programu. H.M.S. Richards Jr. pełnił tę funkcję do końca 1992 r., kiedy to zastąpił go Lonnie Melashenko, on sam zaś został prezenterem honorowym.

 

Małżeństwo Richards miało łącznie czworo dzieci. Virginia (po mężu Cason), ich najstarsze dziecko, napisała wiele piosenek dla dzieci, prowadzi własną cotygodniową audycję radiową w akademickiej rozgłośni KCDS w Pacific Union College i jest szeroko znana z publicznych przemówień.

 

Kenneth E.H. Richards, drugi syn, jest kaznodzieją ordynowanym. W 1974 r. objął w Głosie Proroctwa stanowisko pracownika naukowego, a od 1986 r. pełni funkcję asystenta prezentera.

 

Najmłodszy syn, „Jan”, ma wyższy stopień naukowy z filozofii i wykłada na jednej z kalifornijskich uczelni.

 

Doktor Richards, niestrudzony czytelnik i badacz, pozostał w naszej pamięci pilnym studentem Biblii, którą prawie zawsze nosił w kieszeni. Stale szukał użytecznych informacji w wielu dziedzinach naukowych, a to, co znalazł, we właściwy sobie sposób wykorzystywał w swoich zawsze świeżych, tętniących życiem przesłaniach, docierających do ludzkich serc.

 

Z powodu natchnionego zwiastowania ewangelii rozchwytywano go na spotkaniach namiotowych i innych dużych zjazdach wyznawców na całym świecie. Słuchacze zawsze odnosili wrażenie, że podczas kazania odczuwali obecność Jezusa. Dla kaznodziejów na całym globie Richards stał się wzorem chrystocentrycznego głoszenia ewangelii. Potrafił inspirować pastorów i otrzymywał liczne zaproszenia, aby przemawiać na ich konferencjach.

 

Kiedy zobaczyłem jego domową biblioteczkę, moim oczom ukazał się raj bibliofila. Ściany od góry do dołu pokryte były półkami z książkami, ponadto dwa rzędy półek biegły przez środek pokoju. Napisał w tym pomieszczeniu wiele radiowych kazań oraz tysiące wersów swojego poematu Have Faith in God (Miej wiarę w Boga), którymi dzielił się co tydzień w Głosie Proroctwa.

 

Oprócz setek kazań radiowych, drukowanych przez Głos Proroctwa w formie broszurowej, napisał kilkadziesiąt innych broszur, a także kilka książek, m.in. The Indispensable Man, Promises of God, Co mówił Jezus, Feed My Sheep, Look to the Stars, Why I Am a Seventh-day Adventist, One World, Revival Sermons i Day After Tomorrow. Jego własna historia opowiedziana jest w książce Man Alive, napisanej przez jego córkę, oraz w książce H.M.S. Richards: A Biography, autorstwa niżej podpisanego.

 

© Robert E. Edwards/ Voice of Prophecy
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni