header
 

Afrykańskie szkolenie radiowców AWR

Afrykańskie szkolenie radiowców AWRRozprzestrzenianie się w ostatnich latach lokalnych stacji radiowych AM i FM, szczególnie w Afryce, spowodowało ogromną potrzeba wsparcia producentów radiowych i techników pracujących w regionalnych filiach Adventist World Radio (AWR).

Tej jesieni, globalny dyrektor ds. szkoleń, Ray Allen, przeprowadził prawdopodobnie najbardziej wszechstronną serię szkoleń jaka kiedykolwiek została zorganizowana przez AWR dla lokalnych nadawców. W prowadzeniu szkoleń wspierali go inni eksperci i prezenterzy, a liczba samych uczestników wyniosła 50 osób. Spotkania miały miejsce w nowo przygotowanym i specjalnie dostosowanym do tego celu studio szkoleniowym w biurze wydziału Wschodnio-Centralnej Afryki (ECD), w pobliżu Nairobi w Kenii.

 

Tło

„W Poradniku dla Regionu Afryki 2009, można było zauważyć często akcentowaną naglącą potrzebę szkoleń FM” - wyjaśnia Allen. „Nacisk na szkolenia jest rzeczywisty, a to z powodu gwałtownego wzrostu możliwości nadawczych w całej Afryce. Z powodu krytycznej konieczności przeprowadzenia szkoleń dla tak dużej liczby uczestników w krótkim okresie czasu, podjęto decyzję, iż najlepszym sposobem na rozwiązanie tej sytuacji będzie zebranie wszystkich chętnych do szkolenia osób w jednej centralnej lokalizacji. Region ECD okazał się być priorytetowy, głównie dlatego, iż na tym terytorium pojawia się najwięcej możliwości emisyjnych oraz znajduje się najwięcej ośrodków radiowych” – dodaje szkoleniowiec.

 

Projekt placówki

Oprócz pełnienia funkcji centrum szkoleniowego, placówka ta zaprojektowana jest jako „studio zasilające”, gdzie zatrudnieni na połowę etatu lokalni pracownicy mogą produkować i rozprowadzać nośniki medialne wraz z audycjami do nowo pojawiających się ośrodków radiowych w całym wydziale jak również w innych częściach Afryki, które znajdują się w podobnej grupie językowej. Obecnie, zgłosiło się już 21 osób, które chcą poświęcić swój czas przy produkcji programów jako wolontariusze. Lokalizacja studia jest również bardzo wygodna dla producentów radiowych, którzy przeprowadzają wywiady z liderami Kościoła, gośćmi, wykładowcami ze znajdujących się w okolicy i na terenie ECD kampusów Adwentystycznego Uniwersytetu Afryka.

AWR ufundowało zakup i instalację wyposażenia oraz zaoferowało ekspertów-szkoleniowców, podczas gdy ECD zajęło się przygotowaniem miejsca i lokalu oraz pokryło niektóre koszty szkoleń.

Placówka – składająca się z głównego pomieszczenia sterującego, studia nagrań i wywiadów oraz studia produkcyjnego – została zaprojektowana i zagospodarowana kreatywnie wykorzystując istniejące półokrągłe rozłożenie wszystkich pomieszczeń. Zagospodarowanie przestrzeni zostało powierzone inżynierowi Roy’owi Parsons z RPL Ltd., która ma siedzibę w Wielkiej Brytanii. Zasugerował on najmniej kosztowe rozwiązania aranżacji przestrzeni z maksymalnym wykorzystaniem jej obecnego kształtu. Zarekomendował również wybór oszczędnych materiałów budowlanych i wykończeniowych.

„Studio zaprojektowane jest jako typowa stacja radiowa, z możliwością przystosowania transmitera i anteny, tak aby umożliwić odbiór programów w Nairobi na ich częstotliwości” - wyjaśnia Allen. „Jednym z celów studia jest służenie jako pokazowa prezentacja w jaki sposób ośrodek radiowy może być skonfigurowany zgodnie z profesjonalnymi standardami branży radiowej. Natomiast plany długofalowe dotyczą instalacji podobnego modelu studia w wydziałach Zachodnio-Centralnej Afryki oraz Południowej Afryki i Oceanu Indyjskiego, gdy taka potrzeba się pojawi.”

 

Szkolenia dla szkoleniowców

Pierwszy tydzień szkolenia był poświęcony nowemu kursowi AWR – Train-the-Trainer koordynowanemu wspólnie przez AWR i ECD. Uczestnikami kursu było pięćdziesięciu sześciu przedstawicieli wszystkich ośrodków radiowych i nowych projektów FM w wydziale. Grupę stanowili prezenterzy wolontariusze, dziennikarze, producenci, technicy i dyrektorzy komunikacji z takich krajów jak Rwanda, Tanzania, Kenia, Demokratyczna Republika Kongo, Uganda, Etiopia i Burundi.

Allen powiedział, iż „Głównym założeniem tego seminarium było wyposażyć producentów w wiedzę, umiejętności i postawy, które da im dobrej jakości fundament do przeprowadzania przez nich samych szkoleń swoim współpracownikom w ich lokalnych stacjach.” Tydzień szkolenia, – który w programie miał także sesje wieczorne – składał się z intensywnych programów instruktażowych, z wielu godzin praktyki w studio oraz z paneli dyskusyjnych koncentrujących się na aktualnych potrzebach ośrodków radiowych. Gdy małe grupy zdobywały praktyczne doświadczenie w głównym pomieszczeniu sterującym, pozostali uczestnicy zdobywali wiedzę teoretyczną w głównym audytorium.

Panele dyskusyjne toczyły się wokół takich tematów jak „Muzyka w Twojej Stacji Radiowej,” „Gromadzenie Funduszy dla Twojej Stacji Radiowej,” oraz „Idea Podtrzymywania Kontaktu ze Słuchaczami”, a każdy uczestnik otrzymał od globalnego departamentu szkoleniowego AWR 70-stronnicowy podręcznik. Jeden z uczestników powiedział, „Teraz mam potrzebne umiejętności, by szkolić ludzi w każdej dziedzinie, a te materiały informacyjne będą mi w tym pomocne.”

Aby w pełni zakwalifikować się do uzyskania certyfikatu, uczestnicy szkolenia będą musieli w ciągu kolejnego roku zebrać i przesłać portfolio przedstawiające dowody na to, że przeprowadzili skuteczne sesje szkoleniowe w swych lokalnych ośrodkach.

„Dyrektor komunikacji ECD, Steven Bina, ma otrzymać szczególną pochwałę za swą ciężką pracę za kulisami tego szkolenia, jako że podjął wszelkie wysiłki, aby do tego szkolenia doszło i aby okazało się ono sukcesem” - powiedział Allen.

 

Szkolenie dotyczące programów radiowych

W drugim tygodniu szkolenia, 57 uczestników sumiennie studiowało, aby zdobyć certyfikat „Programy radiowe FM”. Głównemu prezenterowi Johnowi Smith, byłemu dziennikarzowi telewizyjnemu BBC towarzyszyło 8 innych prezenterów, którzy udzielili wykładów w tematach począwszy od „Ochrony i konserwacji anteny transmisyjnej” po „Komunikowanie się z Waszymi odbiorcami.” Allen komentował, iż celem kursu nie było tylko wyposażenie nowego i obecnego personelu w kompetencje konieczne do produkcji wysokiej jakości programów, ale także aby poznać zakres treści programów i podejmowanych działań operacyjnych, które będą możliwe do zrealizowania w ramach otrzymanych zasobów. Zarówno wykłady w pierwszym jak i drugim tygodniu były tłumaczone symultanicznie z języka angielskiego na francuski z uwagi na kilku uczestników posługujących się tym językiem.

Były przewodniczący ECD, Geoffrey Mbwana brał udział w większej części szkoleń. Był on zachwycony zarówno konstrukcją i projektem studia jak i uczestnikami szkolenia, w związku z tym planuje on kontynuację produkowania i wysyłania programów, mimo że zajmuje już nowe stanowisko w Generalnej Konferencji Adwentystów Dnia Siódmego w Waszyngtonie, D.C.

Odzew ze strony innych uczestników był również wysoce pozytywny. Jeden z nich tak komentował, „Taki kurs powinien być zinstytucjonalizowany. Zawiera on wszystko co jest potrzebne do otwarcia i prowadzenia adwentystycznej szkoły medialnej.” Inny znów dodał, „Teraz mam kompetencje, które pozwolą mi kierować ośrodkiem radiowym na stanowiskach menedżerskich, na poziomie produkcji, prezentera i technika. Zajęcia praktyczne zostały świetnie przygotowane i przeprowadzone.”

Istotną częścią dwutygodniowego szkolenia były nabożeństwa. Uczestnicy codziennie dołączali do zespołu ECD w ich nabożeństwach, które prowadzone były przez różnych liderów Kościoła, a także samych uczestników seminarium. Natomiast w sobotę, na koniec seminarium, odbył się bardzo poruszający program, w którym dzielono się doświadczeniami i świadectwami.

Prezes AWR, Dowell Chow powiedział, „Chciałbym pochwalić dyrektora komunikacji ECD, pastora Stevena Bina oraz administrację wydziału za ich wizję i przygotowanie tak ważnego wydarzenia. Ray Allen zawsze wyróżniał się nie tylko przygotowaniem wspaniałych materiałów szkoleniowych, ale także prowadzeniem tego typu sesji szkoleniowych w bardzo profesjonalny sposób. AWR ma szczęście, że w jego szeregach znajduje się Ray jako nasz globalny szkoleniowiec.”

 

© Adventist World Radio
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni