header
 

Rosyjski „Głos Nadziei” skończył 20 lat

Rosyjski „Głos Nadziei” skończył 20 latW Rosji gdzie, w epoce sowieckiej, komunistyczna propaganda zalewała domy poprzez głośniki odbiorników, których obywatelom nie wolno było wyłączać, Ośrodek Medialny „Głos Nadziei” obchodził uroczyście 20 lat służby misyjnej, pełnionej m. in. za pomocą tych samych odbiorników radiowych.

Setki adwentystów i protestanckich przywódców innych denominacji oraz przedstawicieli rządu i ekspertów medialnych spotkało się w dniu 24 października 2010 roku w kampusie Adwentystycznego Uniwersytetu Zaoksky w Moskwie, by upamiętnić wpływ rosyjskiego Głosu Nadziei na środowisko krajów euroazjatyckich.

Uroczystość odbyła się dokładnie rok później po tym, jak rosyjski parlament wyróżnił „Głos Nadziei” za wkład i zaangażowanie w sprawy społeczne przyznając doroczną nagrodę „Przedsiębiorstwo ze Świadomością Społeczną”, wyróżniając tym po raz pierwszy organizację religijną.

„Służba radiowa jest istotną częścią działalności Kościoła adwentystycznego na rzecz lokalnych społeczności” - powiedział Sergiej Kuzmin, dyrektor i spiker Radia „Głos Nadziei”. Euro-Azja to region rozciągający się poprzez 11 stref czasowych, na jego terenie znajduje się aż sześć krajów należących do grupy o najwyższej na świecie populacji niechrześcijan. To region gdzie mieszka 2/3 całej populacji świata, ale gdzie chrześcijanie to zaledwie 1% tej populacji.

„To jest niemożliwe, by dotrzeć do każdej odludnej wioski, ale dla radia nie ma granic” - mówi Kuzmin. „Radio może dotrzeć z ewangelią do najbardziej odległych regionów” – dodaje dyrektor.

Od momentu otwarcia ośrodka, rosyjski „Głos Nadziei” otrzymał ponad milion listów i przesyłek, w których słuchacze z całego regionu euroazjatyckiego opowiadają swoje historie. Niektóre z nich pochodzą od starszych, pozostających stale w domu osób, które odnalazły poprzez audycje otuchę i szczególną łączność z podobnie myślącymi chrześcijanami. Wielu słuchaczy wyznaje, iż te programy wypełniają ich potrzeby duchowe, czego nie spełniają godziny nabożeństw spędzonych w ich własnych świątyniach.

Jeden z rosyjskich słuchaczy napisał, że poczuł konieczność uczęszczania do kościoła, ale nabożeństwa w pobliskiej parafii, prowadzone w starodawnym języku słowiańskim wydawały mu się zbyt wyobcowane. „Proste i przekonujące” programy radia adwentystycznego, dodaje w swoim liście, pomogły mu nawiązać osobistą i pełną znaczenia łączność z Bogiem.

Kolejny słuchaczka z Białorusi napisała, że audycje Głosu Nadziei dostarczyły jej „radości i pokoju” po trudnych doświadczeniach życiowych z okresu II wojny światowej, pamięta jak marzyła o dniu, kiedy będzie spożywała chleb i mleko. Obecnie, nieumiejąca czytać i często niezdolna do opuszczania swego domu, odnalazła społeczność poprzez adwentystyczne radio.

Koncentrując się na programach wzmacniających życie rodzinne i zachęcających do zdrowego stylu życia w roku 1990 „Głos Nadziei” wywalczył sobie 20 minut nadawania z prywatnego studia radiowego, stając się pierwszą religijną stacją radiową nadającą programy w czasie politycznych zamieszek na rok przed tym zanim upadł Związek Radziecki.

Obecnie, ze studiów produkcyjnych w Tule, w południowej części Moskwy, „Głos Nadziei” dostarcza swoje programy do ponad 1.000 lokalnych stacji radiowych. W roku 1994, adwentystyczne centrum medialne poszerzyło zakres pełnionej służby duszpasterskiej dodając do swojej oferty kilkugodzinne programy telewizyjne. Aktualnie na horyzoncie działań rosyjskiego „Głosu Nadziei” pojawił się nowy projekt całodobowej, profesjonalnej telewizji Hope Channel Russia.

To samo dotyczy nowego narzędzia i nośnika dystrybucyjnego programów radiowych poprzez internet – tzw. podcastów. Europejski dyrektor Adventist World Radio Tihomir Zestic, powiedział, że produkcja ta spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem w całym regionie. Dostępny na stronach internetowych AWR i iTunes, podcast w języku rosyjskim zdobył blisko 4.000 subskrybentów. Natomiast programy te na terenach arabskich uzyskały 24.000 subskrybentów.

„To nie są tylko ludzie, którzy wchodzą na stronę i znikają, to nawet nie są ci, którzy „ściągną” jeden program i dalej nie są zainteresowani” - mówi Zestic. „Ci ludzie wracają za każdym razem, gdy pojawia się kolejna audycja” - dodaje szef AWR-Europe.

„Programy radiowe Głosu Nadziei mają swoją przyszłość również nadal w nadawaniu tradycyjnym” - wyjaśnia Kuzmin. „Jakkolwiek, centrum medialne zaadaptowało nowe zdobycze technologiczne i poszerzyło o nie zakres swoich działań misyjnych, to jednak utrzyma nadal swoją obecność na falach eteru” - dodaje.

„Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wykorzystać nowe technologie, ale tradycyjne radio wciąż przynosi efekty„ - mówi Zestic. „Radio jest powszechnie dostępne, a największa liczba studentów Korespondencyjnej Szkoły Biblijnej jest rezultatem właśnie kontaktów radiowych.”

 

© Elizabeth Lechleitner/Adventist News Network
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni