header
 

Media kościelne w ręce zawodowców!

Media kościelne w ręce zawodowców!Adwentystyczne zbory, niosąc ewangelię, muszą w większym stopniu wykorzystywać środki przekazu.

 

Ellen White, założycielka naszego Kościoła, wypowiadała się na ten temat jasno i wyraźnie: „Aby zanieść ludziom światło, musimy się posłużyć każdym uzasadnionym środkiem. Należy wykorzystywać prasę, należy zaprząc każdą agencję reklamową, która zwróci uwagę ludzi na nasze dzieło” (Testimonies, t. 6, s. 36).

 

Gdyby trzymano się tego zalecenia, skuteczność szerzenia ewangelii na świecie mogłaby się znacznie poprawić.

 

W Zambii – gdzie jest najwięcej adwentystów spośród wszystkich krajów na terenie Wydziału Afryki Południowej i Oceanii – środków przekazu nie wykorzystuje się w pełni jako skutecznego środka ewangelizacyjnego.

 

Wielu kościelnych przywódców nadal zwiastuje dobrą nowinę zwykłymi metodami, tzn. głosząc kazania i wykłady w zborach, na spotkaniach namiotowych i masowych zgromadzeniach. Stąd też ich poselstwa docierają jedynie do ograniczonej liczby ludzi.

 

Swoimi spostrzeżeniami na temat potrzeby wykorzystania mass mediów w ewangelizacji podzieliłem się z wieloma adwentystycznymi przywódcami, ale Kościół w Zambii wciąż pod tym względem kuleje. Jedną z przyczyn może być brak wykwalifikowanych dziennikarzy i piarowców w Sekretariacie ds. Mediów, co tym samym zmniejsza szanse Kościoła na ewangelizację za pośrednictwem środków przekazu.

 

Według Billy'ego Kazoki, adwentystycznego redaktora lokalnej rozgłośni Radio Feniks, Kościół adwentystyczny ma mnóstwo możliwości ewangelizowania poprzez media, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. W ten sposób można dotrzeć do dużej, zróżnicowanej grupy odbiorców zarówno w kraju, jak za granicą.

 

Radio Feniks na przykład emituje codziennie program pt. Przegląd prasy, w którym czytane są wybrane artykuły z gazet napływających do redakcji. Kościół może to wykorzystać, nadsyłając po prostu do rozgłośni czasopisma adwentystyczne. Ta sama stacja nadaje w niedzielny poranek audycję muzyczną, którą prowadzi adwentysta – oto kolejny sposób ewangelizacji za pośrednictwem mediów.

 

Inną metodą ściągnięcia przez Kościół adwentystyczny uwagi prasy lub innych mediów jest patronowanie różnym imprezom – jak np. Dzień Sportu czy Festiwal Muzyczny – i jednoczesne zaproszenie osobistości do pełnienia honorów gospodarza lub jedynie samego uczestniczenia. O danej imprezie należy poinformować wcześniej media.

 

Piarowcy mogą ponadto zwrócić się do producentów i redaktorów z propozycją, aby zapraszali do radiowych i telewizyjnych talk show adwentystycznych gości, albo też prowadzili w gazetach rubryki, w których adwentyści publikowaliby felietony i eseje na takie tematy, jak np.: HIV/AIDS, narkotyki, małżeństwo czy finanse.

 

Aby Kościół wykorzystał takie możliwości, przywódcy muszą się zastanowić nad wybraniem kompetentnych dziennikarzy lub specjalistów od public relations, którzy by dbali o jego wizerunek. Takie osoby wiedzą, jak uskutecznić prowadzoną przez Kościół ewangelizację poprzez jego promocję.

 

Fachowcy ci rekrutują się nierzadko spośród samych adwentystów. Powinni być wybrani do zarządzania Sekretariatem ds. Informacji, tak aby nie znajdował się on w rękach ludzi bez wykształcenia w dziedzinie dziennikarstwa lub public relations.

 

© Brian Hatyoka/Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni