header
 

Wesprzyj misję służby radiowej!

Wesprzyj misję służby radiowej!Światowe Radio Adwentystyczne (ang. AWR) co roku organizuje zbiórkę finansów na działalność i nowe projekty misyjne. Poniżej prezentujemy wywiad z prezesem AWR Dowellem Chowem, który wyjaśnia, czym jest kolekta i dlaczego ma takie znaczenie dla działalności AWR, a także przedstawia plany na najbliższy okres.

 

Czym jest „doroczna kolekta” na AWR?

 

DC: Wszystkie instytucje i sekretariaty Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów mają w kalendarzu swój dzień, w którym na całym świecie zbierane są pieniądze na ich działalność. W większości z trzynastu globalnych wydziałów Kościoła datki na AWR zbiera się zazwyczaj w drugą sobotę marca. Wyznawcy z całego świata mogą w ten sposób wesprzeć nasze radio jednorazową darowizną.

 

Jak duża część funduszy AWR pochodzi z tej kolekty?

 

DC: AWR ma dwa główne źródła finansowania:

 

1) środki z ofiar dziesięcinowych, które przechodzą przez Generalną Konferencję i stanowią około 25% całego budżetu AWR na rok 2011;

 

2) środki z dorocznej kolekty, część ofiar składanych na misję światową przez cały rok, datki bezpośrednie oraz zapisy spadkowe ofiarodawców.

 

Doroczna kolekta stanowi około 8% budżetu, a zatem jest podstawowym źródłem finansowania AWR. Największe kwoty z kolekty wpływały zazwyczaj z wydziałów: Północno-, Południowo- i Środkowoamerykańskiego, Euro-Afrykańskiego oraz Południowopacyficznego.

 

Na co przeznaczane są pieniądze z tej kolekty?

 

DC: Pokrywamy z nich koszty produkcji i transmisji (czas antenowy) programów. Inne wydatki, np. wynagrodzenie dla pracowników, pokrywane są ze środków wyasygnowanych przez Kościół.

 

W miejscach, do których AWR w mniejszym stopniu kieruje swoje programy, np. w Ameryce Północnej czy Australii, rodzi się pytanie, czy ofiarować pieniądze na wsparcie potrzeb w innych częściach świata, czy też wykorzystywać je na lokalne potrzeby?

 

DC: Jak stwierdzono w kościelnym dokumencie Church Policy, priorytetem AWR jest „docieranie z programami w rejony cechujące się ograniczonymi możliwościami ewangelizacyjnymi, niskim odsetkiem adwentystów, dużą powierzchnią, brakiem dostępu do innych mass mediów oraz innymi wyjątkowymi okolicznościami. Obszary takie znajdują się w geograficznym Oknie 10/40”.

 

Dzięki jednak wykorzystaniu nowoczesnych zdobyczy techniki Światowe Radio Adwentystyczne można teraz usłyszeć we wszystkich krajach na kuli ziemskiej: nasze programy dostępne są w Internecie w formie podkastów i w systemie on demand (także w języku polskim – przyp. tłum.). W ten sposób działalność ewangelizacyjna AWR poszerzyła się i mamy możliwość kontaktu ze słuchaczami na całym świecie przez okrągłą dobę siedem dni w tygodniu.

 

Ale pomimo większej dostępności moim zdaniem idea, aby cały Kościół pomagał w poszczególnych przedsięwzięciach misyjnych, nie straciła na aktualności. AWR ma i tak pod tym względem szczęście.

 

W porównaniu z wieloma krajami mamy znakomite warunki: choć wielu z nas może sobie w kółko słuchać poselstwa o zbawieniu, miliardy ludzi jeszcze o prawdziwym Bogu nie słyszały.

 

Ktoś trafnie powiedział, że dopóki poselstwa nie głosi się wszędzie, nie głosi się go nigdzie. Adventist World Radio zajmuje się docieraniem na całym globie do najtrudniej dostępnych zbiorowości w ich własnych językach!

 

Mimo że Ameryka Północna nadal stanowi główne źródło naszego finansowania i przede wszystkim tu właśnie zbieramy pieniądze na naszą działalność, to jednak otrzymujemy także hojne datki od darczyńców w innych krajach, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

 

Nad jakimi nowymi przedsięwzięciami pracuje obecnie AWR?

 

DC: Jednym z priorytetów jest dla nas tworzenie audycji w nowych językach. W Indiach na przykład trwa obecnie produkcja programów w językach gudżarati i orija. Ponadto bardzo cieszy nas znalezienie potencjalnych producentów, mogących stworzyć audycje w narodowych językach Bhutanu: tybetańskim i dzongkha.

 

Mamy również rzadką okazję rozpocząć w Indiach nadawanie za pośrednictwem radiostacji FM, co wcześniej nie było tam możliwe. Dzięki temu dotrzemy do wielu megamiast w tym ludnym kraju.

 

W Nepalu – do niedawna hermetycznym kraju hinduistycznym – AWR, oprócz emisji programów na falach krótkich, produkuje teraz audycje nadawane za pośrednictwem piętnastu lokalnych rozgłośni FM. Ponadto powstają kolejne stacje, a oddźwięk ze strony słuchaczy jest bardzo pozytywny.

 

AWR ma także na swoim koncie ufundowanie lokalnych rozgłośni FM w Afryce. Planujemy stworzenie nowych stacji w Ghanie, Kongo, Angoli oraz jednej na Wyspach Kanaryjskich, ufundowanej wespół z adwentystyczną Unią Hiszpańską i Wydziałem Euro-Afrykańskim. Ta ostatnia stacja to coś szczególnego z uwagi na możliwość dotarcia do wielu społeczności i miast w sąsiednim Maroku.

 

AWR współsponsorowała również stację o dużej mocy w Ceucie – położonej w Afryce Północnej hiszpańskiej enklawie, graniczącej z Marokiem i Gibraltarem – która nadaje obecnie audycje w pięciu językach.

 

© Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław KamińskiJuż 9 kwietnia 2011 będzie sposobność aby wesprzeć swoimi darami, podczas sobotniej kolekty w zborach, misję Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego Głos Nadziei! Dar możesz przekazać także poprzez lokalną diecezję lub konto bankowe. Liczy się każda złotówka! Już teraz z góry dziękujemy!

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni