header
 

Radio zza Żelaznej Kurtyny

Radio zza Żelaznej KurtynyCzy pamiętasz „zimną wojnę”? Ucieczki przez mur berliński? Jakże trudno było wówczas być chrześcijaninem? Wszystko to zmieniło się w ciągu ostatnich 20 lat i jakże łatwo dziś można zapomnieć o tym, iż Adventist World Radio, rozpoczynając swoja działalność w 1971 roku, czyniło to z myślą, aby dotrzeć z Bożą ewangelią przede wszystkim do ludzi mieszkających w krajach tzw. bloku wschodniego.

Nadawane audycje wzbudzały tak duże zainteresowanie wśród słuchaczy iż rządy niektórych krajów zaczęły je zagłuszać.

Zamieszczamy tu zaledwie jedną z wielu historii, która opowiada o tym, jaki wpływ miały audycje AWR na zmianę poglądów religijnych ludzi, którzy żyli w tamtych trudnych czasach represji i prześladowań.

„Mam na imię Gunnar. Był listopad 1096 roku, kiedy po raz pierwszy usłyszałem program Głosu Nadziei. W tamtym okresie w Niemczech Wschodnich programy nadawane na falach krótkich, stanowiły jeden ze sposobów kontaktu z resztą świata. Zimowe wieczory były długie, a radiem interesowałem się od czasów, gdy byłem operatorem radiowym w wojsku. Na początku moim głównym celem były kontakty ze stacjami zachodnimi i wymiana danych technicznych – to było prawdziwe zwycięstwo, móc przedrzeć się przez Żelazną Kurtynę na Zachód.

Tak więc udało mi się nawiązać kontakt także z AWR-Europa. Przysłano mi broszurkę, która zwierała ulotkę z ofertą uczestnictwa w kursie biblijnym. Wypełniłem go i wysłałem.

Kontakt z AWR-Europa związany był głównie z moim hobby-krótkofalarstwem. Przysłano mi jednak pewne publikacje, a trzy miesiące później Korespondencyjna Szkoła Biblijna we Fridensau (ówczesne Niemcy Wschodnie) napisała do mnie. Międzynarodowy charakter tej stacji radiowej zrobił na mnie duże wrażenie.

Rozpocząłem więc pierwszą lekcję kursu i słuchałem programów radia Głos Nadziei. Stopniowo poznawałem zasady biblijne. Mniej więcej w połowie kursu postanowiłem pójść na nabożeństwo do Kościoła adwentystycznego. Miałem wtedy 29 lat, byłem żonaty i miałem dwoje dzieci. Moja żona wiedziała, że studiuję Biblię, ale do końca nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji moich wyborów. Gdy wszedłem do kościoła podczas nabożeństwa, od razu poczułem się jak w domu – wszyscy byli bardzo serdeczni. Poprosiłem pastora, aby odwiedził mnie w moim domu. Jeszcze kilka razy przyszedłem na sobotnie nabożeństwo.

Trudno mi było kontynuować swoje poszukiwania, gdyż moja żona nie wykazała żadnego zainteresowania spawami religijnymi, a w moim życiu miało jeszcze nastąpić wiele zmian. Przez pewien czas nie chodziłem do kościoła. Nie słuchałem także programów radiowych, ale tęsknota za Bogiem pozostała.

Bóg jednak zesłał takie wydarzenia i posłał takich ludzi, iż moja żona i ja coraz częściej myśleliśmy o sprawach duchowych. Znowu zacząłem chodzić do Kościoła adwentystów. Moja żona wiedziała, że traktuję to bardzo poważnie. Poszła więc tam razem ze mną. Od pierwszej chwili została serdecznie przyjęta przez wyznawców tego kościoła.

Pół roku po zburzeniu muru berlińskiego przyjęliśmy chrzest. Dziękuję pracownikom AWR-Europa i innym przyjaciołom za ich pomoc. Nade wszystko jednak dziękuję Jezusowi za czynienie możliwymi rzeczy wydawałoby się niemożliwych.”

 

© Walter Scragg i Andrea Steele/Adventist World Radio
Tłum. Piotr Lazar
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni