header
 

Radio inspiracją do poszukiwań prawdy

Radio inspiracją do poszukiwań prawdyW Chinach istnieją setki domowych kościołów, dla których Światowe Radio Adwentystyczne (AWR) jest jednocześnie kaznodzieją i nauczycielem. W każdy sobotni poranek wyznawcy Kościoła adwentystycznego słuchają nabożeństw transmitowanych przez AWR-Azja z odległego Guamu.

Jednakże adwentyści dnia siódmego nie są jedynymi słuchaczami tychże audycji. W całych Chinach programy AWR-u dostarczają wielu kaznodziejom innych denominacji, szeregu cennych informacji, które wykorzystywane są w ich kazaniach. Słuchają oni radia, robią notatki, uczestniczą w lekcjach biblijnych i próbują lepiej poznać Biblię.

Pani Wan* mieszka w prowincji Shan Xi, położonej w centralnej części Chin. Wraz z kilkoma innymi osobami pełniła funkcję kaznodziei w dużej społeczności chrześcijańskiej, której wyznawcy świecili niedzielę. Pewnego dnia zaczęła słuchać audycji Głosu Nadziei nadawanych dzięki Adventist World Radio w języku chińskim.

Jej pierwszy list wysłany do Chińskiej Szkoły Biblijnej w Hong Kongu (wówczas pod administracją brytyjską) był prosty i bezpośredni. Napisała: „Jestem kaznodzieją, pracującym w dużym kościele. Myślę, że przestudiowanie waszego Korespondencyjnego Kursu Biblijnego, mogłoby okazać się bardzo pomocne w mojej pracy. Proszę was o przysłanie mi pierwszych lekcji tego kursu”.

Jak to często bywa, przez dłuższy czas, od pani Wan nie było żadnej wiadomości. Mijały kolejne miesiące. Nauczyciel ze Szkoły Biblijnej pamiętał o swojej korespondentce i stale modlił się za nią. Zastanawiał się, czy przypadkiem jej listy nie zostały skonfiskowane, albo czy nie czekały na zatwierdzenie w biurze cenzora.

Nagle, całkiem nieoczekiwanie, do bira Szkoły Biblijnej nadeszła duża paczka. Znajdowały się w niej wszystkie arkusze, odpowiedzi na pytania dotyczące lekcji biblijnych, które pani Wan otrzymała wcześniej. Zamieściła tam również swoje pytania dotyczące proroctw biblijnych, życia po śmierci oraz przede wszystkim pytania dotyczące soboty, jako dnia świętego.

- Kto dokonał zmiany? – dociekała. – Jakim prawem dzień ten został zmieniony? Dlaczego wszyscy chrześcijanie nie zachowują siódmego dnia tygodnia? Dlaczego nie słyszałam o sobocie w moim własnym kościele?

Pani Wan, gdy uzyskała odpowiedzi na postawione pytania, ponownie przez dłuższy czas nie dawała o sobie znać. Później przyszedł kolejny, długi list. – Czy możecie mi pomóc? – prosiła – Chcę napisać do przywódców wszystkich chrześcijańskich Kościołów i powiedzieć im o sobocie. Czy możecie przysłać mi pewne materiały lub artykuły, które mogłabym dołączyć do swoich listów?

Pani Wan była kobietą bardzo odważną, w swoich wystąpieniach otwarcie podkreślała; - Naszym obowiązkiem jest posłuszeństwo przede wszystkim Bogu, a później człowiekowi. Biblia daje wskazówki jak należy postępować.”

W przemówieniu wygłoszonym pewnego dnia mówiła o sobocie. Wyznawcy jej Kościoła byli zaszokowani tym co usłyszeli. Pani Wan – relacjonowała: - „Osoba opiekująca się kościołem zadzwoniła dzwonkiem, aby przerwać moje przemówienie. Nie pozwoliła mi wygłosić kazania według przygotowanego wcześniej planu. Inni pastorzy wygłaszają kazania zgodnie z tematami. Które są im wcześniej przydzielone. Jednak ja zamierzam uczyć tego, o czym mówi Biblia.”

W swoim ostatnim liście pani Wan napisała: - „Inni pastorzy obawiają się konsekwencji, wynikających ze szczegółowego studiowania Biblii i dlatego będą robili wszystko, aby nie dochodziła do ludzi wasza poczta. Prowadzę grupę studiujących lekcje biblijne. Przysyłajcie proszę, wszystkie materiały bezpośrednio do mnie, a ja zajmę się ich dostarczaniem osobom zainteresowanym. Ci ludzie nie posiadają gruntownej wiedzy biblijnej, zamierzam pomagać im w studium tej cennej Księgi, aby mogli dowiedzieć się o wielu prawdach Bożych.”

Pracownicy Szkoły Biblijnej poradzili pani Wan, aby skontaktowała się z pastorem adwentystycznym z pobliskiego miasta, w celu zasięgniecia rady w wielu ważnych kwestiach. Obecnie w mieszkaniu pani Wan znajduje się domowy kościół, do którego należy wiele osób, poszukujących niezmiennych praw Bożych.

© Walter Scragg i Andrea Steele/Adventist World Radio
Tłum. Piotr Lazar

*Imię bohaterki artykułu zostało zmienione
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni