header
 

Początki adwentystycznej misji radiowej

Początki adwentystycznej misji radiowejW tym roku Światowe Radio Adwentystyczne (Adventist World Radio) będzie obchodzić swoje czterdzieste urodziny. Pierwsza audycja AWR popłynęła w eter 1 października 1971 r., wyemitowana z portugalskiego miasta Sines za pośrednictwem krótkofalowej stacji małej mocy.

 

W niniejszym artykule przyjrzymy się wydarzeniom w adwentystycznym świecie radiowym, które doprowadziły do powstania AWR.

 

Pierwsza transmisja radiowego programu adwentystycznego nastąpiła 25 III 1922 r., kiedy radio było jeszcze nowym medium. Audycję nadała rozgłośnia mieszcząca się na Andrews University w Berrien Springs w stanie Michigan (wtedy uczelnia nosiła nazwę Emmanuel Missionary College) pod (amatorskim) znakiem nadawczym 8AZ. Operatorem stacji był John Fetzer z Lafayette, miasteczka w stanie Indiana, leżącego na południe od Berrien Springs. Oficjalna inauguracja rozgłośni radiowej nastąpiła rok później pod znakiem wywoławczym KFGZ.

 

A teraz przenieśmy się do Kanady do roku 1922. Doktor O.S. Parrett – dyrektor niedużego adwentystycznego szpitala na wyspie Vancouver, leżącej na Pacyfiku tuż przy kontynentalnej części Kolumbii Brytyjskiej – miał przyjaciela, który zbudował własną radiostację o mocy 5 watów, nadającą pod znakiem wywoławczym CHCE na częstotliwości 750 kHz, i który w połowie roku, kiedy moc stacji wzrosła do 20 watów, zaprosił go do poprowadzenia serii programów na temat zdrowia.

 

W ciągu następnych kilku lat dr Parrett wystąpił w audycjach radiowych także w innych stacjach, m.in. CFCL Victoria na wyspie Vancouver, o mocy 500 watów, nadającej na częstotliwości 750 kHz; CNRV w Vancouver, o mocy 500 watów, nadającej na częstotliwości 1100 kHz; CFCN w Calgary w prowincji Alberta, o mocy 750 watów, nadającej na częstotliwości 690 kHz.

 

Kolejny przeskok – i oto jesteśmy w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w mieście Allentown w stanie Pensylwania, gdzie pastor H.A. Vandeman nadaje swoją pierwszą audycję w rozgłośni WCBA o mocy 50 watów, pracującej na częstotliwości 1180 kHz. Przez okres około dziesięciu lat Vandeman z pomocą kilku innych osób wyemitował za pośrednictwem stacji WCBA wiele różnych programów, a ponadto udzielał się w radiu WCOD w niedalekim Herrisburgu.

 

Być może niektórzy pamiętają, że George Vandeman, syn pastora H.A. Vandemana, powołał do życia program telewizyjny It Is Written (Napisano), który gości w naszych domach od 1955 r.

 

A teraz powędrujmy do Springfield w stanie Massachusetts. Od roku 1924 działała tam stworzona przez formę Westinghouse Electric Corporation rozgłośnia WBZ o mocy 1500 watów, nadająca na częstotliwości 900 kHz. Operatorem stacji był pastor W.A. Spicer, od którego imienia pochodzi nazwa Spicer Memorial College w Poona w Indiach. W styczniu 1924 r. Spicer zaprezentował w piątkowy wieczór i sobotni ranek pierwsze odcinki serii audycji, na które składała się muzyka i mówione Słowo Boże.

 

Trzy lata później W.W. Prescott, kolejny pastor, podobny cykl cotygodniowych programów zaczął emitować na częstotliwości 1389 kHz w Lincoln w stanie Nebraska za pośrednictwem 100-watowej stacji KFOR.

 

I tak oto doszliśmy się do ery dr. H.M.S. Richardsa, wybitnego założyciela funkcjonującej do dziś słynnej audycji Voice of Prophecy (Głos Proroctwa). Richards po raz pierwszy wystąpił na antenie z krótkim ogłoszeniem cyklu publicznych wykładów, przeprowadzanych w Bakersfield w Kalifornii. Nowa, nieduża rozgłośnia funkcjonowała pod znakiem wywoławczym KERN na częstotliwości 1410 kHz, a ogłoszenie poszło w eter w lutym 1927 r.

 

Doktor Richards udzielał się w różnych stacjach w Kalifornii przez wiele, wiele lat od końca lat 20, były to m.in.: KMJ Fresno w 1928 r.; KNX Hollywood w 1929 r., KJER Long Beach w 1930 r., KFI Los Angeles w 1934 r. W 1937 r. stworzono program Voice of Prophecy, emitowany za pośrednictwem kalifornijskiej sieci Don Lee-Mutual. Na początku 1942 r. audycja Voice of Prophecy została wyemitowana dzięki sieci Mutual przez 89 ogólnokrajowych stacji. Jeszcze w tym samym roku liczba ta wzrosła do 225 krajowych rozgłośni.

 

© AWR Wavescan/NWS 101 przy współpracy Adriana Petersona
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni