header
 

Adwentystyczny śpiewnik w iPhonie

Adwentystyczny śpiewnik w iPhonieSzczerze mówiąc, nigdy nie lubiłem nosić do kościoła co tydzień minibiblioteki. Pakując się do samochodu albo też z niego wysiadając, zawsze miałem ambaras z całym tym inwentarzem: Biblia, śpiewnik, lekcje biblijne, czasem czerwona książka Ellen White.

 

Większość ludzi nie widzi w tym problemu, ale ja zawsze uważałem, że powinno się znaleźć jakieś lepsze rozwiązanie. Kiedy wziąłem do ręki swój pierwszy iPhone, od razu poszukałem aplikacji „Bible” (Biblia) i znalazłem świetną o nazwie „YouVersion”, z której wciąż korzystam przy codziennej lekturze. Ściągnąłem też sobie program z niektórymi książkami Ellen White, ale niestety w dalszym ciągu musiałem zabierać na nabożeństwo śpiewnik.

 

Potem pojawiły się telewizory...

 

Postanowiliśmy zamontować na przodzie domu modlitwy duże ekrany plazmowe do wyświetlania tekstów pieśni. Mimo to chciałem mieć pieśni przy sobie, zwłaszcza gdy następna linijka tekstu pojawiała się za  późno, bo osoba obsługująca komputer skupiła się na czymś innym. Ponieważ również odpowiadam za komputer, tą osobą jestem często właśnie ja! Dalej więc przynosiłem z sobą śpiewnik, jak zresztą wielu innych.

 

I wtedy zobaczyłem, jak znajomy używa przy śpiewaniu iPhone'a. Tak, był już program z adwentystycznym śpiewnikiem. Zauważyłem, że aby korzystać legalnie z tego programu, mój Kościół powinien mieć licencję CCLI (Christian Copyright Licensing International) – i na szczęście miał! Od tamtej pory używam tej aplikacji co tydzień, oto opinia na temat jej najnowszej wersji z playlistami.

 

Podstawową funkcją interfejsu użytkownika jest numeracja pieśni. Wybieramy numer i od razu wyskakuje nam pieśń. Możemy też szukać po charakterze utworu, co zapewne byłoby przydatne kaznodziejom. Inny atut to wyszukiwarka: w poprzednich wersjach programu można było szukać tylko po tytułach; wersja najnowsza pozwala na wyszukiwanie dowolnego fragmentu pieśni, co jest bardzo pomocne. Na przykład w ubiegłym tygodniu nie usłyszałem na nabożeństwie tytułu ani numeru wykonywanej pieśni, ale słyszałem, że śpiewane są słowa „żywota książę”. Błyskawicznie wpisałem to wyrażenie: natychmiast wyświetliła mi się pieśń nr 185 pt. „Trąbcie wokoło” i drugą linijkę zaśpiewałem już razem z innymi! Odkryłem też niedawno, że jeśli ułożę iPhone'a poziomo, widać tekst całej pieśni – świetna sprawa.

 

Inną funkcją dla ludzi odpowiedzialnych za oprawę muzyczną nabożeństwa są swoiste playlisty. Jeśli przy danej pieśni naciśniemy „+”, dodamy ją tym samym do własnej playlisty. Ja na swojej liście mam tylko ulubione utwory, ale inni mogą z pewnością wykorzystać tę funkcję szerzej. Jest tu jednak pewne niedociągnięcie, które aż prosi się o korektę. Otóż gdy kliknie się daną pieśń z playlisty, nie da się bezpośrednio przejść do następnego utworu na takowej, a przecież jest to niezwykle istotne dla osoby zajmującej się oprawą muzyczną nabożeństwa. Inny mankament to brak podkładów muzycznych do utworów. Podobno jednak do końca roku mają wydać ulepszoną pod tym względem wersję testową, która niewątpliwie okaże się bardzo przydatna.

 

Wreszcie, ustawienia dają możliwość wyboru czcionki i koloru tła samej pieśni. Krojów czcionki jest wiele, ja zwykle wybieram Geeza Pro. Z perspektywy użytkownika muszę stwierdzić, że iPhone 4 jest pod tym względem jeszcze lepszy. Z programu „Hymn Book” (Śpiewnik) możemy z powodzeniem korzystać równolegle z innymi aplikacjami: po przejściu z niego do programów „Bible” i „Lessons” (Lekcje) można błyskawicznie powrócić do tej samej pieśni, którą mieliśmy wyświetloną wcześniej. Znakomite rozwiązanie.

 

Summa summarum, oceniłbym śpiewnik na 4+. Wszystkie funkcje działają dokładnie tak jak to deklarują producenci, do tego dochodzi bardzo ładny, szybki interfejs. Funkcje są łatwe w obsłudze i całkiem sprawnie działają. Należałoby jednak ulepszyć działanie aplikacji, dołączając podkłady muzyczne, nawet w ramach wersji testowej. A zatem bez względu na to, czy w twoim zborze teksty pieśni wyświetla się na ekranie, czy też nie – śpiewnik w iPhonie nabyć warto.

 

© Vili Costescu/Spectrum Magazine
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

- Czytaj także informację Hope Channel w telefonach komórkowych
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni