header
 

Internetowa misja w Ghanie

Internetowa misja w GhanieJako internetowy piarowiec doświadczyłem wspaniałych błogosławieństw w ewangelizacji z wykorzystaniem multimediów. Mieszkam w Ghanie, gdzie pod względem techniki cyfrowej większość społeczeństwa pozostaje w tyle za krajami rozwiniętymi.

 

Po raz pierwszy przeczytałem o Internecie w 1995 r. Pracowałem wówczas w charakterze pomocnika bibliotekarza, odbywając studia na Valley View University. Dwa lata później założyłem sobie pierwszą internetową skrzynkę pocztową, korzystając z Internetu dostępnego w urzędzie pocztowym. Internet był wtedy nieznanym medium większości mieszkańców Ghany.

 

Wykorzystywałem Internet do wyszukiwania newsów, ponieważ pełniłem funkcję zastępcy redaktora akademickiej gazetki wydawanej na mojej uczelni, a ponadto założyłem na jej terenie amatorską rozgłośnię. Po uzyskaniu w 1999 r. dyplomu licencjata otrzymałem posadę zastępcy pastora okręgowego w niewielkiej miejscowości bez infrastruktury umożliwiającej odbiór Internetu. Aby z niego korzystać, musiałem pokonywać odległość 50 km do większego miasta. Wcale się tym jednak nie przejąłem, bo uwielbiałem Internet. W roku 2001 przeniesiono mnie do dużego miasta, ale dopiero po trzech latach pewien biznesmen otworzył kafejkę internetową, która – ku mojej ogromnej uciesze – znajdowała się całkiem niedaleko mojego domu.

 

Pełniłem wówczas funkcję pastora okręgowego, odpowiedzialnego za szesnaście zborów. Przedyskutowałem z liderami poszczególnych zborów kwestię ważności ewangelizacji internetowej w naszym rejonie, a ci zgodzili się ze mną i w styczniu 2004 r. spośród wszystkich adwentystycznych okręgów w Ghanie nasz jako pierwszy utworzył własną stroną internetową. Celem witryny było ulepszenie wizerunku Kościoła na naszym terenie oraz zapewnienie zmyślnej bazy danych dla adwentystów w Ghanie i za granicą.

 

W tym samym roku, odwiedziwszy witrynę Globalnej Ewangelizacji, odkryłem, że do Ghany przyjeżdża na serię spotkań ewangelizacyjnych zespół ludzi w ramach kampanii Podziel się Jezusem (Share Him). Podekscytowany myślą, że jeden z prelegentów, Lisabeth Dolwig, przybędzie do mojego okręgu, skontaktowałem się z nią drogą internetową. Niestety, wskutek problemów z biletami i szczepieniami Lisabeth nie przyjechała, ale za pośrednictwem Internetu trwaliśmy we wspólnocie modlitewnej.

 

Ponieważ utrzymywaliśmy kontakt, w końcu udało jej się przyjechać do Ghany w 2006 r. Pełniłem rolę jej tłumacza, a pod koniec akcji ochrzciliśmy 70 osób. Lisabeth wsparła też finansowo budowę kościoła na 600 osób oraz zasiliła fundusz na budowę baptysterium i wykopanie studni z silnikiem elektrycznym, pompującym do niego wodę. Ponadto ufundowała roczny program dla nauczycieli biblijnych w moim rejonie, ofiarowała materiały do szkoły sobotniej dla dzieci, T-shirty dla naszego zespołu muzycznego oraz pieniądze dla biednych kobiet w Kościele. Na własne oczy przekonałem się, że Bóg umożliwił to wszystko za sprawą Internetu.

 

W 2006 r. przeniesiono mnie do innego okręgu, gdzie opiekowałem się osiemnastoma zborami i jednym szpitalem. Ponieważ mieszkałem pod dużym miastem, miałem w domu dostęp do Internetu, i mogłem kontynuować swoją pracę misyjną za jego pośrednictwem. W roku 2008 na portalu społecznościowym Facebook poznałem Renee D. Sims, pielęgniarkę w hospicjum i magistrantkę teologii na Andrews University. Pierwsza misja zaprowadziła ją do Korei Południowej. Zaprosiłem ją, aby poprowadziła w moim okręgu w Ghanie seminarium dla kobiet na temat ewangelizacji oraz kampanię ewangelizacyjną.

 

Renee przyjęła zaproszenie. Chociaż znaliśmy się tylko przez Internet, i to nie dłużej niż pół roku, zgodziła się przybyć w skromne progi naszego miasta. Ona uczyła i wygłaszała kazania, a ja byłem jej tłumaczem. Akcja przyniosła efekt w postaci 35 ochrzczonych osób. Dziękuję Bogu, że umożliwił to za pośrednictwem Internetu. Nadal regularnie pisujemy do siebie maile. Renee założyła na Facebooku internetową grupę starająca się uzyskać środki na zbudowanie kościoła tam, gdzie prowadziła kampanię. Ja również prowadzę silną grupę misyjną na Facebooku i poprzez właśnie ten portal porozumiewam się tymi, którzy interesują się działalnością ewangelizacyjną, oraz przekazuję członkom najświeższe informacje.

 

Nadal mam też internetowy kontakt z Lisabeth Dolwig. Na początku 2009 r. przyjechała ze Stanów z przyjaciółką, aby poprowadzić spotkanie rozbudzające członków z duchowego letargu, seminarium dla kobiet na temat ewangelizacji oraz serię wykładów ewangelizacyjnych. Program zakończył się chrztem 47 osób. Ponieważ dzielą nas góry i oceany, cały program zaplanowaliśmy przez Internet – dzięki niemu bariery między nami zniknęły.

 

Aby pomóc naszym wyznawcom zaprząc Internet do ewangelizacji, w 2009 r. stworzyłem w sieci inicjatywę ewangelizacyjną Adventghana.org, która ma pomóc ghańskiemu Kościołowi adwentystycznemu oswoić się z technologią internetową, oferując konsultacje w sieci na jej temat. Witryna mogła powstać dzięki fachowej wiedzy technicznej trzech innych osób, które poznałem w sieci i które za darmo spędziły na jej stworzeniu wiele godzin. Do trójki tej należą: Mark Bishop z południowej Kalifornii, który prowadzi witrynę Adventist Domains; Oliver Perez z miasta Iligan na Filipinach, syn adwentystycznego pastora; Stephen Haim, również z Iligan, wykładowca w Iligan Institute of Technology, filii Mindanao State University.

 

Współpraca z ludźmi, których się nie widzi, wymaga wiary. Mark Bishop sfinansował wszystko, mimo że się nie znamy. Cała trójka rozumie wagę działalności misyjnej. Gdy włączam Internet, rozmawiam z Bogiem, prosząc go, by pomógł mi wykorzystać to narzędzie w rozwijaniu jego dzieła. On zaś, kiedy trzeba wykonać jakąś pracę, kieruje mnie do właściwych ludzi. Naprawdę uwielbiam działalność multimedialną i naprawdę widzę w niej Bożą rękę.

 

Jako pastor i piarowiec, aktualizuję swoją wiedzę na temat techniki telekomunikacyjnej dzięki biuletynowi Stowarzyszenia Adwentystycznych Piarowców (Society of Adventist Communicators) oraz uczestnictwu w piarowskich seminariach i warsztatach w Ghanie. Obecnie pragnę zrealizować zaszczepione mi przez Boga marzenie studiów podyplomowych z public relations. Dzięki środkom przekazu możemy osiągnąć dla Boga więcej!

 

© Tuffour Francis/North American Division
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

[Tuffour Francis jest magistrem na kierunku religioznawstwo i poradnictwo oraz pastorem okręgowym w Diecezji Południowo-Środkowej w Ghanie. Można się z nim skontaktować poprzez Facebook, na którym prowadzi grupę modlitewną Adventist United for Prayers (AUP), albo poprzez stronę AdventistOnline.com].

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni