header
 

Adventist World Radio – Raport 2010

Adventist World Radio – Raport 2010Przedstawiamy fragmenty raportu przedstawionego w Atlancie, latem 2010 roku, podczas Kongresu Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, na temat funkcjonowania Adventist World Radio (AWR).

Poprzez niesienie adwentystycznego poselstwa nadziei do znajdujących się w odległych regionach różnych grup społecznych na całym świecie w ich własnym języku Adwentystyczne Radio Światowe pełni wyjątkową rolę w globalnej misji Kościoła adwentystycznego dotarcia z ewangelią do wszystkich ludzi.

 • Gdy misjonarze nie mogą wkroczyć na zakazane terytoria (takie jak Korea Północna lub Somalia), programy radiowe AWR emitowane na falach krótkich przekraczają granice państw i nieprzyjaznych sąsiadów, by nieść ewangelię bezpośrednio do ludzkich serc i domów.
 • W odległych regionach, w miejscach takich jak Madagaskar czy pasma górskie Nepalu, gdzie transport jest utrudniony lub w ogóle go nie ma, sygnał radiowy AWR przeskakuje ponad geograficznymi przeszkodami
 • Na terytorium, gdzie zarówno obywatele jak i Kościół posiadają skrajnie ograniczone zasoby (na przykład w Bangladeszu lub Birmie), tubylcy mogą zebrać się wokół pojedynczego małego aparatu radiowego i słuchać o Bożej miłości przekazywanej w programach radiowych AWR
 • Kiedy ktoś nie potrafi czytać drukowanych materiałów, lub Kościół nie posiada zasobów w ich własnym języku, programy AWR są przystępne i łączą miliony słuchaczy w ich ojczystym języku

AWR służy, jako jedna z gałęzi misyjnych operacji Kościoła od roku 1971. Od tego czasu, duszpasterstwo radiowe rozwinęło się i w tej chwili nadaje w 80 językach, na falach radiowych krótkich, lokalnych stacjach radiowych AM/FM, poprzez transmisje satelitarne i podcasty internetowe.  Słuchacze dzielą się w listach wzruszającymi świadectwami zmian w ich życiu, często pojawiających się w niezwykle trudnych okolicznościach. Jeden ze słuchaczy mieszkający w Wietnamie napisał:

„Nasza rodzina słucha kazań słowa Bożego każdego wieczoru w radio Pokój i Szczęście. Nie możemy się bez tego obejść w naszym duchowym życiu. Dzięki poselstwu niesionemu poprzez programy radiowe, oddajemy naszą całą wiarę w Boże ręce. Jesteśmy biedni i codziennie musimy walczyć o kawałek pożywienia. Modlimy się nieustannie i wierzymy, że Bóg nam pomoże, jeśli będziemy mu ufali.”

 

Wzrost . . . i uznanie

AWR wprowadziło wiele inicjatyw i projektów w ciągu pięciu ostatnich lat od ostatniej sesji Generalnej Konferencji w roku 2005 i miało też przyjemność otrzymywać dowody uznania z różnych niespodziewanych źródeł.

 • Dwadzieścia pięć nowych języków zostało dodanych do oferty programowej na falach krótkich i FM. Nowe emisji programów w języku tajskim, laotańskim i hmong, – które produkowane SA w nowym studio w Mission College w Tajlandii – są szczególnie warte odnotowania, ponieważ w ten sposób nastąpiło całkowite pokrycie językowe regionu południowo-wschodniej Azji.
 • Wiele kolejnych nowych ośrodków radiowych zostało wybudowanych i wyposażonych przy wsparciu AWR, między innymi w Izraelu, Turcji, Senegalu, Kamerunie, Ghanie i wielu, wielu innych miejscach. Gdy zmieniające się okoliczności w Nepalu przyniosły wolność religijną, AWR rozpoczęło nadawanie emisji w kilku lokalnych stacjach radiowych. Zapoczątkowało to wielki rozwój tej działalności w tej chwili w Nepalu powstała sieć 12 stacji radiowych rozmieszczonych po całym kraju.
 • W Somalii zostało przeprowadzone badanie przez Somali Times, które wykazało, że 75% Somalijczyków słucha AWR. Spowodowało to skok AWR w rankingu nadawców na drugie miejsce zaraz po BBC różnicą tylko 5%.
 • Gdy rząd Madagaskaru utworzył ogólnonarodowy projekt podniesienia świadomości obywateli o problemach związanych z ubóstwem oraz HIV/AIDS, zaprosił cztery stacje radiowe do bliskiej współpracy w tym projekcie, jedną z nich było AWR.
 • Centrum Medialne ‘Głos Nadziei’ w Rosji otrzymało dwie wysoce prestiżowe nagrody państwowe – „Przedsiębiorstwo Świadome Społecznie” i „Najlepsza Firma roku 2009”, przyznając nagrodę za „aktywne uczestniczenie w rozwoju społeczeństwa rosyjskiego.” W tej chwili AWR nadaje swoje audycje poprzez sieć 1.500 stacji radiowych w całej Rosji.
 • W Chinach, AWR emituje 10 godzin dziennie programów w języku mandaryńskim wykorzystując fale radiowe krótkie

 

Udane projekty pilotażowe

AWR przetestowało realność wykorzystania nowych technologii emisyjnych dzięki przeprowadzeniu projektów pilotażowych w różnych obszarach. W jednej z takich inicjatyw, AWR uzyskało dostawę samoładujących się cyfrowych odtwarzaczy audio, zwanymi MegaVoice Ambassadors, które mogą być załadowane przed odtwarzaniem około 160 godzinami nagrań. Zostały ono rozdystrybuowane w południowym Sudanie dzięki współpracy z regionalnymi pastorami. Odzew na tę akcję AWR otrzymał nadzwyczaj pozytywny.

W innej serii projektów, AWR rozpowszechnił mnóstwo specjalnych odbiorników radiowych z falami krótkimi w takich krajach jak Etiopia, Tanzania, Kambodża, Filipiny i Madagaskar. Odbiorniki te mogą być zasilane przez cztery różne źródła energii – baterie, elektryczność, panele słoneczne lub ręczne korbki (znakomicie sprawdzają się w odległych, odosobnionych regionach).

Kiedy AWR przygotował programy w wielu językach dostępne w formie podkastów internetowych, liczba subskrybentów szybko wzrosła, pomimo braku praktycznie publicznych działań. W rezultacie, AWR poczyniła ogromne inwestycje w system zarządzania nośnikami i treścią medialną zwanym Mediator, który umożliwił automatyczne przekonwertowanie wszystkich programów radiowych w podkasty.

Wraz z potencjałem Mediatora służba AWR nagle rozbudowała się i rozwinęła zdobywając obszar, co niektórzy nazywają „nowym kontynentem” – a mianowicie, świat cyfrowy, gdzie ludzie mogą mieć dostęp do programów w ich ojczystym języku, bez względu na to gdzie mieszkają. Co więcej, pojawiła się również możliwość słuchania programów regularnie po raz pierwszy w Północnej Ameryce oraz innych miejscach, gdzie normalnie nie są one odbierane. Kościoły i członkowie będą mogli korzystać z podkastów jako wartościowego narzędzia, gdy na przykład będą chcieli zachęcić swoich obcojęzycznych sąsiadów w lokalnych społecznościach. (Podkasty z programami w języku polskim są dostępne w sieci AWR od października 2010 roku – przyp. red.)

 

Przyszłe możliwości

W wielu krajach – szczególnie w Afryce – częstotliwości emisyjne stając się coraz bardziej dostępne dla lokalnych stacji AM i FM, w związku z tym AWR ma nadzieję wykorzystać te nowo pojawiające się możliwości, w zależności od dostępnych środków finansowych. Ale okno możliwości będzie otwarte tylko przez krótki okres czasu zanim inne międzynarodowe korporacje nie wykupią licencji na określone częstotliwości.

 • Poczynione zostały przygotowania do wybudowania nowej stacji radiowej lub zakupu czasu antenowego w lokalnym radio w 20 regionach, takich jak Demokratyczna Republika Kongo, Uganda, Papua Nowa Gwinea, Filipiny i Ghana.
 • W ciągu kolejnych czterech do pięciu lat AWR spodziewa się rozpoczęcia nadawania w 25 dodatkowych językach, co da całkowitą liczbę programów w ponad 100 językach.
 • AWR planuje zakup większej liczby czasu antenowego dla programów nadawanych w 17 językach w krytycznych regionach misyjnych

W chwili obecnej istnieje około 200 kluczowych języków na świecie, którymi posługują się ludzie różnych narodowości. Tak więc, podczas gdy AWR spogląda wstecz na pięć lat swojej działalności, czując ogromną wdzięczność za sposób w jaki Bóg kierował jego misją, jasnym coraz bardziej się staje, że jeszcze sporo pozostało do wykonania w tym obszarze działalności misyjnej.

 

© Benjamin D. Schoun/Adventist Review
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni