header
 

Wśród ruin imperium Majów

Wśród ruin imperum MajówJeśli uda wam się spotkać pastora Albino Ixcota, kierownika do spraw łączności adwentystycznej Misji Gwatemalskiej, to może on zasypać was opowieściami o tym, w jaki sposób radio dociera do najodleglejszych zakątków Gwatemali. Oto jego opowieść:

Kilka lat temu młody pastor – Rene Martinez – usłyszał pogłoski na temat mieszkańców pewnej wioski, którzy święcili sobotę. Wioska była oddalona o koło 300 kilometrów od miejsca jego zamieszkania, i znajdowała się w prowincji El Peten. Prowincja ta zajmuje 36 000 kilometrów kwadratowych – powierzchnię większą niż Puerto Rico i Jamajka razem wzięte. Pomiędzy rokiem 600 p.n.e., a rokiem 900 n.e. była ona siedzibą starożytnego imperium Majów.

Pastor Martinez wiedział, że nie będzie mógł pojechać samochodem, ze względu na zły stan dróg na tamtym terenie. Wchodziła w grę tylko dwudniowa podróż motocyklem, zwłaszcza że wioska ta położona jest wśród pasma wysokich gór. Pastor z młodzieńczą werwą i wielką radością wyruszył w podróż, która miała mu przynieść wiele niespodzianek.

Mała grupka ludzi bardzo serdecznie przywitała pastora Martineza. Pierwszą rzeczą, która go zaskoczyła był fakt, że oprócz zachowywania biblijnego dnia świętego (soboty), ludzie ci praktykowali także biblijne zasady zdrowego żywienia. Zdziwiła go również ich dobra znajomość Biblii. Na dodatek śpiewali adwentystyczne pieśni!

Kluczem do rozwiązania tej zagadki był mały tranzystorowy odbiornik radiowy, którego antena umieszczona była na drzewie obok domu. Przez ponad cztery lata mieszkańcy tej wioski słuchali programów radiowych Głosu Nadziei nadawanych z Gwatemali.

Każdego wieczoru grupa ludzi zbierała się w pewnym domu, w którym na środku stołu stało radio. W każdą sobotę mieszkańcy tej wioski zbierali się, aby słuchać pieśni, lekcji Szkoły Sobotniej i kazań. – To było jak siedzenie przy stole i spożywanie chleba życia – mówił pastor Martinez.

Podczas pobytu w wiosce, pastor Martinez ochrzcił 12 osób. Zanim powrócił do Gwatemali, spotkała go jeszcze jedna niespodzianka. Przywódca grupy przesunął dziecięce łóżeczko, stojące w rogu chaty i zaczął kopać w ubitej ziemi. Po chwili wyjął małą skrzynkę. Znajdowały się w niej monety i stare banknoty – były to dziesięciny oraz dary składane każdego tygodnia przez tę małą grupę wiernych wyznawców w ciągu czterech lat! Cieszyli się, iż mogli przekazać te fundusze pastorowi Martinezowi.

Ci nowi adwentyści dnia siódmego postanowili podzielić się swoją wiarą z mieszkańcami sąsiedniej wioski Las Cruces, oraz innych wsi leżących na terenie El Peten. Gdy nie ma pastora, który mógłby nauczać w sobotę, słuchają audycji Głosu Nadziei.

- Nie myślcie, że jest to jedyna historia – śmieje się pastor Ixcot. – Każdego tygodnia słyszę wiele podobnych opowieści o tym, jak programy Adventist World Radio wpływają na losy ludzi.

 

Głos Nadziei na rynku miejskim

Mario Monterroso mieszka w Palestina de los Altos – małej miejscowości znajdującej się na zachodnim płaskowyżu Gwatemali, około 220 kilometrów od stolicy – mówi pastor Ixcot.

Władze tamtego miasteczka pozwoliły Mario na zainstalowanie w centrum rynku miejskiego dużego głośnika. W każdą sobotę rano, pomiędzy godziną siódmą a dziewiątą, można było usłyszeć program nadawany przez Radio Głos Nadziei. Był to czas, kiedy ludzie udawali się do pracy albo na zakupy. Wielu z nich przystawało i przysłuchiwało się emitowanym programom, a następnie zadawało pytania Mario, który zawsze stał obok i zapraszał do uczestnictwa w Szkole Sobotniej.

- W 1992 roku ochrzciliśmy 25 osób i mamy tam teraz swój własny kościół – mowi pastor Ixcot. W pobliżu istnieją również dwa inne mniejsze zbory. Do dziś w każdą sobotę, na rynku w Palestina de los Altos pośród straganów handlarzy, możecie usłyszeć programy Radia Głos Nadziei.

 

© Walter Scragg i Andrea Steele/Adventist World Radio
Tłum. Piotr Lazar
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni