header
 

Nowe centrum multimedialne w USA

Nowe centrum multimedialne w USAPrzywódcy Kościoła z terenu Wydziału Północnoamerykańskiego dokonali oficjalnego otwarcia Adwentystycznego Centrum Multimedialnego. Miejscowy zbór zaprosił na ceremonię również mieszkańców miasta.

 

W godzinnej uroczystości wzięło udział 250 osób. Poświęcono nie tylko sam nowy gmach o powierzchni 11,5 tys. m2, lecz przede wszystkim cel przyświecający placówce: przyprowadzanie ludzi do Chrystusa.

 

Don Schneider, przewodniczący Wydziału Północnoamerykańskiego, oświadczył: – Mamy teraz najlepsze zaplecze multimedialne, jakim kiedykolwiek dysponował Kościół adwentystyczny. Ale nie chodzi tu przecież o sam budynek, mikrofony, oświetlenie, kamery, tylko o ludzkie życie, które może się zmienić dzięki temu, co się w tych ścianach dzieje. Pełni wiary w wielkiego Boga niebios, cieszymy się, że za pomocą tej placówki będzie on przekształcał życie ludzi”.

 

W nowym obiekcie, znajdującym się na terenie kalifornijskiego miasta Simi Valley, mieszczą się cztery główne adwentystyczne ośrodki radiowe i telewizyjne (La Voz de la Esperanza, Voice of Prophecy, Faith for Today oraz It Is Written). Centrum ponadto zapewnia szkolenia dla przyszłych przywódców i wspiera działalność dwóch kolejnych instytucji medialnych: Breath of Life i LifeTalk Radio. Działają tu także: TRANSDA, adwentystyczna agencja reklamowa; Adventist Media Productions, zespół odpowiedzialny za realizację programów zarówno wewnątrzkościelnych, jak i kierowanych do odbiorcy spoza Kościoła; kilka adwentystycznych biur administracyjnych.

 

Barbara Williamson, członek rady miasta Simi Valley, powitała nowe centrum z otwartymi rękami: – Jesteśmy dumni i cieszymy się – mówiła – że taka placówka znajduje się na terenie naszego miasta. Obyście nigdzie jej stąd nie przenosili. Mam nadzieję, że będę częstszym bywalcem waszych nabożeństw. – Simi Valley od lat w rankingach uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych miast w USA.

 

Goście mogli na własne oczy zobaczyć nowości techniczne, którymi dysponuje placówka, m.in. dwa supernowoczesne studia telewizyjne, pomieszczenia do realizacji materiałów audiowizualnych oraz montażownie. Podczas zwiedzania wielu było zaskoczonych takim zapleczem: – Coś niesamowitego – nie mógł wyjść z podziwu Jere Patzer, przewodniczący Unii Północnego Pacyfiku. – Nie wydaje mi się, żeby przeciętna osoba, włącznie ze mną, orientowała się co do technicznych możliwości tej placówki”.

 

– Tak się cieszę, że Kościół może mieć naprawdę najlepsze urządzenia i sprzęt do głoszenia światu największego poselstwa – dodał Malcolm Gordon, przewodniczący unii obejmującej osiem stanów na południu USA.

 

Studio A ma wymiary 22 x 26 m, 8 m wysokości i mogą w nim pracować urządzenia wykorzystujące łącznie aż milion watów. Będzie przeznaczone do większych programów i jest w nim nawet miejsce na publiczność. Sztuczny horyzont sceniczny – wielkie, utkane ręcznie płótno, pokrywające ścianę całego studia – jest największym tego rodzaju horyzontem na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Daje możliwość wyczarowania za dekoracjami każdego tła: w zależności od oświetlenia uzyskuje się zachmurzone niebo, zachód słońca, tęczę itp.

 

W studiu B, o wymiarach 12 x 18 x 7 m, również znajdziemy wiele supernowoczesnych urządzeń. Dźwiękoszczelne ściany obu studiów mają 60 cm grubości. Podnośniki, wyposażone w silniczki, stosownie do potrzeby podwyższają lub obniżają liczne ruszty oświetleniowe. Dzięki tym i innym urządzeniom czas realizacji skraca się o trzy dni.

 

Kermit Netteburg, zastępca dyrektora ds. public relations w Wydziale Północnoamerykańskim i zarazem prezes centrum multimedialnego, poinformował nas: – It Is Written zrealizowało niedawno swój pierwszy program telewizyjny w nowym studiu. Ponieważ dysponujemy nowocześniejszym, lepszym sprzętem, wykonaliśmy całą pracę w sześć dni roboczych, podczas gdy kiedyś zajmowało nam to 12-13 dni. Mamy teraz urządzenia skonstruowane według standardów XXI wieku. Ktoś mógłby pomyśleć, że z powodu dwóch studiów potrafimy wykonać dwa razy więcej pracy. Otóż nie: możemy zrobić 3-4 więcej, a to dzięki sprawniejszemu sprzętowi.

 

Porównując obecną i poprzednią lokalizację, Netteburg zwrócił uwagę: – Chociaż powierzchnia jest praktycznie taka sama jak w przypadku kompleksu w Thousand Oaks, tutaj jest znacznie lepiej wykorzystana. Poprzednie miejsce było malownicze, wznosiły się tam strzeliste budynki, ale gdybyśmy nadal się tam mieścili, nie moglibyśmy zrobić tyle co tutaj.

 

W Thousand Oaks było tylko jedno studio telewizyjne, dwa pomieszczenia do realizacji materiałów audio i trzy montażownie wideo. Gmach w Simi Valley ma dwa studia telewizyjne, cztery studia audio i sześć montażowni wideo.

 

Dwie główne reżysernie mogą obsługiwać każde studio. Pod podłogą głównego studia nagrań, w którym przechowuje się najważniejszy sprzęt do nagrywania, biegnie prawie 40 km przewodów. Obszar produkcyjny obejmuje m.in. najnowsze cyfrowe urządzenia audio, cyfrowe urządzenia do telerecordingu i montażu oraz cyfrowy sprzęt do transmisji satelitarnych, mogący nadawać programy w ponad czterdziestu językach na niemal całą kulę ziemską.

 

Sprzęt (oraz Adventist Production Team) można też posłać w plener, tak jak na przykład wtedy, gdy telewizja It Is Written kręciła w dziesięciu krajach serial „ACTS 2000”. Marka Finleya, spikera i dyrektora It Is Written, aż ciarki przechodzą na myśl o nowym zapleczu. – To supernowoczesne centrum multimedialne da nam możliwość pozyskać jeszcze więcej dusz dla królestwa niebieskiego. Bogu niech będzie za to chwała – skomentował.

 

Placówka pozwala każdej z mieszczących się tu instytucji zaoszczędzić czas i pieniądze przy wykorzystaniu najbardziej zaawansowanego technicznie sprzętu na rynku. – Teraz już nie ma niczego, czego byśmy nie potrafili zrealizować – cieszył się Netteburg.

 

– Przeprowadzka zajęła siedem lat. – Przez pewien czas czuliśmy się jak Izraelici na pustyni, chociaż nasza tułaczka nie trwała czterdzieści lat, lecz jedynie siedem – dodał. – Przez ten okres poszczególne instytucje musiały sobie znaleźć inne studia telewizyjne. Jesteśmy wdzięczni pracownikom, którzy okazali cierpliwość i pomoc w czasie budowy. Nie było to proste przedsięwzięcie, ale Bóg otworzył przed nami wiele drzwi. Ilekroć byliśmy w kropce, Pan otwierał kolejne drzwi. Było tak co najmniej kilkanaście razy w przypadku poważnych spraw.

 

George Vandeman, założyciel It Is Written, zaproponował swojemu przyjacielowi Terry'emu Morelandowi, adwentyście zajmującemu się budownictwem, żeby wziął udział w budowie nowego studia. – Terry przyszedł, spojrzał na projekt i wyraził zgodę – opowiadał Netteburg. – I sprowadził swojego brata Dana, żeby nieodpłatnie sprawował nadzór nad budową. Obaj dokazali cudów, pomagając nam w tym przedsięwzięciu.

 

Centrum multimedialnemu przypadł również w udziale wyjątkowy zaszczyt. Marshall Chase, zastępca skarbnika Wydziału Północnoamerykańskiego i zarazem kierownik placówki, dorzucił: – Jesteśmy jedyną instytucją i budynkiem będącymi własnością Wydziału Północnoamerykańskiego, więc to naprawdę coś wyjątkowego.

 

Choć centrum znajduje się w rękach wydziału, finansowane jest z trzech źródeł. Dary składane bezpośrednio na różne instytucje medialne sięgają 20-25 mln dolarów. Dodatkowo Wydział Północnoamerykański co roku asygnuje na nie 5 mln dolarów. Samo centrum przynosi rocznie dochód w wysokości 4 mln dolarów.

 

Zarówno Chase, jak Netteburg mają wielkie plany w związku z przyszłością multimediów. – Od teraz zamierzamy się skupić na tym, aby pomagać różnym adwentystycznym instytucjom w pełni realizować swoją misję – oznajmił Chase.

 

Netteburg stara się doprowadzić do współpracy pomiędzy instytucjami medialnymi i zacieśnić więzy łączące je z lokalnymi zborami.

 

Skoro produkcja idzie w centrum pełną parą, wpływ każdego programu telewizyjnego i radiowego może teraz rosnąć w tempie wykładniczym. – Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z ogromnego wpływu instytucji medialnych – skonstatował Netteburg. – Słuchając naszych programów i oglądając je, coraz bardziej ulegają Chrystusowi i otwierają się na adwentystyczne orędzie. Choć teraz może nie są wpisani w poczet zbawionych w niebie, kiedyś będą.

 

© Fred Knopper i Michele Stotz/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Fred Knopper jest dyrektorem kreatywnym i dyrektorem ds. marketingu. Michele Stotz pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. public relations w telewizji It Is Written.

 

Więcej informacji na temat centrum multimedialnego w Simi Valley i instytucji na jego terenie na stronie www.sdamedia.org.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni