header
 

Radiowa misja w Tanzanii

Radiowa misja w TanzaniiNależąca do adwentystycznej Unii Tanzańskiej i nadająca z miasta Dar es Salaam rozgłośnia Jutrzenka FM została bezpośrednio wykorzystana jako adwentystyczne forum ewangelizacyjne, dzięki któremu ochrzczono 219 osób.

 

Seria audycji ewangelizacyjnych, trwała bez przerwy sześć miesięcy. Podczas tego okresu radio zapraszało na antenę mówców do wygłaszania kazań. Zorganizowano ponadto dziewięć masowych zgromadzeń ewangelizacyjnych, podczas których Słowo Boże głosiło ośmiu mówców: Jonas Singo (pastor okręgowy Kigamboni), Richard Khaniki (dyrektor rozgłośni Jutrzenka FM), Joram Machage (pastor okręgu Tabata), Ildifonce Tirumanywa (pastor okręgu Yombo), Flighton Moffat (świecki ewangelista), dr Sabato Rushina (lekarz i świecki ewangelista), David Mbaga (pastor okręgu Kitunda) i Dominic Mapima (adwentystyczny koordynator do spraw islamu z Diecezji Wschodniej).

 

Sześć z dziewięciu zgromadzeń zakończyło się chrztami, dzięki czemu do Kościoła przyłączyło się 219 osób. Oprócz reklamowania zgromadzeń na antenie – osiem zborów współpracowało z rozgłośnią za pośrednictwem wyznawców, którzy rekomendowali programy swoim bliskim.

 

Podczas cyklu masowych zgromadzeń ewangelizacyjnych – wśród zborów rozprowadzono osiemset kursów z serii Głos Proroctwa, a wyznawców poproszono, by zapisywali na nie chętne osoby i pomagali im je zrobić. Akcje zaowocowały wydaniem stu dyplomów ukończenia kursu. W rozprowadzaniu kursów brały udziały następujące zbory z Dar es Salaam: Kościół Adwentystyczny Mwenge, Kościół Adwentystyczny Mzizima, Kościół Adwentystyczny Ushindi, Kościół Adwentystyczny Makongo Juu i Kościół Adwentystyczny Segerea.

 

Radio Jutrzenka FM mieści się nieopodal Kościoła Adwentystycznego Ushindi. Pod koniec każdego kazania wystosowywano apel, zachęcający słuchaczy do udania się do zboru Ushindi po dalsze wskazówki i przyjęcie do Kościoła adwentystycznego. Apel kierowano również do tych, którzy mieszkali daleko od Ushindi – tych poinstruowano, aby udali się do najbliższego zboru adwentystycznego i przedstawili jako ludzie zainteresowani adwentystycznymi naukami. Po każdym chrzcie osobom, które mieszkały bliżej innych zborów, poradzono, by przenieśli swoje członkostwo ze zboru Ushindi do tego zboru, najbliżej którego mieszkają.

 

Do sukcesu przyczyniła się kreatywność pracowników radia, której kierunek nadawał pastor Richard Kahaniki, dyrektor rozgłośni. Aby osiągnąć taki sukces, z ludzkiej strony wystarczy jedynie kaznodzieja i współpraca lokalnych zborów. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody przeprowadzania kampanii ewangelizacyjnej, nie trzeba prosić władz państwowych o zezwolenie na głoszenie kazań. Sposób jest tani i przy tym dociera do wielu osób. Ponadto za pośrednictwem radia można dosięgnąć wszystkich warstw społecznych, także osób ze sfery rządzącej. Niektóre z kazań wygłaszano na żywo w studiu, inne najpierw nagrywano, a później odtwarzano na antenie.

 

Każde zgromadzenie, na którym przemawiał kaznodzieja, kosztowało 520 tys. szylingów tanzańskich, z czego 300 tys. szło na czas antenowy, 150 tys. na kursy Głos Proroctwa, a 50 tys. na reklamy w tygodniu poprzedzającym dane zgromadzenie. Środki finansowe pochodziły od miejscowych zborów, grup i jednostek.

 

Komentując udaną kampanię, pastor Richard Khaniki cieszył się, że stacja realizuje misję, do której została powołana. Zwrócił się także z apelem do udziałowców rozgłośni o dalsze wspieranie jej działalności: „Nie posiadam się z zachwytu z powodu tego, czego udało się dokonać, ponieważ radio urzeczywistnia cel, w jakim zostało stworzone. Apeluję do akcjonariuszy rozgłośni o wspieranie jej, tak aby jej działanie mogło objąć zasięgiem również inne tereny”.

 

© Tanzania Union Mission
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni