header
 

Koniec ery przemysłowej w Kościele

Koniec ery przemysłowej w KościeleMój przyjaciel Seth Godin wyraził publicznie uznanie dla napisanej przeze mnie książki The Last TV Evangelist (Ostatni kaznodzieja telewizyjny). Ostatnio napisał świetny post o kryzysie, na który jego zdaniem składają się dwa czynniki: 1) kryzys finansowy, który ma charakter cykliczny i po jakimś czasie mija; 2) kryzys ery przemysłowej, który zagości już na dobre. Oto cząstka jego przemyśleń:

 

Obawiam się, że ten drugi nie zechce nas już opuścić. To kryzys ery przemysłowej, kryzys okazywania hojnej pomocy, którą otrzymują pracownicy i firmy wskutek rosnącej wydajności, a zarazem pomimo nienajlepszego wizerunku na rynku. Krótko mówiąc, to kryzys polityki w stylu: jeśli jesteś stąd, musimy od ciebie kupować; pracujesz w mieście, musimy cię zatrudniać; jesteś rzemieślnikiem, nie możemy cię zastępować maszyną. Takie podejście to już historia. Towar, który tylko jest coś wart, może dziś nabyć po najniższej cenie każdy i wszędzie. Dlatego właśnie na rynku zapanowały cieplarniane warunki dla bylejakości.

 

Seth ma rację. Kiedy przeczytałem jego spostrzeżenia, przyszła mi do głowy myśl o „Kościołach i ośrodkach misyjnych ery przemysłowej”. W chrześcijańskim świecie aż nazbyt wiele organizacji, które 5, 10, 20 lat temu odniosły sukces, nie zdaje sobie sprawy, że ta epoka odeszła już do przeszłości.

 

Nieraz uczestniczę w spotkaniach marketingowych, na których liderzy zachodzą w głowę, dlaczego nie mogą powtórzyć sukcesu z lat 2005, 2000, 1995 albo jeszcze wcześniejszych. „Ej, co jest – zdają się mówić – skoro wtedy takie metody zdawały egzamin, to czemu dzisiaj nie działają?”. Nie uświadamiają sobie jednak, że ta epoka już minęła. Zmieniają się odbiorcy. Zmieniają się dobroczyńcy. Zmieniają się kultury. Zmienia się cały świat. Seth pisze:

 

Protekcjonizm tego problemu nie rozwiąże. Nic też nie da przywrócenie do życia starych zakładów przemysłowych ani wściekłe krzyki frustrata. Jedyne wyjście to potraktować obecną sytuację jako szansę. Każda rewolucja, nim zacznie przynosić korzyści, musi najpierw obrócić stary system w perzynę.

 

Jezus karcił współczesnych przywódców religijnych za to, że nie potrafili rozpoznać znaków czasu. Ja dzisiaj robię to samo. Świat podlega zmianom, a jednak stanowczo zbyt wiele Kościołów, ośrodków misyjnych i organizacji non-profit wciąż ogląda się wstecz, wykorzystując sprawdzone schematy – i tym samym stale ponosi fiasko.

 

Seth wie, że krocząc utartymi ścieżkami, jedynie oddalacie się od osiągnięcia prawdziwego sukcesu. Przestańcie żyć dniem wczorajszym. Przestańcie mieć pretensje do swoich ludzi za to, że nie potrafią powtórzyć sukcesów z przeszłości. Rozejrzyjcie się dookoła. Ta epoka to już historia.

 

Czas zacząć żyć dniem jutrzejszym.

 

© Phil Cooke/Society of Adventist Communicators
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Phil Cooke to doprawdy rzadki okaz – doktor teologii pracujący w Hollywood w charakterze producenta. Jego blog uchodzi za jedno z najbardziej inspirujących źródeł internetowych na temat religii, kultury i mediów. Jako szef firmy Cooke Pictures, mieszczącej się w Santa Monica w Kalifornii, doradza wielu największym na świecie, najskuteczniejszym religijnym organizacjom medialnym non-profit. Wypowiada się na tematy związane z religią i mediami, wnosząc świeże spojrzenie na obecność religii w mediach i sferze publicznej. Niedawno wydał nową książkę pt. „Branding Faith: Why Some Churches and Non-Profits Impact the Culture and Others Don't” (Promocja wiary, czyli Dlaczego niektórym Kościołom i organizacjom non-profit udaje się oddziaływać na kulturę, a innym nie).
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni